Вхід

Реформа реєстрації місця проживання: що пропонує новий законопроект

Законодавчу ініціативу "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" розробили у Офісі реформи адміністративних послуг при Міністерстві економічного розвитку. У ЗМІ вже встигли налякати аудиторію тим, що новим законопроектом начебто передбачено перевіряти місця проживання українців та стягувати штраф у випадку проживання не за місцем реєстрації.

Сайт "24" з'ясовував – чого очікувати і чи є причини для переляку.

Ініціатори законопроекту мотивували необхідність розробки документу тим, що мільйони українців не можуть зареєструватися за реальним місцем проживання, коли хочуть отримати державні та соціальні послуги і змушені відмовлятися від участі у місцевих виборах. Так само через бюрократичну плутанину буває важко влаштувати дітей до школи поряд із житлом, якщо зареєстровані в іншому місці. Якраз для цього, кажуть автори, законопроект і придумали – щоб зробити процедуру реєстрації якомога простішою та дозволити реєструватися онлайн.

Реформа реєстрації місця проживання

Що спростить реєстрація по-новому

Щоб зареєструвати місце проживання достатньо буде подати онлайн або особисто лише 1 документ – декларацію (зараз – 4-5 документів).

Реєстрація здійснюватиметься у момент звернення (зараз – 1 день за законом, а насправді – від 15 хвилин до 10 днів).

Буде скасована потреба у довідках, які підтверджують місце проживання та склад сім’ї – усі органи, що мають право знати про місце проживання, отримають інформацію з Єдиної інформаційної системи (зараз такі довідки вимагаються під час надання 19 адміністративних послуг).

Скасують внесення відомостей до паспортів як обов'язкову умову реєстрації, поставити відмітку можливо буде за бажанням особи.

Власники житла (інші розпорядники), батьки, органи опіки – інформуються про реєстрацію.

Реєстрацію заблокують одразу після надходження скарги до органу реєстрації (онлайн, особисто, поштою).

Законопроектом передбачено чіткий механізм дотримання законності під час проведення перевірок.

Реформа реєстрації місця проживання передбачає також створення Єдиної інформаційної системи, яка дозволить здійснювати в електронному вигляді облік міграційних процесів, обмін інформацією між реєстрами територіальних громад, ЄДДР та іншими інформаційними системами.

Реформа реєстрації місця проживання

Кого, як і чому перевірятимуть

Перевірки передбачені задля запобігання поданню неправдивих даних під час реєстрації. Автори законопроекту наголосили – перевірка даних декларації проводитиметься виключно у випадках, передбачених законом.

Усього законопроект визначає 10 підстав для проведення перевірки факту проживання:

1) якщо розпорядник житла звернеться з заявою про те, що особа, яка зареєструвала місце проживання за адресою зазначеного житла, не проживає у ньому;
2) якщо звернеться хтось із батьків чи опікунів дитини віком до 14 років про те, що зазначена дитина знята з реєстрації другим з батьків або іншим законним представником за адресою житла, в якому дитина фактично продовжує проживати;
3) якщо буде звернення органу держави чи іншого органу управління, чи пдіприємства про отримання документально підтвердженої інформації про те, що особа не проживає у житлі, яке знаходиться за адресою її зареєстрованого місця проживання;
4) якщо зверенться керівник закладу загальної середньої освіти про проведення перевірки факту проживання дітей на території обслуговування зазначеного закладу;
5) якщо надійде скарга на рішення про анулювання реєстраційних дій щодо особи;
6) реєстрацію або зняття з реєстрації особи було хоча б один раз анульовано відповідно до цього Закону протягом останніх трьох років;
7) реєстрація місця проживання особи здійснюється третій раз протягом року;
8) інформація, що міститься у реєстрі територіальної громади, вказує на те, що дитина віком до 14 років зареєстрована за місцем проживання, за яким не зареєстровано будь-кого з її батьків або інших законних представників (крім випадків коли зазначена дитина зареєстрована відповідно до цього Закону у навчальному закладі або закладі охорони здоров’я);
9) інформація, що міститься у реєстрі територіальної громади, зокрема стосовно прізвищ, віку та статі осіб, які проживають в одному житлі, вказує на те, що у зазначеному житлі зареєстровано більше ніж три сім’ї;
10) адреса житла, за якою здійснена реєстрація місця проживання, не ідентифікована реєстром територіальної громади.

При цьому той, хто перевіряє, зможе прийти до місця проживання громадянина тільки за умови, якщо він сам це ініціює. Але попередньо на підставі методики ДМС і Мін'юсту перевіряючий має визначити, чи відвідувати йому особу, чи є достатньо інших доказів, щоб зробити висновки про проживання особи. Відвідування перевіряючого в більшості випадків по суті означатиме, що особа продемонструє свій доступ в житло – в присутності уповноваженого відкриє двері і увійде в житло.

Школи зможуть ініціювати перевірку, якщо дітей, що мають першочергове право на зарахування до неї, буде більше, ніж ця школа може прийняти.

У Мінекономрозвитку нагадують – перевірка факту проживання не є новацією. На сьогодні вона передбачена дев’ятьма урядовими актами під час надання громадянам субсидій, допомог, житла, захисту прав дитини тощо.

Реформа реєстрації місця проживання

Кого і за що штрафуватимуть

Жодних штрафів за проживання не за місцем реєстрації законопроект не передбачає – акцентували його автори. А для того, щоб запобігти зловживанням, законопроект прописує механізми перевірки фактів проживання; інформування зацікавлених органів та осіб про вчинення реєстраційних дій; блокування та анулювання реєстраційних дій; оскарження рішень та здійснення контролю у сфері реєстрації місця проживання; встановлення відповідальності за порушення у сфері реєстрації місця проживання.

Реформа реєстрація місця проживання

Але цей законопроект – лише проект. Як зазначається на ФБ-сторінці Офісу реформи адмінпослуг – текст проекту був обговорений у вузькому колі експертів, і тепер розробники пропонують долучитися до обговорення документу кожному зацікавленому.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее