Вхід

MKU

Як прокуратура «злила» гектари курорту

Рекомендовані Скадовчани роками борються проти захоплення прибережних земель. Фото з архіву Вгору Скадовчани роками борються проти захоплення прибережних земель.

Прокуратура Херсонщини  програла свій позов. Він стосувався повернення в державну власність 24-х гектарів курортної зони в Скадовську, які незаконно опинилися в приватних руках. Про це стало відомо з рішення, оприлюдненого в Єдиному реєстрі судових рішень. 

Дерибан відсвяткував десятирічний ювілей

Ідеться про частку території колишнього радгоспу «Україна», що розташована поряд із морем та, згідно з Генпланом Скадовська, передбачалася для будівництва санаторіїв, пансіонатів та дитячих оздоровчих таборів. Однак у 2008 році розпорядженням Скадовської райдержадміністрації ці землі безкоштовно віддано 12 громадянам для … «ведення особистого селянського господарства». У переліку «щасливих фермерів» фігурували наступні особи:  Абрамов  Володимир Вікторович,  Акименко Алла Іванівна,  Акименко Євген Сергійович,  Кульчиковська (Бурлака) Ірина Анатоліївна,  Кравчук Ганна Василівна,  Махоньок Дмитро Миколайович,  Махоньок Людмила Федорівна, Махоньок Олена Миколаївна,  Муссурівська (Черненко) Ольга Володимирівна,  Урсол Світлана Петрівна,  Юрченко Олег Миколайович,  Юрченко Тетяна Анатоліївна.

Олег Юрченко був останнім директором радгоспу «Україна», Тетяна Юрченко - його дружина. Ірина Кульчиковська (Бурлака) - дружина тодішнього першого заступника Скадовської РДА Сергія Кульчиковського (якого викрили на фальшивому дипломі про вищу освіту Ростовського державного економічного університету). А інших осіб ніхто ніколи в місті не бачив, але чули, що вони тісно  пов’язані з обласним Держгеокадастром та облдержадміністрацією.

Кожен із цих людей отримав по два гектари. І не тільки вони.

Нагадаємо. Ще у серпні 2008 року міжрайвідділ та обласна Держземінспекція виявили: на території Скадовського району 671,37 га (у тому числі й ділянки рекреаційного призначення) роздані протизаконно. Районному прокурору направили 9 (!) клопотань, аби той в інтересах держави подав позови до суду і вимагав повернення громаді цих земель. Іще 8 (!) клопотань послали до Скадовської райдержадміністрації, аби районні чиновники скасували свої незаконні розпорядження про надання дозволів на відведення земельних ділянок загальною площею 167,9 га.

На найбільш активних захисників чорноморських пляжів посипалися погрози, проти них фабрикувалися кримінальні справи, а тодішньому начальнику Скадовського міжрайонного відділу з контролю за використанням та охороною земель Миколі Гопанчуку, який  направив у райпрокуратуру 5 матеріалів, підпалили автівку.

Депутати Скадовської міськради направили десятки звернень до керівників Верховної Ради, Президента України, Генпрокуратури, МВД , СБУ з проханням направити до району компетентну комісію. Але всі звернення поверталися на перевірку до Скадовської прокуратури й зводилися до формальної відписки.

Ще тоді завдяки Миколі Гопанчуку стало відомо, чому прокуратура «кришувала» дерибан. Адже серед «обдарованих» райдержадміністрацією нових латифундистів  був також Кузнєцов С.Р., який виявився тестем тодішнього прокурора Скадовського району Анатолія Коржа. Родич прокурора теж отримав «для ведення особистого селянського господарства» на скадовському узбережжі Чорного моря ділянку площею 1,29 га із земель, визначених Генпланом міста для будівництва оздоровчих закладів.

«Дохлі» справи

У 2012 році через суд скадовчани примусили правоохоронців відкрити кримінальну справу стосовно посадових осіб Скадовської РДА, які незаконно віддавали землі в приватні руки. Але цю справу до кінця не доведено, її просто «поховали».

Іншу кримінальну справу стосовно відповідальності посадових осіб за дерибан земель у Скадовському районі правоохоронці розпочали два роки тому, 22 серпня 2016-го. Згідно з матеріалами справи: «Досудовим розслідуванням встановлено, що протягом декількох останніх років розпорядниками земель державної та комунальної власності на території Скадовського району прийняті рішення про виділення у власність ділянок для ведення особистих селянських господарств, для ведення дачного будівництва, земель іншого призначення всупереч вимог частини 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а саме без розроблення відповідної місцевої містобудівної документації».

Зокрема, вищезгаданий Закон забороняє зміну цільового призначення ділянки, яка не відповідає плану зонування /детальному плану території. Та забороняє передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності в приватні руки й навіть в користування фізичним/юридичним особам, якщо немає плану зонування або детального плану території.

Тобто, забороняє саме те, що зробила РДА в 2008 році.

Але цікаво, що кримінальне провадження відкрили за ч. 1 ст. 367 КК України «Службова недбалість»: тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх обов’язків через несумлінне ставлення до них (!?).  І  фігурантами справи стали вже не чиновники РДА, а  посадові особи відділу Держгеокадастру Скадовського району.

Втім, і ця справа за два роки до суду так й не дійшла. На сайті Судової влади є тільки один обнародуваний документ, датований ще листопадом 2016-го - постанова суду про тимчасовий доступ до речей і документів із землеустрою у районному відділі Держгеокадастру,  які в подальшому можуть бути використані як докази вчинення злочину. Та й стосується цей документ інших ділянок, які аналогічно «подарували» на території селищної ради Лазурного Скадовського району.

Гра в піддавки

Та саме на це кримінальне провадження від 2016-го посилалася обласна прокуратура, коли подавала позов до суду про повернення до державної власності 24 гектарів курортної зони в Скадовську. Цитуємо: «22.08.2016 року СВ Скадовського відділення поліції Новокаховського відділу поліції ГУНП в Херсонській області внесено відомості до ЄРДР… за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.367 КК України. У ході досудового розслідування встановлено, що розпорядженням Скадовської РДА №211 від 02.04.2008 року, №225 від 07.04.2008 року, №421 від 13.08.2008 року, №454 від 03.09.2008 року надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок... Розпорядженням Скадовської РДА №619 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки загальною площею 24.00 га для ведення особистих селянських господарств із земель запасу Скадовської міської ради та передано у власність...  У грудні 2008 року та січні 2009 року громадяни отримали державні акти на право власності на земельні ділянки. Разом із тим, відведення земельних ділянок у власність здійснено з порушенням вимог земельного та містобудівного законодавства… Документацію із землеустрою не було погоджено з природоохоронними та санітарно-епідеміологічними органами. Крім того, у порушення вимог ст.56 Закону України «Про землеустрій» Скадовською РДА затверджено громадянам технічну документацію із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки без наявності рішення про надання цих ділянок у власність. Крім того у порушення вимог ст.ст. 85,88,90 Водного Кодексу України, ст.ст. 58, 59,60,62,84 ЗК України Скадовською РДА надано у власність громадянам земельні ділянки водного фонду для ведення особистого селянського господарства, чим порушено правовий режим використання земель водного фонду. Крім того, відповідно до інформації Скадовської РДА від 14.11.2016 року вищевказані земельні ділянки згідно Генерального плану м. Скадовська, затвердженого розпорядженням Херсонського обласного виконкому №369-р від 18.11.1986 року та рішенням Скадовської міської ради №1047 від 26.06.2015 року, розташовані на курортно-рекреаційній території, яка передбачена для розміщення кемпінгу, турбази. Таким чином, місце розташування земельних ділянок не відповідає містобудівній документації міста Скадовська».

Справу розглядав суддя Скадовського районного суду Максим Клімченко.  

Прокуратура просила визнати незаконними вищевказані розпорядження Скадовської РДА, та анулювати державні акти приватних осіб на право власності на ці ділянки. Але представник прокуратури на судове засідання не з’явився, позов в інтересах держави вирішувався без представника держави.

Представник Скадовської РДА захищав своїх попередників, наполягав, що рішення були правомірними.

Відповідачі, тобто власники земель, звісно, теж заперечували проти позову. Казали, що прокуратура не надала належних доказів щодо неправомірності дій Скадовської РДА, не оскаржувала дії Держкомзему та архітектури, не доказала розташування цих земель у рекреаційній, водоохоронній зоні моря, та іншого.

І суд погодився, що позивач не доказав порушень при виділенні земельних ділянок, отже, позов прокуратури - відхилено.

Більш того, аргументуючи своє рішення, Максим Клімченко фактично звинуватив прокуратуру в некомпетентності. Він послався на те, що незаконні розпорядження РДА були реалізовані, а у рішенні Конституційного суду України (16.04.2009 року №7рп/2009)  зазначено,  що скасування розпоряджень та державних актів не породжують жодних правових наслідків, оскільки право власності у фізичних осіб вже виникло, тобто захист порушеного права власності держави має вирішуватися за іншими нормами цивільного законодавства та іншими позовними вимогами.

Херсонська обласна прокуратура мала 30 діб з дня проголошення рішення суду на те, щоб подати апеляційну скаргу. Але 18 листопада термін закінчився, та скарги - не подано.

Коментуючи ситуацію, відомий скадовський правозахисник Іван Шульга вважає, що прокуратура просто «зіграла в піддавки», щоб узаконити тим 12 особам права власності на курортні землі. Він також звернув увагу на те, що інтереси міста в суді ніяк не представлені. Хоча ці ділянки передбачені Генпланом для розвитку Скадовська. Проте дивним чином учасниками  судового процесу були, крім прокуратури, представники обласної влади, Головного управління Дергеокадастру у Херсонській області, райдержадміністрації та «сільськогосподарники», тобто всі, хто був зацікавлений не в захисті земель, а в їх привласненні. 

Та чи не тому ще ця справа була програна, що колишній Скадовський райпрокурор Анатолій Корж, за часи якого відбувався найгучніший дерибан приморських територій району, зараз - заступник прокурора міста Києва?

Отже, чекаємо від обласної прокуратури пояснень, чому таке сталося. Та повідомлення про те, як планують відновити порушене право власності держави  та захистити інтереси курорту.

P.S. Публікація підготовлена в рамках проекту «Права людини і місцева демократія» за фінансової підтримки Національного Фонду на підтримку демократії (NED). Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров'я».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Національного Фонду на підтримку демократії.

P.P.S. Безоплатну юридичну консультацію можна отримати в Громадській приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я» за адресою: м. Херсон, вул. Б. Мозолевського (колишня Фрунзе), 2, оф. 19. Особистий прийом: вівторок з 10.00 до 15.00. Тел. (0552) 49 60 03, (066) 790 90 21.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее