fbpx
Вхід

Контррозвідка в білих халатах: СБУ проти пацієнтів

Рекомендовані Контррозвідка в білих халатах: СБУ проти пацієнтів
Слідом за горіхами та скрапленим газом економічна контррозвідка СБУ побачила "загрозу національній безпеці" у закупівлі ліків міжнародними організаціями.
Контррозвідники перевзулися у провізорів і почали пояснювати Міністерству охорони здоров'я та міжнародним організаціям ЮНІСЕФ та ПРООН, які ліки треба купувати за державний кошт, а які — ні. З цієї ж причини онкохворих та лікарів почали викликати на допити в СБУ.

Частина "листів щастя" опинилася у розпорядженні Центру протидії корупції, а також була опублікована противниками реформи закупівлі ліків.

З їх змісту видно, як працівники СБУ дискредитують міжнародні організації, намагаються вплинути на розподіл бюджетних коштів і викинути окремі препарати з номенклатур МОЗ.

СБУ проти реформи закупівель ліків

Голова Служби безпеки України Василь Грицак почав радити прем'єр-міністру Володимиру Гройсману знайти механізм, яким можна повернути закупівлю ліків назад — до державних установ.

"Вважається за доцільне... переглянути механізми закупівель медпрепаратів за державні кошти", — писав Грицак Гройсману після того, як голова уряду підтримав закупівлі ліків через міжнародні організації.

 
 

При цьому ані численні антикорупційні розслідування, ані кримінальні справи, порушені самою Службою безпеки щодо закупівель ліків командою екс-глави МОЗ Раїси Богатирьової, не навели керівника СБУ на думку "перегляду механізму", за якого "регіонали" проводили сумнівні медичні тендери.

Навпаки, кримінальне провадження проти фармдистрибютора, який утридорога продав ліки МОЗ, коли там керувала Богатирьова, СБУ перекинула на поліцію, де його успішно закрили. Як відомо, йшлося про 1,26 млрд грн збитків, завданих держбюджету, та завищення цін на ліки на 20-40%.

Zoom
 
 
 
 
 
 

За даними "Наших грошей", після Революції гідності жодного чиновника МОЗ за корупцію та хабарі покарано не було.

Саме через відкати та завищені ціни, за якими МОЗ роками закуповувало ліки, а також через пасивність правоохоронних органів, які не бачили монополії фармдистрибюторів та покривали очевидні "схеми", уряд у 2015 році ухвалив історичне рішення забрати закупівлі ліків у міністерства і віддати їх міжнародним організаціям.

Проте як тільки міжнародні організації закупили 67,5% ліків напряму у виробників та посунули від бюджетних коштів українських дистрибюторів, які раніше вигравали до 96% тендерів МОЗ, ця реформа стала незручною та непотрібною.

Як аргумент на користь "перегляду механізму закупівель ліків" керівник СБУ наводить затримку поставок міжнародними організаціями та завищені ціни. Чи відповідає це дійсності?

У документі зазначається, що до липня 2016 року британська Crown Agents не здійснила жодної поставки медпрепаратів для дитячої онкології. Хоча за даними МОЗ до липня 2016 року ця компанія поставила 33,91% медичних препаратів. За іншими програмами цей показник був у рази вищий. Наприклад, були поставлені всі ліки для дітей, хворих на гемофілію, 74% препаратів — для діагностики туберкульозу. Ці дані опубліковані на сайті міністерства.

Також СБУ зазначає, що 71 лікарський засіб Crown Agents закупила за більш високими цінами, ніж очікувалося.

Однак представники СБУ порівнювали гривневу вартість препаратів, а не ціну в доларах, хоча 94% препаратів з онкології, що закуповує Україна, — іноземного виробництва і їх традиційно купують за валюту.

Якщо порівнювати ціни 2014-2015 років у доларах, а не у гривнях, то вийде, що 84% препаратів закуплено за нижчими цінами, ніж купувало МОЗ у 2014 році. Економія становить близько 35%, але її СБУ не бачить.

Те саме і з препаратами, які в СБУ відносять до "окремих монопольних позицій". "Препарат "Ламівудин" виробництва "ГлаксоСміт Кляйн" (Канада) подорожчав у 5,6 разу", — наголошується у листі Грицака.

Якщо ж подивитися документи МОЗ, то виявиться, що міжнародні організації купили дешевший "Ламівудин", ніж МОЗ у 2014 році. Міністерство купувало його по 1,43 дол, а міжнародна організація — по 1,07 дол.

"Центр протидії корупції" спільно з пацієнтськими організаціями перерахував ціни кожного препарату, закупленого міжнародними організаціями у 2015 році. Загальна економія становила 620 млн грн.

На закупівлях ліків від туберкульозу 15 з 19 позицій були закуплені за нижчими цінами, ніж їх купувало МОЗ, дешевше були куплені всі ліки щодо дитячої гемофілії.

Натиснути для збільшення
Натиснути для збільшення

Міжнародним компаніям вдалося купити деякі препарати в 22 рази дешевше, ніж купувало МОЗ.

СБУ проти препаратів

Крім того, контррозвідувальне управління СБУ з питань захисту інтересів держави в економіці під керівництвом Сергія Семочка писало в МОЗ, що вважає "загрозливим" розширення переліку ліків, які закуповуються міжнародними організаціями.

 

 
 

Контррозвідка намагалася тиснути не тільки на керівництво МОЗ, а й на номенклатурні групи, у яких лікарі та пацієнти формують перелік ліків для закупівель. Так, СБУ натякало одній з груп експертів МОЗ, що нові препарати, внесені ними до переліку, начебто представлені одним виробником.

Проте це не відповідає дійсності. Відповідно до реєстру оптово-відпускних цін, який є у відкритому доступі, все навпаки: ліки, згадані СБУ, представлені кількома, а подекуди — десятьма виробниками.

Натиснути для збільшення
Натиснути для збільшення
Натиснути для збільшення
Натиснути для збільшення

Очевидно, службовці намагалися скоригувати номенклатуру у вигідному руслі для дистрибюторів і одночасно вплинути на розподіл фінансів між усіма позиціями. Письмовими попередженнями в СБУ не обмежилися.

Центру протидії корупції стало відомо, як представники СБУ прямо під час робочої групи МОЗ роздавали членам номенклатурних комісій повістки на допит і не випускали їх з кімнати, поки ті не підписувалися під отриманням.

Потім на допитах в СБУ з членами номенклатурних груп проводили "роз'яснювальну" роботу, щоб ті відмовилися від розширення переліку препаратів, які закуповує держава.

Це ж контррозвідувальне управління втрутилося у закупівлі матеріалів для діалізу вартістю чверть мільярда гривень на рік. Про це свідчать документи, оприлюдненні виданням "Наші гроші". З них видно, що СБУ відіграє далеко не останню роль у конкурентній війні двох виробників за збільшення частки у державних тендерах.

СБУ проти іноземних виробників ліків

В поле зору розвідки, крім держзакупівель, потрапили європейські та індійські фармкомпанії, чиї препарати "загрожують державній безпеці". Наприклад, льодяники від кашлю. Так, контррозвідка заборонила популярний препарат "Стрепсілс".

"У рамках розслідування кримінального провадження співробітники управління економічної безпеки СБУ здійснили дії, спрямовані на повне блокування бізнесу скаржника в Україні, а саме — вилучення фінансових документів у банках, які його обслуговують, вилучення у державного регулятора реєстраційних матеріалів на лікарський засіб "Стрепсілс", звернення до Мінекономіки з клопотанням накласти санкцію у вигляді зупинення зовнішньо-економічних операцій скаржника тощо", — йшлося у заяві до правоохоронних органів німецької компанії-виробника.

Натиснути для збільшення
Натиснути для збільшення

Ось приклад ще одного такого листа іншій фармацевтичній компанії з вимогою надати всі документи, аж до інструкції, яка насправді є на будь-якому сайті з описом препарату.

DOCUMENT
PAGES
Zoom
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Чим ближче тендери наступного року, тим гучніше критикують міжнародні організації та нову команду МОЗ.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее