Вхід

Як встановити пандус у будинку – інструкція

Рекомендовані Як встановити пандус у будинку – інструкція

Універсальний дизайн – філософія простору, яким можуть користатись якнайбільше людей. Активісти вже не перший рік говорять про необхідність облаштувати українські міста відповідно до потреб маломобільних груп, до яких, за різними даними, належать від 30 до 50% усього населення, проте досі наші вулиці та будинки складно назвати доступними. Відсутність елементарного пандуса може ставати серйозною проблемою не тільки для людей з інвалідністю, які через це можуть не виходити з власної оселі місцями, але й для батьків з дитячими візками, дітей, людей похилого віку тощо.

Про те, що робити, якщо його немає у вашому домі, як домогтися встановлення пандуса чи встановити його самостійно, читайте в інструкції Центру інформації про права людини.

Чи має бути пандус за законом?

Пандусами повинні бути оснащені всі об’єкти громадського призначення. В обов’язковому порядку пандуси повинні бути в закладах соціального призначення, або ж замість пандусів повинні бути спеціальні підйомники для людей з інвалідністю. 

В Україні є низка документів, що зобов'язують державу, підприємства, установи та організації дотримуватися безперешкодного доступу людей до будинків та громадських споруд. Це, зокрема, Конституція України, Закон України "Про основи соціальної захищеності людей з інвалідністю в Україні", ратифікована Україною у 2009 році конвенція ООН про права людей з інвалідністю, Закон "Про регулювання містобудівної діяльності" і нарешті Державні будівельні норми, ухвалені 2007 року.

Тобто всі будинки, збудовані після 2007 року, в обов’язковому порядку повинні мати пандуси, а встановлення пандуса в більш старих будинках можна домогтися завдяки зверненням мешканців.

Поскаржитися на відсутність пандуса в будинку можна до Державної архітектурно-будівельної інспекції, місцевої прокуратури, суду, представництва Уповноваженого Верховної Ради з прав людини чи до Уповноваженого президента з прав людей з інвалідністю.

Та, на жаль, не всі забудовники сьогодні добровільно проектують прийнятні пандуси у своїх новобудовах. Тож зацікавлені інвестори квартири, що будується, можуть контролювати встановлення пандуса та інших елементів доступності для маломобільних груп ще на етапі будівництва.

Так, Уляна і Віталій Пчолкіни, очікуючи на нову квартиру, виявили, що на інших об’єктах забудовника пандуси не відповідали будівельним нормам. Тоді подружжя, в якому обидва партнери користуються візками, звернулися до забудовника з відкритим листом. У результаті забудовник зробив у всіх під’їздах нового будинку відповідні пандуси, а в під’їзді, де розташована квартира Пчолкіних, ще й розширений вхід для вільного пересування на візку. 

Чи можна встановити пандус у будинку самостійно?

Якщо ви не вірите в ефективність скарг чи не хочете чекати, поки спрацює бюрократичний механізм, або хочете на виході гарантовано отримати пандус, що повністю відповідає нормам, можна встановити його самостійно.

Для цього спочатку слід зрозуміти, які є у вашому будинку технічні можливості встановити пандус. Під технічними можливостями розуміють комплекс технічних вимог, які застосовуються до спорудження капітальних чи тимчасових споруд. Наприклад, якщо ви мешкаєте на першому поверсі, зможете облаштувати пандус, який виходитиме з вашого вікна чи балкона.

Для мешканців вищих поверхів завдання ускладнюється, адже може бути вузький ліфт, у який не входить візок, або ліфту може зовсім не бути. Тоді постає питання спорудження пандуса на сходовому прогоні, що не завжди є можливим.

У таких випадках юрист Національної асамблеї людей з інвалідністю Олег Полозюк рекомендує все ж змінити свою квартиру на таку, що розташована на першому поверсі. За його словами, цей варіант цілком реальний, адже 20 років тому він сам переїхав із сьомого поверху у квартиру на першому та переконав забудовника встановити пандус.

Також у місці, де ви збираєтеся встановити пандус, можуть проходити водні, каналізаційні, електричні або газові мережі, а тому кожен випадок унікальний і може потребувати різного виду робіт (наприклад, без використання зварювального апарата).

Я маю повідомити когось про те, що хочу встановити пандус?

Раніше в Україні система будівництва/переобладнання мала дозвільний характер, а тому вам би довелося погоджувати всі роботи та отримувати багато дозвільних документів. Сьогодні діє декларативна система, а тому єдине, що вам треба зробити, – написати заяву до райдержадміністрації. У ній вказати адресу, мету проведення ремонту чи реконструкції, термін виконання робіт, об’єм та інші характеристики.

Заборонити встановлювати пандус вам можуть лише через суд, але цей процес доволі складний. Вашим противникам доведеться підготувати багато експертних висновків. Наприклад, що пандус, який, імовірно, не сподобається сусідам, має реально їм заважати. Це вирішує спеціальна архітектурна комісія.

"Зазвичай люди, що споруджують пандус, не мають багато коштів, а тому не будують капітальних споруд, які можуть заважати людям", – зауважує Полозюк.

Чи є норми щодо вигляду та функціональності пандуса?

Звісно, адже часто люди з маломобільних груп стикаються з проблемою, коли в будинку є щось подібне до пандуса, але користуватися ним неможливо через, наприклад, надто крутий кут підйому. 

Водночас нормативи щодо параметрів пандуса чітко прописані в Державних будівельних нормах. Споруди, які не відповідають нормам, небезпечні для життя та здоров’я користувачів.

Згідно з будівельними нормами, максимальна висота одного підйому (маршу) пандуса не повинна перевищувати 80 см за кута нахилу не більше 8%. У разі перепаду висот підлоги на шляхах руху у 20 см і менше допускається збільшувати нахил пандуса до 10%. У виняткових випадках допускається передбачати гвинтові пандуси.

Ширина пандуса за умови одностороннього руху повинна становити не менше метра.

Також на початку і в кінці кожного маршу пандуса слід облаштувати горизонтальні майданчики для розвороту завширшки не менше за його ширину і завдовжки не менше ніж 1,5 метра.

На зовнішніх бічних краях пандуса і горизонтальних майданчиках слід передбачати відбійні бортики заввишки не менше 5 см, а якщо довжина пандуса більша ніж 1,5 метра, то разом з ним треба встановити поручні на висоті 70–90 см.

Поруччя з внутрішнього боку сходів повинні бути безперервними по всій їхній висоті. Завершальні частини поручня повинні бути довші маршу або похилої частини пандуса на 30 см.

Чи потрібен дозвіл сусідів для встановлення пандуса?

У медіа досить часто трапляються новини про те, що сусіди не дозволили комусь у будинку встановити пандус. Проте, за словами Полозюка, такі історії більше стосуються емоційної складової питання, а не юридичної.

За теперішніми нормами згода сусідів для встановлення пандуса не потрібна. Але, оскільки за нормами ДБН пандус має бути довгим або мати кілька маршів, може не вистачити місця, щоб зробити його на спільній території і не завадити.

Скільки коштуватиме встановлення пандуса?

Ціна встановлення залежить від того, який саме пандус ви хочете побудувати. Це питання вирішується на етапі проектування, а тому ви самостійно (або з допомогою фахівців) можете підібрати оптимальний варіант. Вас, можливо, здивує, але різновидів пандусів є чимало: металеві та дерев’яні, стаціонарні бетонні та алюмінієві переносні тощо. 

Зазвичай ціни на встановлення пандуса варіюються від 5 до 20 тисяч гривень.

Ви можете спробувати домовитись із власником будинку про оплату цих робіт. Ним може бути управління житлово-комунального господарства, якщо будинок приватизований; колективний власник, якщо це ОСББ; підприємство, якщо це відомчий будинок.

Проте, як каже Полозюк, такий варіант малоймовірний.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее