Вхід

Субсидії по-новому: кому потрібно боятися перевірок і збільшать допомогу

Не за горами початок опалювального сезону, а це значить, що майже половині українців пора зайнятися оформленням субсидій на оплату компослуг.

У Кабміні констатують, що поки цим питанням перейнялися деякі, і попереджають: через місяць у відділеннях Мінсоцполітики буде не проштовхнутися через черги. "Сегодня" за допомогою керівника Директорату сім'ї та соцпідтримки населення Мінсоцполітики Віталія Музиченка розібралася в нововведеннях призначення субсидій.

Удар по "палацах"

Музиченко визнав, що домогтися субсидії стало складніше. За його словами, в 2015-2016 роках, коли реальні доходи людей зменшувалися, а тарифи росли, програма надання житлових субсидій була спрощена, щоб максимально охопити населення держпідтримкою. У підсумку допомогу стало отримувати майже кожне друге домогосподарство - 6,5 млн сімей. За результатами минулого отопсезона в Мінсоцполітики побачили підстави для перегляду правил, адже тарифи два роки не підвищувалися, а доходи населення - пенсії, мінімальна і середня зарплати - росли.

Нагадаємо: тепер держдопомогу не дають власникам квартир площею понад 150 кв. м і будинків понад 200 кв. м, незалежно від доходів господарів. А також тим, у кого машина "молодша" 5 років. Раніше таких обмежень не було, допомога призначалася в межах соцнорм на житлоплощу. Самі норми теж урізані – до 48,9 кв. м на домогосподарство з однієї людини (було 62,5 кв. м). Також на 20-30% стали менше субсидовані норми витрати газу, води, електроенергії. Це означає, що виплати зменшаться, адже соцстандарти (і мінімальні доходи) виросли, а частка оплати "комуналки", що покривається державою, навпаки, стала менше через урізання норм споживання.

Контроль

Одержувачів субсидій будуть жорсткіше контролювати на предмет реальних доходів і витрат. Наприклад, за покупки протягом року на 50 тис. грн (крім витрат на лікування) субсидію, швидше за все, не дадуть, хоча можливі виключення. Віталій Музиченко навів приклад:

"Припустимо, сім'я зробила покупку на суму понад 50 тис. Грн. Але ця покупка - єдине житло, куплене до того ж в кредит. В такому випадку теж може бути призначена субсидія - на комісії, в індивідуальному порядку. І акт обстеження умов проживання в домогосподарстві - обов'язковий документ для розгляду такої справи на комісії. Соціальний інспектор виїжджає на місце, робить перевірку, заносить все в акт, і на підставі цього акту комісія вже приймає рішення".

Але поголовних перевірок домогосподарств побоюватися не варто, так як в Україні соцінспекторів всього 1300 осіб, або по одному на 5000 одержувачів держдопомоги. Однак приховати витрати не вдасться – все покупки на суму понад 50 тис. грн повинні відбуватися через банківську систему. Зі свого боку претендент на субсидію має при подачі в відділення Мінсоцполітики декларації про доходи, вказати в ній такі покупки. За словами Музиченка, це не означає автоматичної відмови в держдопомозі, але розглядати питання буде не один інспектор, а комісія. Але якщо субсидіант не вказав витрати більше 50 тис. грн, отримав субсидію, а потім інспектор виявив інформацію через банківську систему в порядку обміну, це – підстава для проведення перевірки цього конкретного домогосподарства. За підсумками перевірки буде вирішуватися питання про правомірність отримання субсидій такою людиною, визначатися розмір можливої переплати, і ці кошти утримають в держбюджет.

Штрафів або інших санкцій (повернення грошей в подвійному розмірі) норма про виплату субсидій не передбачає. Але, за словами юристів, проти тих, хто для отримання субсидії приховував доходи неодноразово, можуть порушити кримінальну справу за шахрайство (покаранням може бути штраф 850 грн, виправні роботи до 2 років або обмеження волі до 3 років). Відмову в субсидії можна оскаржити у вищому підрозділі Мінсоцполітики або в суді.

Врахування доходів: розлучення не допоможе

Нові правила субсидування оплати компослуг усунули лазівки, які використовуються ловкачами для наживи за рахунок держави. Не секрет, що для отримання субсидій подружжя фіктивно розлучалися, хоча як і раніше проживали разом. Тепер субсидія призначається на домогосподарство з урахуванням доходів всіх людей, зареєстрованих за даною адресою, тому штамп про розлучення в паспорті не має значення. Якщо людина живе не за місцем реєстрації, наприклад, діти прописані разом з батьками, але проживають окремо – їхні доходи все одно врахують при призначенні державної допомоги. Але є виняткові випадки, наприклад, діти зареєстровані разом з пенсіонерами, а працюють в іншому місті або знаходяться в тривалому відрядженні. При наявності документальних підтверджень такі особи можуть бути виключені зі складу домогосподарства. Діти, що мають власне житло, але не бажають виписуватися з батьківської неприватизованої квартири (не проживаюча там людина втрачає після смерті батьків право на дану житлоплощу), повинні вибирати: або вони утримують своїх батьків і оплачують компослуги, щоб потім отримати їх житло, або реєструються за місцем проживання, як належить за законом.

На жаль, мало поліпшень для переселенців, хоча ці люди найчастіше живуть в орендованих квартирах і не можуть зареєструватися за адресою проживання. З 1 травня 2018 р такі громадяни можуть отримувати субсидію без договору оренди житла і прописки, якщо довідка внутрішньо переміщеного особи видана на цю адресу, або пред'явити договір оренди, краще, якщо він буде завірений нотаріально. Але плата за оренду із загальної суми їх доходів все одно не буде віднята, оскільки згідно із законом підсумовуються всі види доходів, діляться на кількість місяців, за які враховуються ці доходи, і розраховується відсоток, який людина повинна платити за компослуги від свого доходу.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее