Вхід

Як у школах мають викладати права людини – правозахисники представили проект загальнодержавної програми

Рекомендовані Як у школах мають викладати права людини – правозахисники представили проект загальнодержавної програми

В Україні розробили проект Загальнодержавної програми з освіти у сфері прав людини у школах та дошкільних закладах. До розробки були залучені правозахисники та міжнародні організації.

Як передає кореспондент Центру інформації про права людини, проект презентували сьогодні на конференції "Система освіти в сфері прав людини в Україні: перспективи розвитку".

Концепція програми вже пройшла громадські обговорення, повідомив голови "Освітнього дому прав людини у Чернігові" Сергій Буров, який очолював робочу групу із розробки проекту. 

"Ми давно переживаємо, щоб на державному рівні була система навчання прав людини. Сьогодні вже 2018 рік, а ми робимо те, що мали впровадити ще у 2009 році. Нарешті в нас є проект та чернетка плану дій, завдяки якій ми можемо досягнути поставлених цілей", – зауважив він.

Реалізація програми розрахована на 5 років і базується на керівних принципах Всесвітньої програми освіти у сфері прав людини.

Впровадження навчальних курсів є першим етапом загальнодержавної програми. Другий та третій стосуються вищої освіти і підготовки програм у сфері прав людини для викладацької спільноти, представників(-иць) держслужби, співробітників(-иць) правоохоронних органів та збройних сил.

Україна давно ратифікувала більшість міжнародних документів, що містять положення щодо освіти у сфері прав людини, а міжнародні органи згадують у своїх рекомендаціях як позитивні результати спостереження, так і наявні виклики, які залишаються без належної уваги. Щоб впровадити перший етап програми, в країні планують провести дослідження стану освіти у сфері прав людини в системі дошкільної та загальної середньої освіти.

"У 2011 році Комітет з прав дитини ООН був занепокоєний тим, що "повага та просування прав людини" не були внесені до основоположних принципів освіти. Проблемою залишається те, що подібні міжнародні документи, в тому числі і Всесвітня програма освіти у сфері прав людини, не перекладаються українською мовою і в багатьох випадках доступні лише англійською мовою", – зауважують автори проекту програми.

Також автори проекту говорять про те, що в Україні мають розробити адаптовані критерії індикаторів за міжнародними стандартами освіти у сфері прав людини, провести аналіз національної законодавчої бази, що регламентує впровадження освіти у сфері прав людини в систему освіти, а також підготувати людей, які будуть розповідати про правозахисні принципи у школах та дошкільних закладах.

За реалізацію та формування освітньої політики на національному, регіональному, місцевому рівнях будуть відповідати держслужбовці та посадові органи місцевих самоврядувань.

У самих навчальних закладах планують створити відповідну атмосферу для реалізації програми. Проте її автори зауважують, що певною загрозою в цьому процесі є те, що шкільні адміністратори та представники місцевого самоврядування не мають відповідних знань та досвіду у сфері прав людини.

"Заклади загальної середньої освіти та дошкільні заклади наразі залишаються місцем, де доволі часто виникають проблеми з правами людини, відбувається фізичне та психологічне насильство, не дотримуються необхідні демократичні процедури, які б дозволяли всім учасникам освітнього процесу реалізувати та захистити свої права. Учні стикаються у школі з численними порушеннями і як жертви, і як свідки, що є негативним досвідом для почуття власної гідності та поваги до інших", – підкреслюють у проекті програми.

Задля вирішення проблеми планується піднімати рівень освіти працівників шкіл за допомогою міжнародних обмінів та заохочення досягнень учасників процесу.

Також в Україні підготують низку навчальних матеріалів для учнів та вчителів.

"Шкільні підручники з предметів гуманітарного циклу містять мало тем, пов’язаних з правами людини. Іноді це пов’язано з відсутністю цих питань в освітніх стандартах і навчальних програмах. Деякі з цих посібників містять викривлене  розуміння прав людини. Підручники з різних предметів можуть містити інформацію, що не відповідає цінностям і принципам прав людини, потенційно мають дискримінаційний характер", – наголошують розробники.

Нагадаємо, восени минулого року Міністерство інформаційної політики, Міністерство освіти і науки та Міністерство юстиції об'єдналися із неурядовими організаціями, представниками громадянського суспільства, щоб розробити Загальнодержавну програму з освіти у сфері прав людини.

Розробка цієї програми є серед заходів реалізації Національної стратегії у сфері прав людини та заходів з виконання Україною Всесвітньої програми освіти у сфері прав людини.

Над розробкою програми працювала робоча група, до якої увійшли: представники Міносвіти - головний спеціаліст Департаменту загальної та дошкільної освіти Раїса Євтушенко та головний спеціаліст відділ нормативного забезпечення вищої освіти департаменту вищої освіти Олександр Пижов; представниця Міністерства юстиції Оксана Юхта; від громадських організацій – керівник освітнього відділу УГСПЛ, голова правління освітнього Дому прав людини в Чернігові Сергій Буров, голова ГО "Альменда" Потапова Валентина, координатор освітніх програм міжнародної організації Amnesty International в Україні Володимир Селіваненко, а також представники громадської організації  "Батьки SOS" та Швейцарсько-українського освітнього проекту "Розвиток громадянських компетентностей в Україні" DOCCU. Крім того, до робочої групи увійшла Координатор проектів ОБСЄ в Україні, менеджер проектів у сфері верховенства права та прав людини Наталія Беца.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее