Вхід

Кіно для всіх: як активісти адаптують фільми для незрячих та де можна подивитися ці стрічки?

За шість років волонтери зі Львова адаптували понад 60 ігрових, документальних та мультиплікаційних стрічок для людей з порушеннями зору.

Про це на прес-конференції розказала акторка та дикторка Олександра Бонковська, що працює над аудіодискрипцією, повідомляє Центр інформації про права людини.

До 2013 року в Україні кінострічки для осіб з порушеннями зору ніхто не адаптував. Група волонтерів, куди входить незряча науковиця Оксана Потимко, звукорежисер Юрій Саєнко та акторка Олександра Бонковська, почала самостійно працювати над аудіодискриптуванням – додавати до звукової доріжки фільмів опис подій та місць, які допомагають незрячим краще сприймати інформацію. Вони робили це у власній оселі.

"У моїй квартирі ми пробили стінку, протягнули кабелі. Мій чоловік (Юрій Саєнко - ред.) записував аудіо, а я начитувала текст, сидячи в шафі", – розповідає дикторка Бонковська.

На роботу з однією стрічкою, за її словами, може йти від трьох місяців до півроку, адже завдання аудіодискриптора не просто описати для незрячих місце події та передати емоційне забарвлення, але й вкластись у проміжок часу між репліками акторів.

"У вільний від основної роботи час я переглядаю фільм і за чотири години адаптую три хвилини стрічки. Мені треба переглянути відеоряд, зрозуміти, які складнощі можуть виникати в незрячої людини зі сприйняттям, та вирахувати, чи можуть мої репліки поміститись у момент паузи в стрічці, коли не говорять актори", – розповідає вона про специфіку роботи.   

За 6 років волонтери адаптували понад 60 фільмів, серед них – 25 серій мультфільму "Лис Микита", документальні фільми каналу Discovery про фауну Північної Америки, культова мелодрама "Щоденник пам’яті" та багато вітчизняних стрічок. Команда принципово не робить звукову доріжку для незрячих окремо від фільму, адже, за їхніми словами, це не допоможе людям з порушеннями зору вийти з гетто, в якому вони опинилися через неадаптованість простору в українських містах. Також такий підхід допомагає економити кінотеатрам, які зголосилися показувати адаптовані стрічки у себе, оскільки для демонстрації їм не потрібні так звані аудіогіди.

"Після спільних показів, де зустрічаються люди з порушеннями зору та без, останні говорять, що відкривають для себе в адаптованих фільмах нові деталі, яких не помічали раніше. Це показник того, що стрічки з аудіодискрипцією цікаво дивитись усім", – говорить Потимко.

Допомагають обирати фільми, за словами активістки, самі незрячі:

"Якщо це мультики, то ми питаємо дітей. Якщо це художні стрічки, то незрячі інколи самі дзвонять нам після того, як чують про прем’єри, та просять адаптувати їх".

Усі шість років активісти працюють над адаптацією фільмів безкоштовно, але інколи пишуть заявки на гранти. Востаннє вони отримали допомогу від Львівської міської ради: понад 70 тисяч гривень з 86, які вони виграли в конкурсі проектів управління соціального захисту міста, пішли на оренду студії звукозапису.

Наразі активісти викладають аудіодискриповані фільми на сайті Української спілки інвалідів. До кінця року там мають з’явитися "Той, хто пройшов крізь вогонь", "Червоний", "Стрімголов", "Гніздо горлиці" та "Іван Сила". За їхніми словами, кінотеатри у Львові готові показувати адаптовані фільми для змішаної аудиторії, проте інформації щодо інших регіонів у них немає.   

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее