Щойно відбулася абсолютно безпрецедентна для України подія

Команда Міністерства охорони здоров'я виступила з відкритим листом до прем'єр-міністра Олексія Гончарука, заявивши, що дії нового керівництва МОЗ ставлять під загрозу продовження реформи охорони здоров’я в Україні.

Як пояснила співзасновниця фонду Таблеточки, а нині очільниця Директорату стратегічного планування та євроінтеграції МОЗ, Ірина Литовченко: "У реальності робота міністерства фактично паралізована останні 3,5 тижні:

  • не підписуються навіть документи щодо закупівель та поставки ліків для важкохворих пацієнтів;
  • блокуються закупівлі машин екстреної медичної допомоги в пілотних регіонах, через це вони в наступні роки не зможуть закупити машини екстренки, в тому числі Донецька область, де ведуться бойові дії;
  • призупинено процес автономізації Інституту раку, Інституту серця, ОХМАТДИТ, Інститут дитячої кардіології ім. Ємця...
  • блокуються всі нормативні акти, які необхідні для вчасного запуску наступного етапу медичної реформи на вторинці і третинці (на рівні амбулаторної та спеціалізованої медичної допомоги);
  • блокуються всі нормативні документи та рішення для нормальної роботи Національної служби здоров’я — це забезпечення нормальної роботи та фінансування понад 1000 медичних закладів первинки та програма «Доступні ліки»
  • не затверджується реєстр цін на Нацперелік, що дозволить уникнути завищення цін на лікарські засоби, які закуповуються медичними закладами самостійно через систему Prozorrо, завдяки якому заклади зможуть забезпечити більше безоплатних ліків для своїх пацієнтів під час лікування в стаціонарі."

Підписанти листа (а серед них ціла низка відомих людей з бездоганною репутацією) відверто називають тиск з боку нового керівництва міністерства прикладом політичних репресій. За їх словами, на державних службовців, які не згодні з новою "лінією партії" тиснуть і змушують звільнятися.

Українська Правда Життя опублікувала аудіозапис, в якому новопризначений заступник міністра Михайло Загрійчук проводить нараду з командою МОЗ. Однією з головних тем зустрічі стала спроба Загрійчука домогтися звільнення очільниці Директорату медичних послуг Оксани Сухорукової. Чому це сталося можна зрозуміти з репліки мого доброго знайомого Євгена Гончара: "От до нас, з перших днів керівництва нової команди, в кабінет прийшла радниця Міністра пані Голубовська. І прямим текстом сказала, що нам і надалі потрібно закуповувати конкретний лікарський засіб вартістю 4 000 $ за курс. Сказала, що те, що його не планують далі купувати - це неправильно! І вона буде з цим розбиратись".

Для тих, хто не в курсі, нагадаю - нова радниця міністра уславилася тим, що колись працювала в МОЗ при Раїсі Богатирьової. І ось, лише кілька днів після свого призначення, маємо свідків, які стверджують, що вона нахабно тисне на держслужбовців, щоб організувати закупівлі "потрібних" ліків. Характерно, що після цього заступник міністра демонстративно ігнорує інформацію про потенційне корупційне правопорушення і просто переводить тему.

Відкритий лист з боку нових професійних державних службовців МОЗ - сміливий Вчинок з великої літери. Але факти, які були ними оприлюднені приголомшують. Якщо нові очільники міністерства і їх радники дозволяють себе таке в перший місяць роботи, що буде далі? І чи може українське суспільство дозволити ставити над собою подібні експерименти? А головне: чи буде на це жорстка реакція прем'єра?

Іван Примаченко

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...