Logo
Версія для друку

Енергія дахів. Чи перейдуть українці на відновлювальну енергетику?

Рекомендовані Енергія дахів. Чи перейдуть українці на відновлювальну енергетику?

Україна разом із рештою світу починає переходити на відновлювальні джерела енергії. І динаміка просто вражає.

У 2018 році з’явилося втричі більше сонячних електростанцій, ніж у 2017-му. Втім, такий стрімкий розвиток ринку «зеленої» енергетики має і свої небезпеки. Про плюси та мінуси встановлення сонячних панелей в українських реаліях розповідає Центр громадського моніторингу та контролю.

Спокусливі інвестиції

На початок 2018 року загальна потужність відновлювальних електростанцій в країні становила 1374,7 МВт, з яких частка сонячних електростанцій (СЕС) складала близько 55%, а вітрових – близько 33,8%. А вже на кінець 2018 року їхня потужність сягнула 2,117 ГВт. Найбільший приріст показали СЕС, вони зросли до 1388,276 МВт.

Експерти пояснюють «сонячний бум» тим фактом, що Україна є дуже привабливим майданчиком для інвестицій. Щоб стимулювати розвиток «чистої» енергетики, держава фінансово підтримує таких інвесторів. Електроенергію, вироблену з альтернативних джерел, вона купує за спеціальним «зеленим» тарифом.

Оскільки в Україні відновлювальні електростанції тільки набувають популярності (їхня частка наразі становить лише 1,8% серед інших джерел), наш «зелений тариф» один із найвищих у Європі. Наразі ціна на «чисту» електрику становить 0,18 євро. Тим часом у Німеччині держава купує сонячну електроенергію за 0,08-0,12 євро, у Португалії – за 0,106, у Франції – за 0,14.

За даними уряду, впродовж останніх років у «зелені» енергопроекти було вкладено майже 500 млн євро, і в майбутньому інвестиції будуть лише зростати. Зокрема, розвивати ринок «чистої» енергетики в Україні збираються такі норвезькі компанії, як NBT, Scatec Solar та Norsk Solar. Уже відомо, що Scatec Solar будуватиме СЕС потужністю 25 МВт у Кам’янці Черкаської області. Компанія вкладе близько 30 млн євро, а загалом, за словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, норвезькі інвестиції у цій галузі становитимуть 800 млн доларів.

Енергетична децентралізація

Розвиток сонячної енергетики вигідний не лише для великих компаній. Будь-хто, хто встановлює сонячні панелі для потреб власної оселі, також може продавати зайву електроенергію державі.

За даними Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, уже 7,5 тисяч родин встановили сонячні електростанції. Їхня загальна потужність становить майже 160 МВт, а інвестиції – 151 млн євро.

«Важливо, що більше половини усіх СЕС, а саме – майже 4500 – інстальовано у 2018 році. Це у понад два рази більше, ніж у 2017 році (1901 родина)», – прокоментував результати голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Найбільше сонячних панелей з’явилося на дахах Дніпропетровської (838), Тернопільської (664), Івано-Франківської (484) та Кіровоградської (469) областей. 

Активно на енергію сонця та вітру переходять в об’єднаних територіальних громадах. Сонячні панелі використовують для вуличного освітлення, живлення шкіл, садків та інших закладів. Прикладом повністю енергонезалежної громади є cело Северинівка, що у Жмеринському районі на Вінниччині.

 

Підводне каміння «чистої» енергетики

На відміну від теплових електростанцій, сонячні не мають шкідливих викидів, безшумні й автономні, але займають великі площі. Противники розвитку СЕС наголошують на дороговизні обладнання і великих бюджетних витратах на «зелені» тарифи. Існує думка, що великі інвестиційні проекти державі буде складно компенсувати, як це сталося у ситуації з Іспанією. Через високий «зелений» тариф у 2014 році уряду довелось виплатити майже 11 млрд доларів дотацій, при цьому частка «зеленої» енергії складала лише 5%.

Частина експертів вважають, що в Україні є небезпека розвитку подібної ситуації. Наразі найпотужнішими сонячними електростанціями володіють китайська корпорація CNBM New Energy Engineering Co, ДТЕК Рината Ахметова, а також низка українських  бізнесменів. Серед них – співвласники ТРЦ «Караван» Сергей Хрипков і Андрій Гордієнко, колишній «регіонал» Василь Хмельницький.

Більше того, у листопаді минулого року запорізьку компанію «Токмак Солар Енерджі», що належить двом місцевим депутатам від Опоблоку,  запідозрили у махінаціях із «зеленим» тарифом. Слідчі НАБУ виявили, що компанія підробила документи й отримувала державну компенсацію за потужності, ще не введені в експлуатацію. Рішення у цій справі досі не винесли.

«Зелені» аукціони

Аби не потрапити у пастку недоброчесних гравців, цього року уряд планує реформувати ринок відновлювальної енергетики. Держенергоефективності разом із вітчизняними й іноземними експертами Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA) розробили законопроект, який зробить ринок прозорішим. Документ знижує «зелений» тариф і запроваджує «зелені» аукціони.

«Ми не можемо не йти в ногу з розвитком технологій. Саме тому цим важливим законопроектом передбачене зниження тарифу для сонячної енергетики на 25%, а вітрової на 10%. Також передбачається створення необхідного механізму аукціонів відновлювальної енергетики», – розповіла експерт Української асоціації відновлювальної енергетики Олена Колтик.

Як пояснили автори законопроекту, зараз високий «зелений» тариф додатково збільшує ціну на електроенергію для населення, і з розширенням мережі СЕС ця ситуацію лише поглиблюватиметься. Крім того, сьогодні вартість вироблення «чистої» електроенергії значно знизилась, оскільки за останні 10 років сонячні панелі подешевшали на 81%. Тож фінансово підтримувати потрібно лише тих інвесторів, які справді цього потребують. Власне, таку модель уже кілька років практикують країни ЄС, наприклад Німеччина та Франція.

Депутати вже ухвалили законопроект у першому читанні. Зараз документ доопрацьовується. Передбачається, що до остаточного голосування там з’явиться положення про проведення конкурсів у системі «Prozorro» і водночас залишаться ключові вимоги: зменшення ціни на «чисту» електроенергію для споживачів і прозора конкуренція учасників ринку.

2012-2015 © Газета "Вгору". Всі права захищені. Використання матеріалів газети «Вгору» схвалюється, посилання та гіперпосилання на наше видання ОБОВ'ЯЗКОВЕ