Вхід

Співпраця МВС та об’єднаних територіальних громад. Досвід Львівщини

Рекомендовані Співпраця МВС та об’єднаних територіальних громад. Досвід Львівщини

Учасник моніторингової групи проекту УГСПЛ «Місцевий індекс прав людини» на Львівщині поділився досвідом та рекомендаціями щодо співпраці громад із правоохоронцями.

Якщо розпочати огляд співпраці поліції і органів місцевого самоврядування, то він не мінявся від початку реформ або навіть від початку незалежності України. Якщо на реформу поліції подивитися на обласному рівні або принаймні на міста обласного значення, де залишилися районні відділення чи відділки поліції, то на перший погляд все гаразд щодо присутності поліції в громаді. Але якщо поглянути на селищні чи сільські громади, то там про поліцейського чули тільки із серіалів про поліцію, або побачать наочно, коли стається якийсь злочин.

Про це пише сайт Української Гельсінської спілки з прав людини

Щоб розібратися із цією ситуацією пропоную повернутися до реформи МВС. Після проведення так званої переатестації, багато працівників, які досягли пенсійного віку, покинули лави міліції і не подавалися на переатестацію, а ті, які без цієї структури не могли жити (заробляти), так і залишилися там працювати, можливо на інших посадах. У 2015 році, коли 7500 грн – це була якась адекватна зарплата, в поліцію пішло багато молодих, амбітних людей. Нові поліцейські себе ніяк не хочуть асоціювати із тими старими переатестованими і тримаються окремо. Наприклад, у Львові існують майже дві різні поліції (РВ і ГШР). Побачити ж нову поліцію можна переважно в обласних центрах, а на місцях залишився кадровий голод, який в середньому по західному регіону досягає 25-35%.

Якщо дивитися на роботу превенції, дільничних офіцерів поліції, груп швидкого реагування в місті Львові, то воно таки щось робиться, а коли глянути на роботу цієї самої поліції в громадах, а саме сільських і селищних об’єднаних територіальних громадах, то там поліції просто немає. А немає через недореформу або небажання її робити зі сторони Міністерства внутрішніх справ. Якщо на районних рівнях на Львівщині запровадили так звані ГШР – групи швидкого реагування, то це максимум 5 автомобілів, які би мали патрулювати весь район. В патрулювання входили не тільки охорона правопорядку, виклики громадян, а і дотримання правил дорожнього руху і т.п. А тепер уявімо таку ситуацію. ДТП, виклик на дрібне хуліганство, етапування із ІТТ ув’язненого до суду чи на слідчий експеримент, і переважно одна машина, а здебільшого дві – не на ходу через поломку, так як не зрозуміло хто рахує бюджети на утримання і експлуатацію цих автомобілів, бо їх завжди не вистачає. І на яку охорону правопорядку в громаді можна надіятися?

А тепер розглянемо діяльність дільничного офіцера поліції (ДОП), який має бути в громадах найближчим до населення чи споживачів його послуг. Саме надання послуги із превенційної і охоронної діяльності і т.п. чітко вказано наказом МВС № 650 від 28.07.2017 «Про затвердження Інструкції з організації діяльності дільничних офіцерів поліції». Якщо виконувати дані обов’язки, такий ДОП повинен знаходитись у кожній громаді, а не у райвідділі поліції в районі. Наші новоутворенні громади не завжди мають населення 6 тисяч осіб, як вказано у пункті 1.4 інструкції. Чим керувалось Міністерство, визначаючи таку кількість населення? Адже ОТГ мають подекуди 3-4 тисячі осіб і тут дільничного вдень із вогнем не знайдеш. А їм же ще звіт два рази на рік на сесії депутатській здати, про свою діяльність…

Громади готові надати приміщення для роботи ДОП, так звані «Поліцейські станції», а не «Центри безпеки», але чомусь дільничних в громадах так і не має, а більшість керівників громад чи старости, які працюють в ОТГ, не знають навіть прізвища свого ДОП. Запити про потребу у приміщеннях від управлінь поліції в громади, із якими ми працювали, не надходили, хоча багато громад мають такі приміщення. Ці питання потрібно ставити до МВС. До слова, проведення відповідного соціологічного дослідження могло б показати ще сумнішу ситуацію.

Досвід співпраці із громадами доводить, що до наказу МВС № 650 від 28.07.2017 «Про затвердження Інструкції з організації діяльності дільничних офіцерів поліції» і ЗУ «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону»  потрібно внести деякі зміни:

  1. Дільничний офіцер поліції має відповідати за безпеку в громаді, як це передбачено наказом, але йому повинні в цьому допомагати громадські формування, які, в свою чергу, будуть утримуватися самими громадами. У зв’язку з цим, до ЗУ «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» потрібно дозволити громадам утримувати такі формування і надати більших повноважень по охороні правопорядку, щодо протоколів про адміністративні правопорушення.
  2. Надати можливість ОТГ преміювати дільничного офіцера поліції за рішенням сесій та на підставі звітів про роботу. Зазначене преміювання слід вивести із фонду заробітної плати. З цією метою, внести зміни до Бюджетного кодексу щодо можливості ОМС преміювання Дільничних офіцерів поліції та закупівлі транспорту, необхідного для їх роботи.
  3. Щодо кількості населення на одного ДОП, а саме один дільничний на одну громаду ОТГ, а коли громада перевищує 6 тисяч їх має бути два.
  4. Місце роботи ДОП має бути в приміщенні в ОТГ «Поліцейська станція» або центр безпеки, а не в районних відділах поліції.
  5. Оплата роботи ДОП повинна відрізнятися від пересічного офіцера поліції, оскільки до його обов’язків входить забезпечення безпеки громади. Її рівень повинен відповідати рівню начальника відділку.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее