Вхід

«Ніби повернулися часи Кучми і Януковича». Як на Херсонщині проходили вибори у ОТГ і чого чекати далі

Рекомендовані Прес-конференція Максима Єлігулашвілі. Фото В'ячеслава Гусакова Прес-конференція Максима Єлігулашвілі.

Нахабне використання адмінресурсу, різних брудних засобів політичної боротьби, прагнення певних сил прийти до влади або зберегти її будь-якою ціною.

Так 29 жовтня на Херсонщині проходили вибори керівників та депутатів місцевих рад десяти створених у цьому році об’єднаних територіальних громад (ОТГ).

Сумнівні “охоронці” і депутатські “візити ввічливості”

У соцмережах та у ЗМІ вже чимало написано про випадки у Білозерському районі, коли навіть доходило до невиликих бійок. Було неспокійно і у інших місцях.

“У день виборів біля дільничої виборчої комісії №650532 у селі Ювілейне Ювілейнінської ОТГ утворилось два окремих скупчення невідомих людей з автомобілями, - розповів під час прес-конференції Максим Єлігулашвілі, координатор громадського спостереження мережі ОПОРА, довготерміновий спостерігач за виборами у Херсонській області. - Одна група невстановлених осіб – люди в мілітарі-одязі, які на словах представлялися учасниками АТО, друга – молоді хлопці в спортивному одязі. Спостерігач ОПОРИ зафіксував, що ці два скупчення людей не контактують між собою і стоять осторонь. На прохання спостерігача ОПОРИ представник поліції підійшов до невідомих, аби дізнатися, хто вони. Серед однієї з груп був присутній депутат обласної ради та кандидат до Ювілейної ОТГ від ВО «Батьківщина» Віктор Вєтров. Він заявив, що скупчення людей знаходиться біля дільниці з метою завадити порушенням та підкупу виборців, а хлопці в спортивному одязі – його персональна охорона, бо він остерігається кандидата на голову ОТГ Віктора Пунгіна. Також Вєтров сказав, що Пунгін намагається підкупити виборців та їздить із двома машинами охоронців. За словами голови Ювілейної ТВК Валерія Шлагана, люди у мілітарі-одязі розмовляли з виборцями про те, за кого треба голосувати. Він також наголосив, що виборці бояться писати скарги про такі інциденти”.

Про тиск на виборців розповідали не тільки громадські активісти та спостерігачі, а й рядові мешканці населених пунктів. Зокрема, говорили про неформальні візити до ОТГ деяких депутатів Херсонської обласної ради, які зустрічались з адміністративно-господарським активом і відкритим текстом казали, кого треба підтримувати, а також про те, що у не згодних з “генеральною лінією” будуть великі проблеми.

Крім того, у Білозерському та Голопристанському районах кандидати не соромилися і “чорного піару”, намагаючись зменшити популярність своїх опонентів.

“Ніби не було ані Майдану, ані попередніх виборів 2014-2016 років, які пройшли цілком демократично і чесно. Ніби ми повернулися часи Кучми і Януковича”, - таким враженням про вибори в ОТГ поділився один з учасників перегонів. 

Піррова перемога БПП 

Незадовго до виборів Голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв проїхав по кількох ОТГ і там робив те, що можна трактувати як агітацію за кандидатів, пов’язаних з “Блоком Петра Порошенка”.

Такі “робочі візити” проходили у “кращих традиціях” недавнього минулого.

 

 

 

Прес-секретар Андрія Гордєєва, Елеонора Гуськова, вже зранку 30 жовтня на своїй сторінці у Фейсбуці відзвітувала про нібито перемогу БПП на виборах у ОТГ. Щопроавда, про Херсонщину не йшлося.

 

Дійсно, з боку БПП і виконавчої влади, яка представляє у регіоні інтереси цієї партії, була спроба взяти на Херсонщині реванш за дві катастрофічні поразки у 2016 році — втрату місця у Верховній Раді і крісла голови обласної ради. Але вдалося це лише частково.

Президентська партія Блок Петра Порошенко “Солідарність” на виборах в ОТГ Херсонщини отримала лише 14 депутатських мандатів. Це - 6,25% всіх мандатів в 10 громадах, де проводилися вибори. Такі результати паралельного підрахунку, проведеного партією «Батьківщина», за результатами обробки всіх протоколів з “мокрими” печатками.

ВО «Батьківщина» отримала 36 мандатів, «Наш край» - 28, Аграрна партія — 22. Крім того, 3 мандати отримала партія УКРОП, 2 мандати — Самопоміч і 1 мандат у Опозиційного блоку. Все решта депутатів — самовисуванці. Всього в 10 ОТГ вибирали 224 депутатів.

Цікаво, що представники БПП, навіть близькі до глави ОДА кандидати на посади голів ОТГ та у депутати балотувалися як самовисуванці.

І це — підстава прогнозувати, що партія, яка позіціонує себе як партія влади, буде мати на Херсонщині великі проблеми під час парламентських та президентських виборів, коли, так би мовити, бренд політичної сили відіграватиме значно більшу роль, ніж на цих виборах. 

Чи є життя після виборів? 

Аналітики вважають, що вибори в ОТГ стали стати знаковими, бо політичні сили нарешті зрозуміли важливість укріплення своєї присутності не тільки у крупних населених пунктах, а й на периферії.

“Ці вибори, - говорить Максим Єлігулашвілі, - змінили політичний ландшафт області, продемонстрували більш серйозне, ніж раніше, ставлення політичних партій до місцевих виборів. Наприклад, якщо раніше БПП на Херсонщині не виявляв активності під час виборів в ОТГ, то зараз ця партія виявила неабияку зацікавленість. Сильно відпрацювали “Батьківщина”, УКРОП, “Наш край”, Аграрна партія. Для останньої ці вибори були дебютом, і — досить-таки вдалим. А ось “Народний фронт” не виявив ніякої активності, і вже з’явилися підстави казати, що ця партія уходить з українського політикуму: вона лишається парламентською, але майже не представлена у регіонах. Майже повна відсутність активності на цих виборах Херсонської обласної організації Радикальної партій Олега Ляшка значно зменшила її вплив в області”.

А на думку голови Херсонської обласної організації Комітету виборців України Дементія Білого, результати недавніх виборів до керівних органів ОТГ навряд чи можуть “зробити погоду” у політичному житті Херсонщини:

“Людей обрали у зовсім нові органи влади. Тому дуже багато залежатиме від успішності децентралізації на Херсонщині, від того, як будуть працювати ОТГ, якою буде ефективність нової місцевої влади. Можливо, на наступних президентських чи на парламентських виборах ми побачимо якийсь вплив, але зараз це дуже важко прогнозувати”.

І Максим Єлігулашвілі, і Дементій Білий зазначили, що певні підсумки цих виборів викликають занепокоєння. Зокрема це посилення на деяких територіях тенденцій до “феодалізації”. Єлігулашвілі казав про вірогідну спробу політичних сил, які отримали “золоту акцію” у радах ОТГ, повністю все там контролювати. Дементій Білий вважає, що головна небезпека — диктат власників великих агропідприємств, “земельних баронів”.

“Можна згадати дуже багато випадків, коли депутати мігрували з однієї партії до іншої. До того ж майже усі наші партії — не ідеологічні, що дуже спрощує таку міграцію. Тому партії у нас ще не скоро будуть відігравати вирішальну роль на місцях. А ось диктат підприємців-”феодалів” дуже непокоїть. І децентралізацію, зазначу, робили зокрема й для того, щоб люди змогли позбутися опіки місцевих олігархів, які іноді “тримають” цілі райони. Але поки що це не дуже вдається”, - каже голова Херсонської обласної організації Комітету виборців України.

Дуже багато претензій у аналітиків та спостерігачів було до кваліфікації членів виборчих комісій та їх обізнаності у виборчому законодавстві. Наприклад, розповідали, що у Ювілейнінській ОТГ виборча комісія користувалася законом про вибори... Президента України.

А отримати методичну допомогу у ЦВК у день виборів було неможливо, бо у ЦВК був... вихідний.

Усі комісії мали проблеми з фінансуванням своєї роботи, водночас місцева влада показово ігнорувала цю проблему, а там, де до неї зверталися по допомогу, наприклад, у Високопільському районі, членам комісії радили просити гроші у... політичних партій.

Варто зазначити, що про такі ж самі проблеми аналітики протягом останніх років розповідають після кожної виборчої компанії. І, скоріше за все, розповідатимуть ще довго.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее