fbpx
Вхід

"Муніципальна няня": чому українці не квапляться нею користуватися

Рекомендовані "Муніципальна няня": чому українці не квапляться нею користуватися

З початку 2019 року в Україні запрацювала нова державна ініціатива – "Муніципальна няня". За цією програмою батьки, у яких є діти до трьох років, можуть офіційно найняти на роботу няню і отримувати за це щомісячну компенсацію в розмірі 1626 грн. Але минуло вже два місяці з того моменту, як програма почала працювати, а бажаючих нею скористатися не так багато.

Сайт "Сегодня" розповідає, як функціонує ініціатива, скільки в Україні коштують послуги няні і чому батьки не поспішають отримувати компенсацію від держави.

Як працює програма "Муніципальна няня"

Проект "Муніципальна няня" запрацював 1 січня 2019 р. Він допомагає покрити частину витрат новоспечених батьків на послуги няні. Сума виплат корелюється з прожитковим мінімумом для дитини до 6 років, який зараз становить 1626 грн, з липня підніметься до 1699 грн, а в грудні буде вже 1779 грн.

Виплати повинні здійснюватися на умовах спільного фінансування: з державного бюджету 25%, з обласного – 15%, і найбільше з місцевого – 60%.

Скористатися програмою можуть ті українці, які мають дітей до трьох років. Але щоб отримати компенсацію від держави, батькам потрібно укласти з нянею офіційний договір про працевлаштування, а у самих нянь має бути офіційне оформлення, тобто вони можуть працювати в агентствах або ж мати статус фізичної особи-підприємця (ФОП).

У договорі потрібно вказати назву послуг, яку надаватиме няня, обсяги, терміни, умови оплати, різні вимоги і зобов'язання сторін, і т.д. Протягом місяця після того, як батьки укладуть договір і наймуть няню на роботу, вони повинні будуть подати заяву до служби соціального захисту, до якого слід прикріпити такі документи:

  • копія договору з нянею;
  • документи, які підтверджують витрати на няню (це можуть бути чеки, виписки з банків і т.д.);
  • заяву про те, куди перераховувати кошти для компенсації, тобто рахунок в банку;
  • свідоцтво про народження дитини;
  • сторінки паспорта одержувача компенсації, де буде вказано ПІБ, дата і місце видачі паспорта, реєстрація;
  • документ одержувача компенсації про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків.

Заява буде розглянута протягом 10 робочих днів з того моменту, як документи опиняться у відповідній службі. Після цього батьки отримають відповідь у письмовому вигляді. Гроші будуть нараховувати щомісяця до 10 числа, але тільки в тому випадку, якщо до 5 числа батьки подадуть документи, які підтверджують оплату послуг няні.

У Міністерстві соціальної політики кажуть, що процедура нескладна, а батьки зможуть самостійно вибрати няню і перевіряти її роботу.

"Механізм є прозорим і простим – батьки наймають няню офіційно, самостійно обираючи фахівця і визначаючи умови контролю її роботи, а батькам на кінець року буде відшкодована за кожен місяць роботи няні сума в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років. Завдяки цьому механізму створюється можливість батькам самостійно вибирати нянь для дітей, контролювати їх діяльність, отримувати підтримку, якщо мама повинна виходити на роботу, або якщо сім'я багатодітна", – пояснюють в Мінсоцполітики.

Зазначимо, що програма "Муніципальна няня" не скасовує інших виплат, які українці отримують на дітей.

Чому українці не поспішають бігти за додатковими грошима

Дивно це чи ні, але українці не поспішають нести документи, щоб отримати гроші на няню. На запит сайту "Сегодня" в Міністерстві соціальної політики відповіли, що станом на 4 березня 2019 року по всій Україні заяву для отримання послуги "муніципальна няня" подало всього... 39 осіб.

"Станом на 04.03.2019 до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення подали заяву та відповідні документи/відомості 39 осіб одержувачів послуги "муніципальна няня", – повідомили у відомстві.

Як бачимо, за два місяці бажаючих скористатися новою ініціативою виявилося, м'яко кажучи, дуже мало. Сама процедура отримання компенсації виявилася досить енерговитратною, плюс, все ускладнює необхідність офіційного укладення договору з нянями. В Україні дуже мало нянь працюють офіційно. Більшість залишаються в тіні і не роблять жодних відрахувань до бюджету. Няні, які оформлені як ФОП, щомісяця повинні платити 918 грн єдиного соціального внеску, а також додаткові 5% від доходів. Тому їм набагато вигідніше залишатися в тіні, що вони і роблять.

Та й компенсація в 1600 грн не зможе покрити навіть половину витрат на няню. Ми переглянули оголошення про пошук нянь на різних рекрутингових сайтах і з'ясували, що, наприклад, в Києві, найчастіше шукають нянь, які б займалися з дітьми до трьох років, по 5-6 годин на день, і за це їм готові платити в середньому по 80 грн за годину. Виходить, при таких умовах заробіток няні на день складе 480 грн, і це з урахуванням неповної зайнятості.

Якщо ж передбачається, що няня проводитиме з дитиною цілий день, середні пропозиції щодо зарплати варіюються від 800 до 1600 грн, залежно від віку дитини (няні для немовлят коштують дорожче) і досвіду роботи самої няні. Тому середня зарплата для нянь по Києву і області становить близько 15 тис. грн.

Вакансій для нянь на сайтах не дуже багато. Наприклад, на сайті "rabota.ua" нами було знайдено 189 вакансій для нянь по всій Україні. Зарплатні пропозиції різняться залежно від міста. Наприклад, в Дніпрі фахівцям пропонують в середньому по 6-7 тис. грн на місяць, в Харкові – по 8-10 тис. грн.

Загалом зарплати для нянь відрізняються через багато факторів: місто, вік дитини, досвід роботи самої няні, зайнятість, обов'язки і т.д. Але зрозуміло, що 1600 грн не вистачить ні для якого фахівця – якщо тільки не найняти няню, яка займатиметься з дитиною по годині на день.

Незважаючи на це, фахівці кажуть, що на початку 2019 року кількість пропозицій від роботодавців в профсферах "Домашній персонал" і "Наука, освіта" (в яких розміщувалися вакансії для нянь) зросла.

"Ми відзначаємо зростання амплітуди пропозицій в січні 2019 року, коли почала свою дію програма "Муніципальна няня". Загалом кількість пропозицій про працевлаштування для нянь 2018 року зросла на 15%. Активно вакансії розміщували роботодавці Києва, Одеської, Дніпропетровської, Львівської та Харківської областей (регіони перераховані в порядку зменшення кількості розміщених вакансій)", – розповіли в HeadHunter Україна.

Також зросла і конкуренція між фахівцями. Протягом 2018 року рівень конкуренції серед претендентів, які претендували на роботу няні, становив 12,7 претендента на місце, тоді як рівень конкуренції загалом на ринку праці України на цей час знаходився на позначці 3-4 особи на місце.

Яких нянь шукають українські батьки

У HeadHunter Україна зазначають, що 76% батьків шукають нянь на повний робочий день, 18% цікавить гнучкий робочий графік, а ще 8% згодні на змінний графік (вахтовий метод). Також українців цікавлять кандидати з мінімальним досвідом роботи.

"Роботодавці найчастіше шукали кандидатів з мінімальним досвідом або взагалі без нього – 45% пропозицій від загальної кількості вакансій містило таке побажання до кандидата. У 39% випадків були зацікавлені в кандидатах з досвідом від 1 до 3 років. Стаж 3-6 років був потрібен в 16% вакансій. Порівняно з вакансіями, розміщеними 2017 року, можемо зробити висновок, що великим попитом стали користуватися початківці-здобувачі", – пояснюють на рекрутинговому порталі.

Няні, які пропонують свої послуги, демонструють широкий спектр навичок: від грамотної мови до знання дитячої психології. Кожен четвертий кандидат, який шукає роботу няні, пише про володіння англійською. Фігурують в резюме та інші мови: німецька, французька, польська, іспанська.

Самі ж українці все частіше пишуть, що шукають нянь, які володіють грамотною українською та англійської мовою, вміють готувати, не мають шкідливих звичок.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее