Вхід

"Е-декларування – свідома помста влади антикорупційникам": депутати передали скаргу в Конституційний Суд

Незважаючи на неодноразові заклики міжнародної спільноти скасувати електронне декларування для громадських активістів, ця дискримінаційна норма й досі не скасована. 65 народних депутатів, представники коаліції Реанімаційного пакету реформ та правозахисних організацій передали до Конституційного Суду подання про неконституційність е-декларування для активістів.

Про це депутати і правозахисники розказали на круглому столі "Коли Конституційний Суд скасує е-декларування для активістів", повідомляє кореспондентка Центру інформації про права людини. 

Раніше аналогічне подання до КСУ також внесла Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова. 

За словами, Юлії Кириченко, керівниці проектів з питань конституційного права у Центрі політико-правових реформ та членкині Ради РПР, норма про декларування порушує певні статті Конституції. Наприклад, статтю 8 про принцип верховенства права.

"Порушено принцип правової визначеності. Й досі не зрозуміло, хто ті люди, які мають заповнювати декларації, скільки їх. Є занепокоєння, що навіть звичайний громадянин, який виступить на антикорупційній акції, може вважатися активістом. Але якщо він не задекларується чи зробить помилку, то підпаде під адміністративну чи кримінальну відповідальність", – говорить Юлія Кириченко. 

 Тому, наголошує вона, влада може використовувати норму для тиску на окремих "незручних" осіб.

Правозахисники також не вбачають у законі "Про запобігання корупції" в частині, яка стосується активістів, легітимної мети. Адже він стосується людей, які мають доступ до влади. Активісти ж не мають доступу до державного бюджету та не є суб’єктами влади.  

Крім того, норма закону є дискримінацією за видом діяльності. Відповідно до статті 36, не можна виокремлювати певний вид діяльності та вимагати від активістів подавати додаткову звітність. Адже всі мають бути в однакових умовах.   

Юлія Кириченко також додає, що норма порушує право на свободу від втручання в особисте життя:

"Якщо ти йдеш на державну службу, це означає, що ти свідомо погоджуєшся на втручання у твоє особисте життя. На те, що суспільство має знати про статки твоєї родини. Але коли політика приходить до тебе суб’єктивним законом – це не свідомий вибір".

Про те, що влада використовуватиме е-декларування як спосіб боротьби з "незручними" активістами, говорить і депутатка Альона Шкрум. 

"Те, що президент назвав помилкою, – нею не є, це цинізм та свідома помста. Він уже давно міг скасувати декларування. Що цікаво, РПР порахував: з тим темпом, з яким НАЗК перевіряє декларації державних службовців, їм знадобиться 3600 років, щоб опрацювати всі. Тому серед усіх розглядатимуть осіб за вказівкою. Сьогодні це антикорупційні активісти, завтра журналісти, а потім – малий та середній бізнес", – упевнена вона. 

На тому, що е-декларування для активістів нагадує риторику влади недемократичних країн, зокрема Росії, Білорусі та Казахстану, зауважила Тетяна Печончик, голова правління Центру інформації про права людини.

З огляду на їхній досвід, вважає вона, й в Україні такий закон може призвести до утвердження авторитарної влади та придушення громадянського суспільства. Тетяна Печончик нагадала про велику кількість негативної критики законопроекту від міжнародної спільноти. Так, наприклад, його розкритикували у своїх висновках  Венеціанська комісія та Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ. 

Експертка також додала, що наразі відбуваються напади на громадських активістів, розслідування за сфабрикованими справами та кампанії з дискредитації. Зокрема, вона загадала ситуацію навколо співробітників Центру протидії корупції та нещодавнє вбивство активіста, який боровся з корупцією в селищі Есхар. 

За словами Тетяни Печончик, юристи Української Гельсінської спілки з прав людини готові представляти інтереси активістів, яких за некоректно заповнені чи незаповнені декларації намагатимуться притягти до відповідальності.  

Підписанти подання, за словами учасниць круглого столу, сподіваються на позитивне рішення Конституційного Суду.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее