Вхід

Свобода слова в умовах інформаційнійої війни: Мінінформполітики не є активним гравцем у формуванні медіаполітики

19 січня 2018 у Києві відбулась прес-конференція «Свобода слова в умовах інформаційної війни та збройного конфлікту». На заході були презентовані результати дослідження, проведеного Українською Гельсінською спілкою з прав людини та ГО «Детектор медіа».

Експерти констатували, що інформаційна війна, яка активно супроводжує збройний конфлікт на сході України та анексію Криму, вперше за багато років викликала потребу глобальної ревізії інформаційної політики держави. Причинами цього стало два фактори. По-перше – це надзвичайно активне застосування з боку РФ практично усіх методів інформаційної війни: дезінформування, пропаганди, диверсифікації громадської думки, маніпулювання, психологічного та психотропного тиску; поширення чуток. По-друге, ані органи влади, ані громадянське суспільство виявилися не готовими протистояти гібридному збройному конфлікту в інформаційній сфері.

 

Результатом такої ситуації стала неузгоджена діяльність різних суб’єктів в сфері інформаційної політики. Прагнення органів влади до перемоги у інформаційній війні призвело до спроб недостатньо обґрунтованого обмеження права на свободу слова, зокрема у вигляді позасудового встановлення непропорційно широких санкцій щодо іноземних ЗМІ, а також шляхом встановлення кримінальної відповідальності за поширення або сприяння поширенню суспільно важливої інформації про проведення АТО.

За словами керівника аналітичного напрямку УГСПЛ Олега Мартиненка, Міністерство інформаційної політики України не є активним гравцем у формуванні державної медіаполітики, оскільки воно не є єдиним гравцем, і також не є найбільш впливовим серед РНБО, СБУ та Міністерства оборони, які мають потужніші ресурси для інформаційного впливу. «Ми також зафіксували, що Міністерство інформаціної політики не відіграє активної ролі ще й тому, що інші гравці можуть бути не зацікавлені, але як факт – точно не застосовують ті розробки, які є уже у експертному середовищі для того, щоб їх запровадити на практиктиці», – зазначив Олег Мартиненко.

Відсутність державної політики в умовах інформаційної війни призвела до загрозливих тенденцій – створення медійниками образу усього російського населення в якості «запеклого ворога України», недотримання толерантності під час висвітлення перебігу АТО та життя людей, які проживають у тимчасово окупованих регіонах України. Умови гібридного збройного конфлікту чітко окреслили необхідність єдиних стандартів об’єктивності та збалансованості, контроль за дотриманням яких має здійснювати як держава, так і неурядовий сектор. Ці стандарти стосуються щонайменше трьох сфер:

– протидія мові ворожнечі та пропаганді війни;

– розробка механізмів втручання держави в свободу слова з оглядом на законність та необхідність такого втручання;

– чіткий розподіл функцій та повноважень усіх суб’єктів інформаційної політики.

За словами Олексія Мацуки, головного редактора сайту «Новости Донбасса», дослідження є першою спробою якісного аудиту дій Мінінформполітики, оскільки за весь час існування відомства, незалежного аудиту не було здійснено. Також він згадав про проблемні питання, дослідженні у звіті та, за словами журналіста, ігноровані Міністерством. Це, зокрема, мова ворожнечі щодо мешканців окупованих територій на окремих центральних українських телеканалах, повернення мовлення на непідконтрольні території та утиски окремих телеканалів зі сторони державних чиновників, на які не реагує Мінінформполітики.

Роман Шутов, програмний директор «Детектор медіа», заявив, що Міністерство інформполітики ані де-юре, ані на практиці не спричиняє обмеження прав людини, що вже, як зазначає експерт, є позитивним моментом. Воно також збільшує покриття українських ЗМІ, працює для звільнення полонених журналістів та допомагає журналістам у зоні АТО. Втім, Роман Шутов наголосив і на потенційно небезпечних моментах, пов’язаних, зокрема, з можливим блокуванням небезпечних веб-сайтів. Він наголосив, що роль Мініформполітики у блокуванні сайтів з небезпечним контентом не є до кінця зрозумілою, як і сам механізм блокування. У якості рекомендації до системи органів влади експерт зазначив вироблення прозорого механізму блокування веб-сайтів.

Співкоординатор проекту «Без кордонів» Максим Буткевич зазначив, що дії багатьох органів влади протягом останніх трьох років створили нові, або й посилили ті, що існують, виклики правам людини. Передовсім, на його думку, це порушення права на вільний збір і поширення інформації – обмежувальні заходи в Інтернеті, а також обмеження або заборона ввезення російських книг. Він наголосив на відсутності чітко прописаних, обговорених та узгоджених із нормами прав людини критеріїв для подібних обмежень; їх позасудовому характері та зловживанні посиланнями на «міркування національної безпеки», які, за словами правозахисника, створюють контекст, що не лише сприяє порушенням прав, а й робить українське суспільство менш вільним.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее