fbpx
Вхід

Чи може Зеленський стати реформатором?

Комік Володимир Зеленський лідирує у виборчих рейтингах України і може стати її наступним президентом. Деякі аналітики вважають, що Зеленський – це єдиний шанс країни на реформи, і що він може виявитися тим, хто здатен зруйнувати стару систему.

Чи здатен Зеленський бути реформатором? Коротка відповідь: ні. І ось чому.

Американський політолог Самуель Гантінгтон якось написав, що революція – це легше, ніж реформи. Революція – це про руйнування речей ззовні – й кожен може зробити це, від селянина з косою і робітника з молотком до інтелектуала з револьвером. Реформи – це складніше – значно складніше, тому що це про зміни речей зсередини.

Реформатори – люди, які прагнуть покращити систему існуючих політичних, соціальних, економічних і культурних інституцій, водночас будучи частиною цієї самої системи. А радикальні реформатори – це ті, хто хоче модифікувати існуючі інституції до такого рівня, аби змінити систему, частиною якої є вони самі. Жодна реформа, тим паче радикальна, не є легкою. Обом типам реформаторів необхідно мати п’ять характеристик.

По-перше, мати глибокі знання про існуючу систему інституцій. Якщо говорити конкретно, то їм необхідно просто розуміти як система урядових інституцій працює: яка з них що робить, як створюються закони, як формуються бюджети, як розподіляються повноваження та влада всередині центру, на периферії, та між центром і периферією.

По-друге, реформаторам та радикальним реформаторам необхідно знати гравців – як тих, що обіймають керівні посади всередині системи інституцій, що реформуються, так і тих, які мають владу завдяки своїм статкам, контактам чи керівним позиціям поза межами формальних урядових інституцій.

По-третє, реформаторам і радикальним реформаторам необхідно мати чітке розуміння того, які зміни та яких інституцій вони налаштовані здійснити. Також вони мають вміти конкретизувати, як саме це зробити. Вони не можуть просто обіцяти «покращення» та забезпечити позитивні зміни. На відміну від революціонерів, реформаторам необхідно мати щось на кшталт плану, який в деталях пояснює, як вони сподіваються дістатись з точки А в точку В, і з точки В у точку С.

По-четверте, реформаторам та радикальним реформаторам необхідно мати щось на кшталт бази, яка більшою чи меншою мірою підтримує їх бачення. Має бути аудиторія – бажано всередині системи – яка хоче таких самих змін. Самі по собі реформатори не можуть зробити нічого, якими би генієм не володіли.

Насамкінець, реформатори, а особливо радикальні реформатори, повинні бути виверткими. Їм необхідно заключати угоди в накурених залах, торгувати кіньми та верблюдами, знаходити компроміси з сумнівними гравцями, робити обіцянки, яких вони не зможуть дотриматись, і порушувати обіцянки, які таки зможуть – тому що процес зміни інституцій зсередини передбачає постійні переговори з будь-ким і кожним, хто може прислужитись цим цілям, водночас забезпечуючи підтримку своїм союзникам і електорату. Реформатори і мають бути політиками в найвищому розумінні цього слова – саме тим сортом людей, які заробили політиці її погану славу.

Чи відповідає цим критеріям Зеленський?

Боюсь, що не зовсім.

Він вочевидь не має глибоких знань про існуючу українську систему інституцій. Так само не розуміє він і як працюють урядові інституції. Зверніть увагу, що в цьому немає його провини. Бо він, врешті-решт, шоумен і комік за професією, і я переконаний, що він знає усе від А до Я у своєму шоуменстві та комедіях.

Він вочевидь не знає гравців – з тієї ж причини. Він знає Ігоря Коломойського, але сумнозвісного дніпровського олігарха (який допоміг уберегти Україну від російської агресії в 2014-му та продовжує здійснювати чималий вклад у відновлення єврейського життя) заледве можна назвати епіцентром світу українських політичних гравців. Насправді, це виглядатиме як Зеленський проти системи – чи, щоб більш наочно представити цю ситуацію, комік проти глибинної держави України.

Він вочевидь не має ясного розуміння того, які зміни яких систем він прагне принести, і не може конкретизувати, як ці зміни реалізувати. Безумовно, Зеленський може найняти армію консультантів і самопроголошених реформаторів, які володіють знаннями, яких йому бракує. Це точно допоможе, та тільки до певної міри. Зрештою, людина, яка не знає, чого прагне, матиме великі труднощі хоча б просто у виборі радників, які розділяють її бачення – або його відсутність як таке. Американський президент Дональд Трамп може послужити тут прикладом. Очікуйте, що радники Зеленського швидко розчаруються, як тільки збагнуть, що їхній бос не орієнтується у ситуації.

Зеленський вочевидь не має бази всередині системи – бо якщо і має, то це Коломойський, який навряд чи вписується у здатність Зеленського боротись з олігархами та корупцією. Зеленський може мати базу різних видів поза системою – своїх виборців на південному сході та серед молоді. Та український південний схід – антиреформістський, в той час як українська молодь скоріше за все попрямує на захід, як тільки зрозуміє, що їхні надії на негайну трансформацію України розвіялись.

Зеленський може бути вивертким, хоча б тому, що актори та комедіанти повинні вміти прикидатися. Та чи є він таким вже непримиренно вивертким? Ми не знаємо.

Та ми знаємо, що шанси Зеленського стати будь-яким видом реформатора нікчемні. Хіба що ви вірите в те, що абсолютно нічого не змінилось на краще в Україні з часів 2014 року, й тоді Зеленський може лише все погіршити. Він або зупинить реформи в цілому, або закине країну в той вид адміністративного хаосу, на який лише здатен недосвідчений президент. Чи може Україна дозволити собі хаотичного Трампа?

Олександр Мотиль

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее