Вхід

У Раді хочуть створити закон про іноземних агентів за прикладом США: як він працює там?

Фракція "Народний фронт" ініціює створення законопроекту про реєстрацію іноземних агентів в Україні.

Про це заявив на погоджувальній раді парламенту лідер фракції Максим Бурбак, передає "Українська правда".

За його словами, документ хочуть розробити задля захисту національних інтересів перед виборами.

"Треба визнати, що в Україні діє розгалужена мережа замаскованої і явної російської агентури. Вони беруть під контроль телеканали та інші медіа, жонглюють своїми політичними пішаками, а Россотруднічєство плодить тут безліч нібито громадських організацій, незалежних ні від кого, крім Росії. В Україні, як і всюди на Заході, Кремль використовує демократичні свободи та інститути для диверсійної діяльності. Вони цілеспрямовано та цинічно прикриваються демократією, щоб ширити хаос і конфронтацію. Це їхній фірмовий прийом", – заявив він.

Бурбак також зазначив, що прототипом майбутнього українського закону може стати "Акт щодо реєстрації іноземних агентів", який працює у США з кінця 30-х років минулого сторіччя. Згідно з ним, організації та особи зобов'язані реєструватися в американському Мін'юсті і кожні півроку надавати звіт про кошти, які надійшли на їхні рахунки, – чи то фінансування з боку іноземної влади або неурядових організацій – і витрати.

Також документ вимагає маркувати пропагандистську інформацію, яка в ньому називається "інформаційні матеріали", позначкою, що вона поширюється "від імені іноземного суб'єкта". Копії цих матеріалів необхідно надсилати до Міністерства юстиції.

За порушення правил у законі передбачені покарання у вигляді п'яти років в'язниці і штраф у розмірі до 10 тисяч доларів. Кожне з двох покарань також може застосовуватися окремо одне від одного.

Проте у 50-х роках текст закону змінили, а тому карають за його порушення нечасто. За інформацією медіа, наразі у США як іноземні агенти зареєстровано 1700 осіб та організацій. Минулого року таким чином іноземним агентом був визнаний російський канал RT.

Аналогічний закон працює сьогодні і в Росії. Там він став механізмом тиску на недержавні організації, зокрема правозахисні та ті, що допомагають людям з ВІЛ/СНІД.

В українському парламенті закликали до розроблення документа комітет з національної безпеки та оборони "разом з депутатами з усіх зацікавлених фракцій".

"Ми вважаємо що ЗМІ чи неурядові організації, які згідно з цим законом будуть визнані такими, що є іноземними агентами, будуть зобов’язані на постійній основі інформувати громадян України, що вони діють в інтересах іноземної держави. Ми пропонуємо, щоб такий закон стосувався виключно іноземних агентів, які прямо чи опосередковано діють в інтересах держави-агресора, якою є Російська Федерація", – зауважив Бурбак.

У коментарі Центру інформації про права людини адвокатка Центру стратегічних справ УГСПЛ Олена Семьоркіна зазначила, що закони "про іноземних агентів" створюю легальні механізми для придушення громадських ініціатив. 

"Досвід спілкування з авторами окремих ініціатив, спрямованих на посилення контролю за громадськими об’єднаннями, засвідчив нерозуміння авторами суті законодавства країн, яке вони копіюють. Та незнання авторами (або довільне тлумачення і вибіркове застосування) міжнародних гарантій і стандартів свободи асоціацій і свободи слова. Хоча це поки що ідея, варто застерегти ініціаторів створення законопроекту про реєстрацію іноземних агентів в Україні від її реалізації", – сказала вона. 

Експертка нагадала, що Україна понесла іміджеві втрати через введення декларування для активістів. 

"Україна, "завдяки" запровадженню е-декларування антикорупційних активістів і пов’язаних з їх діяльністю осіб, та ініціативам щодо додаткової звітності ГО вже поставлена Парламентською Асамблеєю Ради Європи в один ряд з країнами, які обмежують простір громадянського суспільства (Росією, Азербайджаном, Угорщиною, Турцією, Румунією). У спільному висновку Венеціанської комісії та ОБСЄ/БДІПЛ від 16-17 березня 2018 року щодо законопроектів №№6674, 6675, Україні вчергове нагадали практику ЄСПЛ, за якої будь-які обмеження права на свободу об'єднання мають спиратись на переконливі докази того, що такі вимоги є необхідними у демократичному суспільстві та пропорційними переслідуваній законній меті", – наголосила Семьоркіна. 

Правозахисні організації в альтернативних доповідях щодо виконання Україною міжнародних зобов’язань постійно наголошують на загрозах громадянським свободам через ухвалення подібних законів.

"Ця тенденція вже стає реальною загрозою для всього суспільства", – підсумувала адвокатка. 

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее