Вхід

Вибори під час воєнного стану? Цілком можливі!

Рекомендовані Вибори під час воєнного стану? Цілком можливі!

Одним з наслідків введення воєнного стану в десяти областях України стала неможливість проведення виборів в цих регіонах. Заборона проводити будь-які вибори, починаючи від президентських і закінчуючи виборами до органів місцевого самоврядування, – пряма норма закону "Про правовий режим воєнного стану". Врешті стали неможливими вибори в 52 об'єднаних територіальних громадах (ОТГ), призначені на 23 грудня, а також 9 проміжних місцевих виборів 9 і 16 грудня. Проте, не виключено, що всі ці вибори відбудуться, причому в зазначені терміни.

Зміни від президента

Ще 27 грудня, тобто буквально наступного дня після затвердження парламентом закону, що дозволяє ввести воєнний стан, президент Петро Порошенко в інтерв'ю українським телеканалам розповів, що докладе всіх зусиль для того, щоб вибори в ОТГ відбулися.

"Я зроблю все від мене залежне, щоб на наступне пленарне засідання Верховної Ради України підготувати необхідні законодавчі ініціативи, які матимуть обмежений термін дії до кінця поточного року, які б дозволили провести вибори в об'єднаних територіальних громадах", – зазначив Петро Порошенко.

І такий законопроект був дійсно поданий 3 грудня в парламент, як невідкладний, був зареєстрований президентський законопроект "Про внесення зміни до статті 28 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" щодо забезпечення проведення місцевих виборів, призначених на неділю, 23 грудня 2018".

На вечір вівторка, 4 грудня, тексту законопроекту на сайті Верховної Ради ще не було. Не бачили його і парламентарії. Так, народний депутат, член Комітету з питань нацбезпеки та оборони Дмитро Тимчук не виключає, що проект може бути представлений депутатам напередодні розгляду його профільним комітетом.

"Засідання нашого комітету призначене на середу, на 15.00. Не виключаю, текст документа ми побачимо перед самим засіданням – таке вже бувало", – зазначив народний депутат.

Втім, із самої назви поданого президентом документа ясно, що проект покликаний точково вирішити проблему виборів 23 грудня. 28-я стаття закону "Про правовий режим воєнного стану" – це "Перехідні положення". Саме в них суб'єкти законодавчої ініціативи вносять "тимчасові" норми законів: терміни дій або обмеження дій тих чи інших пунктів. Таким чином, швидше за все, до Перехідних положень закону депутатам запропонують внести норму, згідно з якою стаття 19 закону "Про правовий режим воєнного стану" (саме в ній говориться про заборону проводити вибори в період воєнного стану) не діятиме повністю або частково до кінця цього року. Або ж, навпаки, буде надано тимчасовий дозвіл провести вибори. Але в цілому законопроект запропонує вирішення питання виборів в ОТГ

Альтернативне рішення

Відзначимо, що дещо раніше свій проект зареєстрував і позафракційний депутат Віктор Кривенко. Парламентарій, вирішуючи ту ж задачу, пішов дещо іншим шляхом: він запропонував внести зміни в закон, яким парламент дав "добро" на введення воєнного стану. У документ запропоновано додати норму, згідно з якою місцеві вибори, призначені до набрання чинності цього закону, проводяться у встановлені терміни.

"З чисто політичної точки зору у президентського законопроекту більше шансів бути затвердженим, – зазначив в коментарі сайту "Сегодня" політолог Володимир Фесенко. – Крім того, президентський законопроект, яким вносяться точкові і тимчасові зміни в так би мовити "базовий закон", з юридичної точки зору мені здається більш правильним. Бо в разі затвердження змін до закону, яким вводився воєнний стан, залишалися б певні ризики судових позовів за результатами виборів", – сказав політолог.

Парламентарі "за"

Народні депутати вважають, що у президентського законопроекту досить великі шанси пройти парламент.

"Я, звичайно, не скажу, що буде повне схвалення. Опозиція вже заявила, що терміни виборчого процесу порушені, вибори зірвані. Але в цілому я не бачу перешкоди для того, щоб парламент схвалив проект", – зазначив Дмитро Тимчук.

Таку ж думку висловив голова підкомітету з питань виборів Комітету ВР з питань правової політики і правосуддя Олександр Черненко.

"У нас ще не було прецеденту воєнного стану. Тому ми стикаємося з такою проблемою вперше. Спробуємо вирішити її. Моя особиста точка зору, що такий законопроект як виняток можна підтримати", – сказав депутат.

У той же час є в парламенті і противники відновлення виборчого процесу в ОТГ.

"Фактично місцеві вибори в об'єднаних територіальних громадах вже зірвані. І зараз спекулювати тим, що ми, начебто, хочемо забезпечити активне виборче право громадян – це профанація і обман. Потрібно чесно людям сказати: в умовах воєнного стану вибори, вільні, що відповідають світовим стандартам, неможливі за визначенням", – заявив у вівторок з трибуни Верховної Ради народний депутат (фракція "Самопоміч") Руслан Сидорович.

Вибори в умовах воєнного стану: "стоп-кран не зривати!"

Опозиція, втім, кілька згущує фарби. Бюрократична система неповоротка. Навіть в умовах воєнного часу. Одного разу запущений процес складно зупинити, як за помахом чарівної палички. І ситуація з виборами в ОТГ – чергове тому підтвердження.

Центрвиборчком з питання виборів в ОТГ в областях, де введено воєнний стан, збирався двічі. 29 листопада через неясність ситуації з виборами ЦВК ухвалила "соломонове" рішення. А саме - рекомендував учасникам виборчого процесу "неухильно дотримуватися вимог закону про правовий режим воєнного стану". Тобто, розумійте, як можете. При цьому виборчий процес призупинений не був.

30 грудня ЦВК надає вже більш конкретні вказівки. Територіальним комісіям ставиться з 28 листопада (тобто заднім числом) "припинити (не здійснювати) подальше виконання будь-яких заходів щодо реалізації етапів виборчого процесу".

При цьому були вказані конкретні дати згортання виборів. Так, до 8 грудня ТВК повинні повернути грошову заставу суб'єктам внесення, до цієї ж дати провести остаточні розрахунки за придбані товари та надані в рамках виборів послуги і таке інше. Дільничні комісії розпускалися з 2 грудня. А ТВК веліли продовжувати працювати до формування нових складів.

"Де-юре виборчий процес призупинено. Але на цей період якихось особливих процедур не потрапляло. Кандидати зареєстровані. Якщо ми розблокуємо виборчий процес, то сказати, що щось таке важливе було у виборчому процесі пропущене, не можна", – зазначає народний депутат Олександр Черненко.

На думку генерального директора Комітету виборців України Олексія Кошеля, слід враховувати, що члени тервибіркомів також стежили за новинами і чули про позицію президента. А тому згортати вибори не поспішають.

"Якщо врахувати, що члени територіальних комісій стежать за новинами і, очевидно, чули про ініціативу змінити закон для розблокування виборчого процесу, вважаю, проблем виникнути не повинно. Якщо парламент ухвалить це рішення (а тут є стриманий оптимізм, що воно буде ухвалене), ніяких загроз і перешкод для виборчого процесу не буде", – зазначив в коментарі сайту "Сегодня" Олексій Кошель.

Позови будуть

Також експерти не бачать особливих проблем з проведенням виборів ОТГ і в іншому аспекті воєнного стану. А саме в заборону проводити масові зібрання і акції.

"Це не загальнонаціональні вибори, в ході яких партійні та політичні лідери проводять зустрічі, в тому числі у форматі масових акцій. Це місцеві вибори до органів місцевого самоврядування, які, як правило, не мають такого формату. Вважаю, подібні форми агітації навряд чи навіть планувалися кимось із кандидатів. Тобто, істотного впливу на результати виборів цей момент не зробить", – відзначає Олексій Кошель.

А ось судові позови за підсумками виборів "у зв'язку з порушенням виборчого процесу" цілком можливі.

"Я не виключаю спроб оскарження результатів виборів у судовому порядку саме через цю причину – переривання виборчого процесу. Кандидат, який отримав друге місце, дуже часто шукає можливості, щоб оскаржити результати. Але, вважаю, ці позови будуть безперспективні, якщо законодавчі зміни будуть ухвалені. Адже всі кандидати зараз знаходяться і будуть продовжувати перебувати в однакових умовах", – говорить гендиректор КВУ.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее