fbpx
Вхід

Правозахисники просять владу дати роз’яснення суперечливих норм щодо кримчан у законопроекті про громадянство

Рекомендовані Правозахисники просять владу дати роз’яснення суперечливих норм щодо кримчан у законопроекті про громадянство

Законопроект №8297, який вносить зміни до Закону України "Про громадянство України", не передбачає позбавлення громадянства України кримчан, які отримали громадянство Росії, але містить суперечливі норми, які загрожують порушенням прав людини.

Про це заявили правозахисники на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Вони просять владу та творців закону зробити роз’яснення щодо деяких його положень, аби зняти напругу в суспільстві.

"Законодавство України про забезпечення прав і свобод на тимчасово окупованій території встановлює, що будь-які дії окупаційної влади на території АР Крим є незаконними та не створюють юридичних наслідків. І в статті 5 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території" також задекларовано принцип про те, що громадянство РФ, отримане в Криму, є незаконним, не визнається Україною і не створює правових наслідків. І, відповідно, не є підставою для втрати громадянства", – пояснив Максим Тимочко, юрист Української Гельсінської спілки з прав людини.

Водночас, на думку правозахисників, положення законопроекту потребують уточнень.

"Було задекларовано, що отримання російського громадянства на території Криму внаслідок незаконних дій органів окупаційної влади не визнається добровільним, а тому, відповідно, не може бути підставою для втрати українського громадянства. І в цьому ж законопроекті закладається протилежна норма, яка і спантеличила багатьох, – вказується, що якщо громадянин України скористався виборчим або іншим правом, яке надає йому іноземне громадянство, або виконав обов’язки, до яких його зобов’язує іноземне громадянство, це є окремою підставою для втрати громадянства України", – пояснив Максим Тимочко.

Ольга Поєдинок, адвокат, член Громадської ради при Державній міграційній службі України, звернула увагу, що відмінність положень законопроекту №8297 і вже чинного закону "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території" може створити паралельну правову реальність для українських громадян у Криму, які мають російські паспорти.

"Якщо ту ж ідею хотіли інтегрувати в інший нормативно-правовий акт, Закон України "Про громадянство України", найкраще було "скопіювати-вставити" відповідне положення. Натомість ми маємо в пункті положення, яке текстуально і змістовно відрізняється від того, що ми вже маємо в чинному законодавстві. Це створює ризики різноманітних маніпуляцій та зловживань", – наголосила вона.

Правозахисники зауважують, що якби дійсно передбачалася можливість втрати громадянства України за участь у російських виборах або реалізації інших прав і обов’язків у тимчасово окупованому Криму, це суперечило б ст. 25 Конституції України та принципам Європейської конвенції про громадянство. Також виникла б колізія з принципом незворотності дії закону, адже більшість тих, хто отримав російські паспорти, зробили це ще у 2014 році.

Правозахисники висловили стурбованість тим, що представники органів влади досі не виступили з детальним роз’ясненням для спростування чуток про те, що в разі ухвалення законопроекту всі кримчани, які мають російські паспорти, можуть втратити громадянство України. Крім того, цю ситуацію використовує на свою користь Росія.

"Було б добре, якби на майбутнє Україна в подібних випадках реагувала на резонанс у суспільстві. Адже, виходячи з того, яку інформаційну політику здійснює Росія – масштабна мілітаризація та колонізація Криму громадянами РФ, – будь-яка подібна новина буде використана як пропаганда того, що Росія піклується про Крим, а Україні Крим не потрібний. Люди, які залишилися в Криму, ще більше розчаровуються в Україні, коли отримують такі новини", – зауважив Віталій Набухотний, юрист Регіонального центру прав людини.

У ширшому контексті ця норма також містить ризики, оскільки різна відкритість джерел даних у різних країнах світу може спрощувати або ускладнювати витік інформації про те, що громадянин України отримав громадянство іншої держави, і залежно від цього українці з подвійним громадянством матимуть нерівні шанси бути або не бути позбавленими громадянства України, зазначила Ольга Поєдинок.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее