Вхід

Як отримати українські свідоцтва про народження і смерть мешканцям окупованого Донбасу – інструкція

Рекомендовані Як отримати українські свідоцтва про народження і смерть мешканцям окупованого Донбасу – інструкція

Однією з найбільш розповсюджених правових проблем, яку переживають мешканці непідконтрольної Україні території Донецької та Луганської областей, є отримання свідоцтв про народження або смерть українського зразка.

Відповідно до заяви Кластера ООН з питань захисту, лише п'ята частина дітей, народжених за період з 2014 по 2017 роки на непідконтрольній частині Донбасу та в Криму, отримала українські свідоцтва про народження. Однією з причин, чому молоді батьки не поспішають реєструвати дитину відповідно до українського законодавства, є міф, що процедура реєстрації складна та довготривала. Подібна ситуація і з реєстрацією  фактів смерті. Отже, сьогодні ми спробуємо розвінчати цей міф.

Закон про реінтеграцію Донбасу спрощує процедуру, але РАЦСи ігнорують його норми

24 лютого 2018 року набув чинності закон "Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях в Донецькій та Луганській областях", відомий також як закон про реінтеграцію Донбасу. Цей нормативний акт передбачає визнання законними документів, що видані "де-факто" владою на окупованих територіях та підтверджують факт народження або смерті осіб на непідконтрольних уряду України територіях Донецької та Луганської областей. Однак на практиці органи реєстрації актів цивільного стану (РАЦСи) продовжують відмовляти у реєстрації цих фактів. Тому судова процедура встановлення фактів народження та смерті залишається єдиним засобом для отримання відповідних свідоцтв.

Як швидко впоратись із судовою процедурою оформлення актів цивільної реєстрації

1.Звернутися до будь-якого зручного органу РАЦСу на підконтрольній уряду України території з документами, що підтверджують факт народження або смерті, щоб отримати письмову відмову.

2.Завантажити бланк заяви про встановлення факту народження (тут) або смерті (тут) та заповнити його.

Важливо враховувати такі моменти:

  • заява подається до суду в двох однакових примірниках (тобто до суду подається дві заяви та два комплекти доданих документів). Такі документи повинні бути власноруч завірені заявником написом: "З оригіналом згідно" із зазначенням дати завірення, прізвища, імені, по батькові та підписом заявника;
  • у якості зацікавленої сторони в заяві необхідно зазначити РАЦС, який видав відмову в реєстрації народження або смерті;
  • подавати такі заяви можуть лише родичі новонародженого або померлого, а також їхні законні представники.

3.У разі укладання шлюбу на непідконтрольній уряду України території або проживання пари в "громадянському" шлюбі, такі особи не вважаються родичами та не можуть звертатися до суду. У цьому випадку спочатку необхідно встановити факт родинного зв'язку в судовому порядку.

4.Судовий збір у таких заявах сплачувати не потрібно. У перехідних положеннях закону про реінтеграцію міститься норма, що звільняє від сплати судового збору заявників у таких справах. Відповідне формулювання про звільнення від сплати судового збору вже міститься в бланку заяви.

5.До якого суду звернутися? Заяву про встановлення факту народження можна подавати до будь-якого суду за межами непідконтрольної території. Проте заява про встановлення факту смерті подається або до суду за місцем паспортної реєстрації, або до суду за місцем реєстрації внутрішньо переміщеної особи (ВПО). Інформацію про те, які суди можуть розглядати справи замість судів, що лишилися на непідконтрольній уряду України території, можна знайти за посиланням.

6.Які документи додати до заяви про встановлення факту народження або смерті? До суду необхідно подати максимальну кількість документів, що підтверджують факт народження або смерті. У першу чергу, суди вимагають надання медичного свідоцтва про народження або смерть (форми № 103/о та № 106/о). Можна надати як оригінал/дублікат свідоцтва, так і його копію. До заяви про встановлення факту смерті також можна додати документи про надання місця на цвинтарі, угоду та чеки на сплату послуг поховання, фото могили тощо. Щодо заяви про встановлення факту народження, то належними доказами будуть копії документів з обмінної карти вагітної, медичні документи дитини, фото вагітної жінки та/або матері з дитиною на руках.

7.Що робити після подання заяви до суду?  Справи про встановлення таких фактів розглядаються судами достатньо швидко. Заявник має змогу або брати участь у судовому засіданні (про час і дату якого його повідомить співробітник суду), або подати заяву про розгляд справи без його участі. Після отримання рішення суду необхідно знову звернутися до РАЦСу та одержати свідоцтво українського зразка.

Якщо заявники будуть дотримуватися цих простих правил, вони зможуть самостійно, без допомоги юриста, зареєструвати факти народження/смерті, що виникли на непідконтрольній Уряду України території.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее