Вхід

MKU

В Україні прямо у залі суду звільнили двох довічно засуджених

Велика Палата Верховного суду звільнила у залі суду двох чоловіків, яких раніше приговорили до довічного ув'язнення. 

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив директор із стратегічних справ УГСПЛ Михайло Тарахкало. 

Засуджених чоловіків звинуватили в ряді тяжких і особливо тяжких злочинів, скоєних ще у 2001 році.

"В ході судових засідань вони стверджували, що їх змусили відмовитися від захисників і зізнатися в злочинах, але їх аргументи не змінили позиції національних судів", – написав Тарахкало. 

Після того, як справи пройшли всі національні суди, засуджені вирішили звернутись до ЄСПЛ, який у 2016 році виніс рішення у якому йшлось, що Україна порушила право чоловіків на справедливий суд. 

"Визнання ЄСПЛ порушення статті 6 Конвенції дає право на перегляд рішень національних судів. Більше 2-х років ми відновлювали матеріали втрачених виробництв, які залишилися в окупованому Донецьку, і відновили", – розповідає експерт. 

Згодом Велика Палата Верховного суду вирішила змінити практику щодо перегляду кримінальних справ на підставі рішень ЄСПЛ і  прийшла до висновку, що вироки слід скасовувати лише частково, за епізодами, в яких європейський суд прямо вказав на порушення. Крім того Велика Палата вирішила, що за епізодами, в яких не буде перегляду, вона може встановлювати нові покарання не оцінюючи докази у справі:

"З моменту вчинення злочинів вже пройшло більше 15 років, а вони (засуджені – ред.) відбули вже більше 20 років позбавлення волі. Навіть в разі перегляду їх справ і визнання винними, вони вже відбули максимально можливий термін покарання".

Захист чоловіків стверджував, що справи необхідно направити на новий розгляд до суду першої інстанції, якщо не повністю, то за епізодами, де було визнано порушення ЄСПЛ, а тому наполягали на звільнені своїх клієнтів прямо у залі суду. 

"Судді перебували в нарадчій кімнаті більше 6 годин. Вони частково скасували вироки у справах заявників і направили справи на новий розгляд до суду першої інстанції, а їх звільнили в залі суду! Як сказав старший конвою, який працює з 2010 року, він вперше бачить, щоб засуджених до довічного ув'язнення звільняли в залі судових засідань. Наступне питання який будемо ставити - це компенсація з боку держави за термін, який заявники "пересиділи" в колоніях суворого режиму. У одного заявника – це близько 5 років, у другого – близько 10", – розповідає Тарахкало. 

Справа, за його словами, породжує безліч дискусій, а саме про відсутність повноважень у Верховного Суду переглядати справи з вироками, які вступили у силу, у випадках, коли порушення в них грубі й очевидні.

"Якби суд мав такі повноваження, не було б рішень ЄСПЛ і справ довжиною майже в 20 років", – підсумував Тарахкало. 

Як відомо, у березні цього року ЄСПЛ визнав українське довічне позбавлення волі порушенням прав людини. Україна опинилася на першому місці серед 50 європейських країн за кількістю довічно ув’язнених людей, які не мають перспективи звільнення. У країні таких налічується 1541 особа.

Справа у тому, що в українському законодавстві наразі відсутній механізм дострокового звільнення довічно засуджених. Відбувши 20 років покарання, вони можуть звернутися до президента з проханням про помилування. У такому разі довічне ув’язнення можуть замінити на 25 років позбавлення волі. У парламенті вже понад два роки лежить законопроект №2033а, який запроваджує механізм перегляду справ невинно засуджених і забезпечує їхнє право на правосудний вирок. Правозахисники неодноразово закликали владу ухвалити законопроект у другому читанні та забезпечити невинно засуджених правом на справедливий суд.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее