Вхід

Від «районних спостерігачів» – до дільничних офіцерів поліції

Рекомендовані Від «районних спостерігачів» – до дільничних офіцерів поліції

16 червня 2018 року в Харківському національному університеті внутрішніх справ відбулися урочистості з нагоди 95-ї річниці з дня створення служби дільничних інспекторів.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і голова Нацполіціі Сергій Князєв привітали інспекторів і передали їм нові службові автомобілі. Про це повідомили у відділі комунікації ГУНП в Харківській області.

«Днем народження» служби дільничного інспектора стало 18 червня 1923 року, коли народний комісар внутрішніх справ УРСР підписав наказ «Про затвердження інструкції для районних спостерігачів міських відділів».

Сьогодні важко уявити, які завдання ставилися перед «районними спостерігачами» майже сторіччя тому. А от у незалежній Україні в 2015 році тодішній прем’єр-міністр Яценюк обіцяв перетворити дільничних міліціонерів на «шерифів». Тоді він зазначив, що нова програма «українського шерифа» дозволить «не просто привести нових поліцейських в новій формі і з новим транспортом, а й впровадити нову філософію ставлення до кожного громадянина». Та ще й пообіцяв, що в кожному селі з’явиться свій шериф.

Однак цього не сталося. І тепер поліцейське керівництво ставить вже менш амбітні завдання – нині, як заявив заступник голови Нацполіціі Олександр Фацевич, вже планується «закріпляти дільничного офіцера поліції за кожною територіальною громадою» (до якої можуть входити й по кілька сіл).

При цьому, одним з пріоритетних питань роботи підрозділів превентивної діяльності в 2018 році поставлено впровадження в роботу поліцейської концепції «Сommunity policing» (діяльність поліції, орієнтована на громаду). За словами Фацевича, подальше впровадження «Сommunity policing» полягає в тісній роботі з об’єднаними територіальними громадами для спільного вирішення проблем і співпраці практично у всіх сферах життєдіяльності.

«На початок 2018 року існує понад 650 об’єднаних територіальних громад, і до кінця року буде додатково створено ще близько 700. Ідея полягає в тому, що за кожною з територіальних громад буде закріплений дільничний офіцер поліції. Таким чином робота поліції в регіонах буде максимально наближена до громадян», – наголосив Фацевич.

Відроджувати інститут дільничних почали в жовтні 2017 року. Тоді штат дільничних офіцерів поліції розширили на 561 місце. При цьому більшу частину доданих посад розподілили в села, де немає патрульних.

За відомостями ГУНП в Харківській області, отриманими на наш інформаційний запит, станом на 01.08.2018 штат служби дільничних офіцерів поліції складає 468 посад (з них по Харкову – 233, по області – 235). Одночасно чисельність громадських помічників ДОП на Харківщині складає 57 осіб (11/46). Але, як ми вже писали раніше, останні ще існують фактично, але їх вже немає юридично (див. «Громадських помічників дільничних «помножили на нуль»). А штат служби помічників дільничних офіцерів поліції, які відносяться до поліцейських посад, складає 5 (5/0).

Щоб заощадити час дільничних, ввели електронний рапорт, а частина їх повноважень (нагляд за порядком на масових заходах і патрулювання) передали новоствореному тактичного підрозділу. Дільничні спілкуються з громадянами, роздають візитки, встановлюють проблеми, які виникають у населення і стосуються правопорядку. Особливу увагу поліцейські приділяють особам, схильним до девіантної поведінки, раніше судимих, сім’ям, що перебувають у складних життєвих обставинах та… особам поважного віку.

«Пенсіонери, які, в силу віку, часто потерпають від злочинців, потребують особливої уваги. У зв’язку з цим дільничні роз’яснюють їм заходи безпеки, яких слід дотримуватися, щоб не стати жертвою зловмисників та шахраїв», – розповів заступник начальника Основ’янського відділу поліції (м. Харків) Євген Іващенко.

Також дільничні співпрацюють з громадськими формуваннями з охорони громадського порядку. На Харківщині найбільш активно співпрацю між ДОП та громадськими формуваннями налагоджено у Київському районі м. Харкова, Богодухівському, Красноградському та Нововодолазькому районах Харківської області.

За даними Нацполіції, в середньому по країні дільничні офіцери поліції в 2017 році розкрили близько 28% кримінальних правопорушень, а в Луганській і Харківській областях дільничними розкрито кожен другий злочин. Ще більше розкривається злочинів при взаємодії різних підрозділів, але за участі дільничних.

Як нам повідомили у ГУНП в Харківській області, в регіоні протягом 2017 року дільничними офіцерами поліції особисто розкрито 6 129 кримінальних правопорушень (3 622/2 507); за їх участі розкрито 9 296 кримінальних правопорушень (7 849/6 032), що складає 95% від їх загальної кількості. Також виявлено 30 792 адміністративних правопорушень (19 725/18 208).

Протягом І півріччя 2018 року дільничними офіцерами поліції Харківщини особисто розкрито 3 721 кримінальне правопорушення (2 360/1 361), за їх участі розкрито 8 094 кримінальних правопорушень (4 848/3 246), що складає 95% від їх загальної кількості. Крім того, виявлено 26 704 адміністративних правопорушень (13 595/13 109).

Отже, на сучасних дільничних нині покладаються важливі завдання щодо протидії злочинності, в першу чергу, здійснення профілактичної роботи, спрямованої на запобігання вчиненню кримінальних та інших правопорушень. І ця діяльність відбувається ефективно лише за умови активної взаємодії з населенням у територіальних громадах.

P.S. Публікація підготовлена в рамках проекту «Шерифи для нових громад» за фінансової підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Міжнародного Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров’я» та Громадською організацією «Інформаційний ресурсний центр «Правовий простір». Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду «Відродження» та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее