Вхід

Які документи потрібні для позбавлення батьківських прав та усиновлення/удочеріння

 • Автор Костянтин Капошилін, юрист Херсонського офісу Мережі правового розвитку при ГО “ІРЦ “Правовий простір”
 • Опубліковано в Права людини
 • 0 коментарі
Рекомендовані Які документи потрібні для позбавлення батьківських прав та усиновлення/удочеріння

До Херсонського офісу Мережі правового розвитку при громадській організації (ГО) “ІРЦ “Правовий простір” 7 лютого звернулася мешканка міста Вікторія Н.

Вона добивається позбавлення її рідного брата батьківських прав та подальшого удочеріння своєї племінниці, його доньки. Жінка повідомила, що дівчина була залишена своїми батьками на її повне утримання.

Тато і матір повністю усунулися від будь-яких батьківських обов’язків щодо дитини. Так, Вікторія вже протягом тривалого часу повністю замінила дівчині маму: водить її до дитячого садочку, купляє одяг, готує їжу, займається вихованням, тощо. Для подальшого закріплення своїх прав щодо утримання дитини заявниця бажає позбавити батьківських прав її батьків та провести процес удочеріння.

Після аналізу ситуації та на підставі положень статей 164, 202-242 Сімейного кодексу України був сформований перелік документів для заявниці, який необхідно підготувати для подальшого її звернення в органи опіки та до суду для вирішення питання про позбавлення недбайливих тата і матір батьківських прав та для усиновлення дитини.

Під час формування вказаного переліку документів за основу були взяті факти, які потрібно встановити суду в ході розгляду справи про позбавлення батьківських прав та усиновлення.

А саме:

- неналежне виконання батьками своїх обов’язків щодо дитини;

- неналежна поведінка батьків, що завдає психічної та/або фізичної шкоди дитині;

- матеріальне та побутове забезпечення усиновлювача;

- наявність у усиновлювача особистих якостей та належного стану здоров’я щодо виховання та утримання дитини.

З урахуванням встановлених фактів за допомогою Єдиного державного реєстру судових рішень щодо вчинення батьками дівчини чисельних правопорушень за статтею 173-1 КУПАП (мало місце насильство в сім’ї) до переліку, наданого заявниці, були включені наступні документи.

Документи, які підтверджують  факт неналежного виконання батьками своїх обов’язків:

 1. Довідка із дитячого садочка із вмістом інформації про осіб, які займаються утриманням дитини, де, зокрема, зазначено про відсутність звернення батьків із питаннями щодо виховання доньки, зацікавленістю станом її здоров’я, тощо.
 2. Довідка ОСББ/ЖЕКупро проживання дитини разом із усиновлювачем.

Документи, які підтверджують юридичний факт протиправної поведінки батьків відносно дитини:

 • Постанови суду про притягнення батьків до адміністративної відповідальності за ст. 173-1 КупАП.

Документи, які підтверджують факт наявності у усиновлювача можливостей матеріального та побутового забезпечення дитини:

 1. Свідоцтво про право власності на квартиру для підтвердження забезпечення дитини житлом.
 2. Довідка про склад сім’ї для підтвердження факту проживання в квартирі кількості осіб, достатньої для додаткового розміщення дитини.
 3. Довідка про заробітну плату з місця роботи для підтвердження наявності в усиновлювача матеріальних можливостей забезпечення дитини.
 4. Копія трудової книжки для підтвердження наявності у усиновлювача постійного місця роботи.

Документи, які підтверджують факт наявності в усиновлювача особистих якостей та належного стану здоров’я щодо виховання та утримання дитини:

 1. Довідка від лікаря про стан здоров’я усиновлювача.
 2. Характеристика із місця роботи.
 3. Характеристика від дільничного інспектора поліції за місцем проживання усиновлювача.
 4. Довідка із наркологічного диспансеру про відсутність усиновлювача на обліку.
 5. Довідка із психоневрологічного диспансеру про відсутність усиновлювача на обліку.

Крім того, до переліку увійшли й загальні документи, а саме:

 1. Копія паспорту усиновлювача.
 2. Копія коду усиновлювача.
 3. Свідоцтво про народження дитини.

Таким чином, реалізуючи своє право на безоплатну первинну правового допомогу, заявниця отримала повний перелік документів для подальшої підготовки заяви до органів опіки та піклування і для суду.Для вирішення питання про позбавлення батьківських прав та для усиновлення.

Адреса Центру безоплатної первинної правової допомоги: пр. Ушакова, 37, каб. 115 (будівля Херсонської міської ради).

Графік роботи юристів: понеділок – четвер з 9.00 до 12.00 та 13.00 до 17.00. По п’ятницях з 9.00 до 12.00 та 13.00 до 15.45.

P.S. Центр безоплатної первинної правової допомоги створений Херсонським офісом Мережі правового розвитку при ІРЦ «Правовий простір» за підтримки Херсонської міської ради та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках проекту «Енергія змін».

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее