День голосування був важким іспитом. Дехто його не пройшов

Громадська ініціатива небайдужих
Обласна організація Комітету виборців закликала громадські організації підтримати ініціативу Добровільного незалежного громадського спостереження для збору об’єктивної інформації про дотримання законодавства та конституційних прав громадян під час виборів. До нашої ініціативи приєдналися активісти та волонтери.
Вони отримали статус позаштатних кореспондентів видання КВУ “Вільний вибір”. Збір інформації про події дня голосування за анкетою громадські журналісти проводили безкоштовно. Ми побували на 20% виборчих дільниць області.

Гамбургський рахунок голосування
Є відома легенда про те, що колись циркові борці, що вимушені були програвати на потіху публіці, раз на рік збиралися в Гамбурзі, де за зачиненими дверима боролися по-справжньому, щоб виявити найсильнішого. Так з’явився вираз “за гамбургським рахунком”. Тож і в громадських спостерігачів є свій “рахунок” прозорості та відкритості виборчого процесу. Ось його складники.
По-перше, скільки разів втручалися міліціонери в роботу спостерігачів; по-друге, скільки разів виборчі комісії видаляли спостерігачів з дільниць і як це відбувалося. По-третє, як члени виборчих комісій дослухалися до порад суб’єктів виборчого процесу.
У день голосування трьох громадських журналістів газети “Вільний вибір” видалили з дільниць. Видалялися й інші спостерігачі. Навіть одного народного депутата позбавили права перебувати на дільниці.
З іншого боку в усіх випадках з представниками Комітету виборців міліціонери на дільницях діяли виключно в межах своїх повноважень. Це – дуже важлива демонстрація позитивних змін.
Таким чином, голосування під час другого туру за нашими “гамбургськими” індикаторами є значно гіршим у порівнянні з виборами 2006 та 2007 років, але, звісно, на порядок кращим, ніж у жовтні-листопаді 2004 р.

Про приємне
Увиборців піднявся рівень самосвідомості та терпимості до інакодумців. На дільниці в школі № 27 один свідомий виборець розповідав у черзі, як слід заповнювати бюлетень...
Деякі люди зробили маленькіподвиги, видаляючи “мертвих душ” зі своїх квартир. Одна жінка пройшла тижневе спілкування з бюрократами, але перемогла. Зі списку викреслили мертву душу, що “жила” за її адресою кілька виборів поспіль.
В іншому місці жінка розповідала, як її син – прибічник іншого кандидата, підвіз її до дільниці та наостанок перепитав: “Не передумали, мамо?”. А потім зітхнув: “ Ваша воля”. У тому ж 2004 році деякі родини розлучалися на політичному грунті. Зараз – спокійніше.
Укомісіях спокійніше реагували на поради щодо покращення організації голосування. На дільниці № 17 у Дніпровському районі голова комісії погодилася зі спостерігачами та переставила виборчі скриньки, щоб за ними всі могли спостерігати. Раніше подібне бажання викликало конфлікти, а в окремих випадках з цього приводу приїжджали міліціонери.
Часто члени комісій уникали конфліктів між представниками кандидатів. Їм вистачило глузду не застосовувати ті зміни до виборчого закону, який напередодні голосування підписав Віктор Ющенко.

Не «таке» посвідчення
Як не дивно, однією з суттєвих причин багатьох проблем у день голосування крилася у агресивній налаштованості представників Віктора Януковича. Напередодні їм дуже агресивно пояснили, що в ніякому разі не слід йти на поводу у будь-яких спостерігачів. І представники кандидата часто пробували не допускати на дільницю громадських журналістів. Мовляв, у Вас не таке посвідчення. Ось, нам у штабі показували “справжнє”. Воно повинно бути жовтого кольору…
Якщо б тон інструктажів був хоча б трохи спокійнішим, то й конфліктів було б менше.

Хто кому начальник?
Ще однією проблемою стала надмірна політизованість виборчих комісій. В усіх незрозумілих ситуаціях ті ж представники Віктора Януковича не дзвонили до окружної комісії, що є їхнім керівництвом, а зверталися до “юристів”. Як виявлялося, цими “юристами” були представники виборчих штабів, які ніякого стосунку до роботи виборчих комісій не мали. У свою чергу, представники Юлії Тимошенко в усіх випадках голосували проти рішень, які пропонували їх суперники, а потім пояснювали, що їх так інструктували вже в їхньому штабі. Хоча, в будь-якій загрозливій ситуації вони одразу об’єднувалися та виступали єдиним фронтом проти фальсифікацій. Як це було на дільниці № 72 в Таврійському, де була припинена спроба організувати “карусель”.

Відповісти мають чиновники
І знову про списки виборців. З незрозумілих причин їх реєстр не спрацював як слід. Декому довелося двічі писати заяви на включення їх у списки. Найбільше скарг ми наслухалися на роботу Суворовського відділу держреєстру . На наш погляд, працівники відділів держреєстру мають відзвітувати за роботу перед депутатами облради й якщо будуть підтверджені факти халатного ставлення до роботи, хай оцінку тоді дасть прокуратура.

Оцінки
Наші представники констатували, що голосування відбулося з порушеннями. Але вони не були масовими, системними та не вплинули на результати волевиявлення. Ми також просимо депутатів облради ініціювати створення реєстру приміщень для голосування.
Ми закликаємо Верховну Раду після завершення виборів відправити у відставку Центральну виборчу комісію, яка внесла безлад в роботу комісій.
Ми просимо народних депутатів прискорити процес створення єдиного Виборчого кодексу, який би нормував організацію виборчого процесу та створив можливість для реалізації єдиних виборчих процедур.
Ми закликаємо правоохороннців перевірити всі факти порушень законодавства, щоб ми були впевнені, що проголошені результати виборів є справжніми, а винуватці порушень конституційних прав громадян покарані.

http://old.vgoru.org/old/modules.php?name=News&file=article&sid=8727

Більше оперативних новин про Херсон та області у нашому телеграм каналі. Підписуйтесь!

Читайте також