fbpx
Вхід

В Україні хочуть повністю заборонити пальмову олію: що буде, якщо це станеться

Рекомендовані В Україні хочуть повністю заборонити пальмову олію: що буде, якщо це станеться

В Україні збираються, за прикладом низки європейських країн, заборонити використання пальмової олії в продуктах харчування. Законопроект про заборону вже включений до порядку денного роботи Ради. Причина – ця олія шкідлива для здоров'я, тому що викликає зростання серцево-судинні та інші захворювання. Експерти уточнюють: пальмова олія буває різною, а її шкода залежить від ступеня термообробки. І навіть якщо парламентарії закон ухвалять, то заборона може набути чинності не скоро. 

Два роки потому

Законопроект був запропонований ще в лютому 2016 року, але тільки днями профільний комітет Ради з агрополітики рекомендував прийняти його за основу. Автори документа пропонують повністю заборонити застосування пальмової олії в рецептурі будь-яких продуктів (насамперед, це спреди (маргарини), цукерки, шоколадні батончики, сирні продукти і інші, де в рецептурі є тваринні жири), а також хочуть збільшити штрафи для посадових осіб за виготовлення або продаж такої продукції з 1700 до 3400 грн.

Низка асоціацій харчовиків уже заявили про неприпустимість повної заборони "пальми", оскільки, на їхню думку, це порушує норми європейських стандартів, де таке масло дозволено. В Україні також немає обмежень, головна вимога – виробник повинен вказати на упаковці, що використані рослинні жири. Причина масового застосування в світі і у нас пальмової олії – ціна. Вона приблизно втричі дешевше коров'ячого масла, тому її замінюють пальмовою. За даними Держстату, в Україні 2017 року ввезено понад 150 тис. тонн "пальми" за середньою ціною $ 700 за тонну.

За і проти

Фахівці кажуть, що не вся пальмова олія однаково шкідлива.

"Олія з м'якоті плодів олійної пальми корисна, тому що містить вітамін А, гліцерин, пальмітинову кислоту, яка є навіть в материнському молоці, – роз'яснив нам дієтолог Борис Скачко. – Але в нашому харчопромі зазвичай використовується дешевше масло з кісточок цих плодів з підвищеним вмістом граничних жирних кислот, з яких роблять, наприклад, стеаринові свічки і мило. Потрапляючи до організму, вони впливають на печінку і призводять до атеросклерозу. Але найнебезпечніше – це трансжири, які утворюються з "пальми" під впливом високої температури. Вони можуть викликати онкозахворювання. Тому вживати таку продукцію краще за мінімумом".

За словами професора кафедри товарознавства Київського торгово-економічного університету Олени Сидоренко, згідно із законом, наші виробники зобов'язані вказувати на етикетці не тільки наявність рослинних жирів, але і те, в якому вигляді вони використані: в натуральному або гідрогенізованому (насиченому), чи є там трансжири.

"У нас, на відміну від ЄС, в 90% випадках ці вимоги порушуються. Наприклад, замінник масла какао – це гідрогенізований жир, але споживач про це навряд чи знає", – зазначила Сидоренкоо.

Директор Української Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко каже, що якщо закон ухвалять, з прилавків зникнуть дешеві спреди і сирні продукти. І подорожчають цукерки, кондитерські вироби, хліб.

"Ціни зростуть від 15 до 50% залежно від того, який відсоток змісту "пальми" в продукті. Думаю, що перед виборами закон ухвалять у першому читанні, а ось коли буде друге читання, сказати складно, з огляду на лобізм виробників. Поки навіть в ЄС пальмову олію частково заборонено лише в кількох багатих країнах: Франції, Німеччини, Італії, Іспанії, а в державах з низьким рівнем життя вона вважається допустимою. Потрібен перехідний період, мінімум п'ять років, щоб забезпечити жорсткий контроль за дотриманням рецептури виробниками", – резюмував Дорошенко.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее