Вхід

Конституційний Суд за півтора роки не прийняв 77% скарг від громадян. Які основні помилки?

Після запровадження в Україні інституту конституційної скарги для громадян 30 вересня 2016 року до Конституційного Суду України зі скаргами звернулись 550 фізичних осіб та 34 юридичні особи. При цьому 453 скарги були повернуті заявникам, оскільки вони не відповідали вимогам закону за формою та містили різноманітні юридичні помилки.

Про це йдеться в аналітичному звіті Центру політико-правових реформ, який проводить моніторинг впровадження інституту конституційної скарги в Україні.

Як передає кореспондент Центру інформації про права людини, звіт був презентований 16 квітня.

Автори звіту нагадують, що до запровадження інституту конституційної скарги звертатись до КСУ могли лише щонайменше 45 народних депутатів, Омбудсман, Верховний Суд та президент. Вони за допомогою подання можуть вимагати тлумачення Конституції. Решта громадян після 30 вересня 2016 року отримала право домагатися через конституційну скаргу скасування закону чи його норми, що суперечить Конституції України.

Водночас, як зазначають автори звіту, вимоги до конституційної скарги офіційно були визначені лише 13 липня 2017 року, в ухваленому в цей день законі "Про Конституційний Суд". Таким чином, 118 скарг були подані ще до визначення вимог. І тому не дивно, що більшість із них (104) були відхилені.

Експерти ЦППР під час моніторингу визначили типові помилки, яких під час подання конституційної скарги припускаються не лише громадяни, а й досвідчені юристи.

Насамперед вони наголошують, що скаржитися до КСУ можуть лише ті фізичні та юридичні особи, які судилися і програли не лише першу інстанцію, але й апеляцію, та, якщо була можливість звертатися, то й Верховний Суд.

Якщо Верховний Суд застосував положення закону, яке, на думку скаржника, є неконституційним, скаржник пише конституційну скаргу. В ній він вказує, що під час судового розгляду його справи ВС застосував закон, який суперечить Конституції. У разі, коли КСУ приймає скаргу до розгляду й вирішує, що закон дійсно суперечить Конституції, він визнає неконституційною ту статтю закону, на яку послався скаржник. Від моменту, коли суд проголошує своє рішення, ця стаття вважається нечинною.

"До того ж інші громадяни можуть вимагати перегляду своїх судових справ, де суддя в своєму рішенні посилався на статтю, яку КСУ визнав неконституційною", – пояснив експерт ЦППР, юрист Богдан Бондаренко.

Також дуже важливо розуміти, що КСУ не розглядає проблемні питання – рішення органів самоврядування, дії прокурорів, незаконні рішення суддів.

"Конституційний Суд не вирішує питань встановлення та відновлення соціальних пільг, нарахування та перерахунку пенсій, інших питань, які належать до компетенції органів законодавчої та виконавчої влади, судів та органів місцевого самоврядування. Він не дає роз’яснень та консультацій із правових питань, що виникають під час застосування чинного законодавства", – говорить Бондаренко.

ЦППР в інфографіці надає перелік пунктів, у яких скаржники роблять помилки.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее