Вхід

MKU

Парламенту в Україні більше немає

За першим днем і першою ніччю роботи Верховної Ради нового скликання громадяни України стежили, як за новою серією захоплюючого телевізійного серіалу.

Представники більшості з президентської партії "Слуга народу" ще до початку цього першого засідання обіцяли працювати день і ніч, відразу ж вирішити всі кадрові питання, прийняти всі знакові закони. Словом - продемонструвати, як має працювати справжній парламент, в якому немає і не повинно бути ніяких корисливих політиків, а є одні тільки слуги народу.

Не можна сказати, що нові керівники країни не дотримали своєї обіцянки. Перше засідання Верховної Ради завершилося тільки після другої години ночі. Під кінець депутати голосували за закони, яких не було в порядку денному. Голосували, не бачачи не тільки текстів цих законопроектів, але навіть їх назв - але все одно натискали на зелені сенсорні кнопки. Приблизно те ж саме відбувалося з кадровими рішеннями. Ще вранці напередодні голосування за кандидатуру прем'єр-міністра країни ніхто не знав, на кому саме зупинилися в Офісі президента Володимира Зеленського. З кандидатурами тих, хто увійшов до нового уряду Олексія Гончарука, глава держави ознайомив представників своєї фракції буквально за кілька хвилин до голосування. Нові міністри - за винятком "президентських" керівників оборонного і зовнішньополітичного відомств - не виступали перед депутатами зі своєю програмою дій або хоча б з банальною презентацією, щоб депутати хоча б могли зрозуміти, за кого вони голосують.

Ніякого розуміння того, чому все відбувається саме так, чому нова Рада мчить з такою швидкістю, ніби в залі пожежа і депутати вже ніколи ні за що не проголосують, зрозуміти було абсолютно неможливо. Той, хто стежить за засіданнями російської Державної думи, згадав би визначення "скажений принтер". Однак мені нова Рада нагадала зовсім не російську сусідку, а зовсім інший "парламент", про засідання якого теж довелося писати - Верховну Раду УРСР, обрану ще до перебудови. Її депутати, "слуги народу", теж особливо не замислювалися, за що саме і чому вони голосують і кого обирають. Їм теж надсилали всі документи і кадрові рішення з будівлі, яка перебувала рівно в тому ж самому місці, на вулиці Банковій, яка тоді називалася вулицею Серго Орджонікідзе. Адже співробітники офісу президента Зеленського продовжують працювати в кабінетах, які до початку 1990-х займали чиновники ЦК компартії України.

Спостерігачі пояснюють цю "демократію швидкого поїзда" по-різному. Хтось каже, що поспіх - такий телевізійний прийом: показати населенню, що робота кипить. Хтось стверджує, що президент Зеленський і його оточення побоюються, що депутати з більшості за кілька тижнів освояться в Раді, і їм уже не так просто буде запропонувати проголосувати за що завгодно. А хтось упевнений, що влада поспішає, оскільки не вірить в довговічність кредиту довіри, який президент (саме президент, а не парламентарії) отримав від українських виборців. І розуміє, що через кілька місяців, коли фантастичних змін, на які розраховують багато прихильників Зеленського, не відбудеться, Верховна Рада виявиться під сильним тиском не тільки глави держави і його Офісу, а й суспільства, а, може, і вулиці. Хто знає, за що тоді захочуть голосувати депутати і як буде виглядати більшість.

Але всі ці прогнози з жанру політичної фантастики, тому що після обрання Володимира Зеленського президентом країни займатися пророкуванням того, що буде відбуватися в Україні завтра або через три місяці - заняття абсолютно невдячне і, що найголовніше, безглузде. Це як передбачати серії "Гри престолів" і розраховувати, що сценаристи вже напевно знають, що буде відбуватися і як все закінчиться. Але насолоджуватися захоплюючим видовищем популістського тріумфу набагато розумніше, ніж намагатися передбачати, до чого він призведе. Особливо зі сторони.

Розумніше зрозуміти, що ми маємо - і чого не маємо - на сьогоднішній день, ранок п'ятниці. Ніякого парламенту в Україні більше немає і парламентської демократії теж. Україна перетворилася на країну, де всі питання діяльності парламенту вирішують глава держави і його оточення, і Зеленський навіть не намагається це приховати. Від парламентсько-президентської України залишилися хіба що відповідні статті в Конституції і законах. Тому що по цій самій Конституції не президент, а парламентська коаліція висуває і кандидатуру прем'єр-міністра, і кандидатури міністрів, і несе відповідальність за роботу уряду. А президент не пропонує, а погоджує міністрів. Втім, що зараз про це згадувати!

Парламенту в Україні немає, а уряд є - хоча багато хто вважає, що і він стане продовженням президентського офісу. Але це - технократичний уряд, багато представників якого дотримуються ліберальних економічних поглядів. З погляду навіть формальної логіки, ці люди повинні бути куди ліберальнішими і радикальнішими за своїх попередників у міністерських кріслах. Ось тільки чи голосували виборці Зеленського за такий лібералізм і як вони відреагують, коли замість поліпшення життя і зниження тарифів зіткнуться з прискоренням змін, які багатьом не подобалися, зіткнуться з неминучими соціальними проблемами? Як тоді відреагує на падіння своєї популярності сам президент?

Уряд в Україні може здаватися продовженням президентського офісу, але це не скасовує наявності центрів впливу, які в ситуації, що склалася, здатні вести боротьбу за контроль над владою. Ці центри впливу не побачиш по телевізору, про їх існування і дії можна тільки здогадуватися. Той, хто спостерігає за морем української державності, повинен тепер стати фахівцем не з питання судів, які зображують рух на його поверхні, а з підводних човнів.

Цей глибинний рух і раніше був зовсім не останнім чинником, що визначав розвиток країни. Просто тепер він став чи не найбільш важливим фактором - ми бачимо шоу, але не знаємо про те, що ж відбувається насправді. Можна було б сказати, що тепер Україна вже точно схожа на Росію з її телеграм-каналами і невідомими чварами в оточенні Путіна, якби тільки ми не знали, що в один прекрасний день, як це бувало вже не раз, шторм перекреслить весь розклад руху кораблів на поверхні води і всі маневри під.

Поки одним з головних чинників української політики залишається Майдан, будь-які політичні дії продовжують виглядати як підготовка до Майдану або спроба його уникнути. Можливо, саме цим і пояснюється та швидкість, з якою Володимир Зеленський будує свою нову державу.

Віталій Портников

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее