Logo
Версія для друку

Декларації: як знайти чорну кицьку в темній кімнаті

Рекомендовані Декларації: як знайти чорну кицьку в темній кімнаті

Національне агентство з питань запобігання корупції не може назвати кількість порушників принципів системи е-декларування на Херсонщині, тому що ця інформація чомусь «не є публічною». До того ж, «інформацією в такому розрізі Агентство не володіє».

Саме таку відповідь отримала на інформаційний запит керівниця Громадської  приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я» Олена Старюк. Хоча питання були доволі прості: скільки осіб на Херсонщині торік невчасно подали е-декларації або невчасно повідомили про зміну свого майнового стану;  скільки виявлено службовців, які вказали недостовірні відомості;  та скількох вже притягнуто до відповідальності за такі порушення.  

Некомпетентність чи безпорадність?

Нагадаємо, завдяки введенню системи е-декларування, на сайті НАЗК автоматично визначається, чи вчасно людина подала декларацію, чи запізнилася. Також будь-хто може подивитися на задекларовані статки державців та коли вони за них відзвітували.

Але виявляється, що фахівці з питань запобігання корупції на свій «рідний реєстр» не дивляться. Згідно з  відповіддю, яку ми процитували вище, вони чекають, поки хтось (правоохоронці, керівники відповідних службовців, чи просто якийсь громадянин) повідомить їм про можливе порушення, і тільки тоді вони висловлять свою позицію - чи дійсно порушення відповідає їх компетенції. І вже після цього дадуть доручення місцевим органам поліції провести розслідування чи направити протокол до суду.

Також, судячи з листа, Агентство не відстежує наслідки своїх доручень.  І його реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, досі не працює. І тому… порекомендували Олені Старюк шукати відповіді на її запитання або на сайті Мінюсту, або в Єдиному реєстрі судових рішень.

Хоча на своєму сайті НАЗК звітує, що це начебто саме Агентство направляє протоколи до суду, зокрема - на Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Херсонської області Устина Мальцева.

Тим не менш, ми скористалися «рекомендаціями» НАЗК і спробували розшукати дані на херсонських «е-порушників» в інших джерелах.

Видимість видимості

Однак, щоб скористатися  Єдиним державним реєстром осіб, які вчинили корупційні правопорушення, яким опікується Мінюст, вже треба знати прізвище, ім’я та по батькові службовця, знати, де він працював, за що його судили та коли. Або - «вручну» копирсатися в базі даних, що ведеться з 2012 року. Але після роботи з базою даних з’ясувалося, що спроба відшукати там відповіді на  прості запитання була марною.

У Реєстрі значаться покараними  за весь  час усього лише близько 50 осіб з Херсонської області. Переважна більшість - це хабарники, шахраї та розкрадачі державного майна чи бюджетних коштів. Є засуджені за пособництво у незаконному зайнятті рибним промислом; носіння, зберігання, придбання бойових припасів без передбаченого законом дозволу; збут наркотичних та психотропних речовин; за підробку службових документів. Та ще є п’ять осіб, оштрафованих за неповідомлення про конфлікт інтересів. Це: голова Чарівненської сільської ради Великоолександрівського району Никоненко Віктор Григорович;  депутат Дубівської сільської ради Горностаївського району Дубосар Віталій Миколайович; головний спеціаліст сектору прийняття Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної ради м. Херсона Анохіна Ірина Олександрівна;  депутат Плавської сільської ради Генічеського району Кириченко Віктор Володимирович та депутат сільської ради Райська м. Нова Каховка Арко Наталія Степанівна. Причому всі оштрафовані депутати - минулого скликання, а спеціаліст управління - звільнилася позаторік.  

І це - все. Жодної інформації про притягнення до відповідальності тих херсонських представників державної влади, які невчасно подали е-декларації,  несвоєчасно повідомили Національне агентство з питань запобігання корупції про суттєві зміни в майновому стані або приховали свої статки.

Хоча за даними іншого «джерела інформації», Єдиного реєстру  судових рішень, на Херсонщині тільки торік за «запізнення» оштрафовано вже близько сорока посадовців.

Таємні шляхи таємних справ

Що стосується кримінальних проваджень, то ситуація тут ще «цікавіша». Зокрема, в Єдиному реєстрі  судових рішень на Херсонщині немає жодного вироку за ст. 366-1 КК України (Декларування недостовірної інформації).  Але все ж є декілька ухвал з двох кримінальних справ, відкритих за такими фактами.   

Зокрема, як вдалося з’ясувати, слідчі Дніпровського відділення поліції Херсонського відділу вже рік проводять досудове розслідування стосовно свого колишнього колеги. Виявилося, він у своїй декларації за 2015 рік не вказав частку квартири, яка належить йому на праві спільної сумісної власності. Одним із доказів, що він таки співвласник житла, є договір іпотеки - під заставу квартири отримано кредит 160 тис. грн.  і борг не погашено. Справу  відкрили 4 січня 2017 року, але досі вона не потрапила на розгляд суду.

Інше кримінальне провадження  ведеться слідчим відділом Генічеського ВП ГУНП у Херсонській області. У «недостовірності» підозрюють заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів та комунальних підприємств Генічеської міської ради. Згідно з інформацією офіційного сайту Генічеська, цю посаду займає Смолянський Ігор Миколайович. Але виявляється, що посадовець приховав не статки, а свої борги. Так, у розділі 13 Декларації  за 2016 рік не вказав, що заборгував АТ Банк «Фінанси та кредит» 2 074 696,01 грн.

У той же час у судовому реєстрі є майже десяток ухвал за скаргами мешканців Херсонщини на бездіяльність слідчих та прокуратури. Позивачі вимагали змусити «охоронців закону» зареєструвати їх заяви в ЄРДР (ще одному реєстрі, Єдиному реєстрі досудових розслідувань) і відкрити кримінальні провадження проти осіб, що в своїх е-деклараціях приховали саме статки.  Усі такі скарги судами області задоволено. Але чи ведеться досудове розслідування, чи справи «лежать під сукном», достовірно з’ясувати майже неможливо.  Адже за бажання приховати інформацію слідчі та прокурори «спокійно» посилаються на таємницю розслідування, на Закон про захист персональних даних. І якщо така відповідь не задовольняє, теж «рекомендують» звернутися до суду.

Хоча саме невідворотність покарання - найважливіша частина боротьби з проявами корупції.

2012-2015 © Газета "Вгору". Всі права захищені. Використання матеріалів газети «Вгору» схвалюється, посилання та гіперпосилання на наше видання ОБОВ'ЯЗКОВЕ