Вхід

Наскільки виправданим є страх

Еволюція породила у людей фобії, яких важко позбутися.

Франклін Делано Рузвельт, безсумнівно, мав рацію, коли стверджував, що: «Єдине, чого слід боятися – це самого страху». Однак, швидкий та моторошний екскурс науковою літературою показує, наскільки нелегким є це завдання.

Наші страхи сягають так глибоко й є такими ж різнобічними, як і ми самі. У 2017 році дослідження американських страхів, проведене Університетом ім. Чепмена, виявило, що «корумпованість державних чиновників» є найпоширенішою фобією, на яку страждає майже 75% респондентів. Побоювання щодо системи охорони здоров’я, довкілля, особистих фінансів та війни теж потрапили у першу десятку. Такі фактори, що люблять полоскотати нерви – як публічні виступи та замкнені приміщення, потрапили у нижню частину списку з 80 страхів, що зазначалися в опитуванні; клоуни були дещо моторошнішими за зомбі, які, в свою чергу, були трохи страшнішими за привидів.

Однією з причин, чому ми змагаємося з нашими страхами, є те, що ми одночасно є надто примітивними та занадто розвиненими для нашого власного блага. Наш ящірковий мозок є безжально раціональним: сигнал про потенційну небезпеку надходить до мигдалини протягом 74 мілісекунд (мигдалина – ділянка мозку, розташована всередині кожної півкулі скроневої долі головного мозку. Часто пов’язується із формуванням емоцій. Вважається що у людей, а також у тварин, ця підкоркова структура мозку бере участь у формуванні як негативних, так і позитивних емоцій). Ця швидкість, протягом багатьох століть, допомагала нам вижити та рятувала від вимирання. Проте вона також посприяла виникненню різноманітних фобій.

Проблема частково полягає у тому, що первісні страхи наших предків все ще нас переслідують. Навіть немовлята реагують на фотографії змій та павуків, що свідчить про спрацювання інстинкту, а не про набутий досвід. Глибокі антипатії, подібні до цих, є досить сильними та можуть спотворити наше відчуття реальності: наприклад, люди, що страждають арахнофобією, переоцінюють розмір павуків. Така спадкова чутливість може також стати причиною трипофобії – страху перед скупченнями отворів (таких, як отвори у губках або бульбашках кави), на яку, за даними одного дослідження, страждає 16% населення. Вчені Арнольд Вілкінс і Джефф Коул стверджують, що перші наукові дослідження трипофобії показують, що реакція, ймовірно, ґрунтується на огиді, а не на страху. У статті, написаній Вілкінсом та Коулом, описується, що реакція базується на реакції мозку на асоціації, які пов’язують певні форми з небезпекою.

Наша вища свідомість повинна допомагати нам розібратися у цих загрозах, проте часом, як видається, вона більш схильна поринути у них та спричинити занепокоєнням щодо того, що потенційно може статися. Дослідження нашого сприйняття ризику показують, що ми дуже погано визначаємо те, чого насправді варто остерігатися. Ми схильні переоцінювати загрозу смерті від блискавки, повені або вбивства, при цьому недооцінюючи набагато більш актуальні загрози, пов’язані з астмою, інсультом та діабетом.

Внаслідок терактів 11 вересня, багато людей пересіли на автівки. Німецький психолог підрахував, що впродовж 12 місяців після нападів, у дорожньо-транспортних пригодах загинуло на 1595 чоловік більше, ніж до того. Це у 6 разів більше за кількість пасажирів чотирьох викрадених літаків (246). У найгіршому випадку, страх може завдати удару у відповідь, викликаючи той самий результат, якого ми насамперед боялися.

Отже, врешті-решт, нам доводиться стикатися з беззаперечним, проте бентежним фактом: єдине, чого слід боятися – це корупція, клоуни, діабет, маленькі бульбашки кави, непередбачувані події... та самого страху. 

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее