fbpx
Вхід

Бюджет участі для ОТГ: втілення громадської ідеї за бюджетний кошт

Рекомендовані Фото взято з сайту doba.te.ua Баштанська об'єднана територіальна громада є однією з найбільших громад Миколаївщини. Фото взято з сайту doba.te.ua

Відновлення занедбаного сільського клубу, будівництво дитячих та спортивних майданчиків, реставрація заболоченої криниці, ремонт шкільних класів і купівля різноманітного обладнання –  це реальні здобутки різних ОТГ по всій Україні.

Сьогодні в країні працює механізм, що надає можливість кожному громадянину брати участь у розподілі коштів місцевого бюджету. Це так званий бюджет участі (громадський або  партиципаторний бюджет) – можливість мешканців громад визначати та вирішувати нагальні проблеми за рахунок бюджетних коштів.

Суть цього механізму така: з місцевого бюджету виділяється певна сума (її затверджує на сесії депутатський корпус), оголошується конкурс проектів, пов’язаний із покращенням життя громади. Кожен мешканець будь-якої громади, що входять в ОТГ, може запропонувати свою ідею (яку проблему хоче вирішити) і взяти участь у конкурсі.  Спеціаліст відповідної ради допомагає  оформити проектну заявку. Потім шляхом голосування визначаються проекти-переможці, які будуть утілені. При цьому мешканці  можуть долучитись до  впровадження цієї ідеї, наприклад, сільська рада закуповує лавочки, а мешканці власноруч їх встановлюють.

В Україні вперше бюджет участі було впроваджено в 2015 році в Чернігові, Черкасах та Полтаві. За ці роки за результатами моніторингу Всеукраїнської громадської організації Комітету виборців України, бюджет участі активно впроваджується в більш ніж 45 містах, 23 з яких – обласні центри. І ця статистика постійно збільшується.

В останні роки за підтримки міжнародних фондів практика бюджету участі активно впроваджується в об’єднаних територіальних громадах. Поки що нема єдиної статистики, але, за інформацією в мережі Інтернет, даний механізм уже застосовується в Білозірській громаді Черкаської області, в Іванівській  Чернігівської, у Шумській  Тернопільської, у Великосеверинівській Кіровоградської, у Давидівській  Львівської, у Баштанській та Мостівській громадах Миколаївської, у Старобогородчанській  Івано-Франківської, Шалигинської  Сумської, у Кочубеївській громаді Херсонської області.

До речі, досвід останньої можна  назвати унікальним, адже навіть в обласному центрі – Херсоні – бюджет участі досі впровадити не вдалося. Більше того – кочубеївські депутати вже проголосували за виділення 100 тисяч гривень для «Бюджету участі» на 2018 рік і опублікували в місцевій газеті оголошення про початок конкурсу.

Нове життя сільського клубу

У Кочубеївці  процес розпочався майже рік тому, коли сільська рада ОТГ затвердила Положення «Про Бюджет участі». Перед цим документ зазнав громадського обговорення. У селах громади за участю голови відбулися загальні збори, під час яких люди висловили своє ставлення до нового механізму. Звичайно, такі слова як «бюджет участі», «проект», «документ» були селянам не завжди зрозумілі. Тож більшість зустріла ідею скептично.

Як зазначив голова громади Іван Дудар, люди просто були «зневірені», думали, що все це пуста балаканина. «Координаційна рада» відібрала 3 проекти. 24 тисячі гривень отримало село Свободне на ремонт клубу, 16 тисяч – Заградівка на паркову зону в центрі села і 10 тисяч гривень – Кочубеївка, теж на ремонт клубу.

Поки пропозицій від громади не так багато, але над ними працюють  активніше, ніж торік. Голова ОТГ розповів, що поки що пропозиції можуть стосуватися будь-яких аспектів життя, але надалі щороку  визначатиметься окрема тематика.  Іван Дудар упевнений:  коли люди побачать, що щось робиться, їх активність зросте.

Один із проектів – ремонт клубу в Кочубеївці. Більш детально про нього розповів настоятель храму святого Георгія Змієборця УПЦ протоієрей Іван Ковальчук:

«Проект має назву «Батьківська хата». Тут будуть проводитися різноманітні культурні заходи для кочубеївців, а також урочисті зібрання, поминальні обіди тощо. Окрім бюджетного фінансування планується також зібрати кошти з громади».

Кочубеївці хочуть не просто зробити ремонт, а й оформити Клуб належним чином. Тож у школі оголошено конкурс малюнків серед дітей – якою вони бачать «Батьківську хату». Найкращі дитячі пропозиції будуть враховані. 

Так виглядає приміщення майбутнього клубу сьогодні. Фото Катерини Пономаренко

Мешканці села Свободне  Кочубеївської ОТГ теж виграли проект на ремонт клубу. Приміщення є, але воно холодне, вологе, стіни осипаються, на сцені пісок. Тому з самого початку у мешканців села не було жодних сумнівів, який проект писати.

Клуб у с. Свободне. Тут вже влітку планують закінчити роботи. Фото Катерини Пономаренко

«Ми хочемо зробити хоча б косметичний ремонт Клубу, - розповіла  Інна Сусла - спеціаліст по зв’язках із громадськістю сіл Свободне, Красне, Кам’янка. – Збираємося купити дві калориферні печі для обігріву, побілити, пофарбувати стіни. Одна частина зали використовуватиметься для концертів,  урочистих заходів, тобто буде майданчиком для дозвілля селян. Іншу частину  ми хочемо обладнати під кухню – підвести воду, закупити посуд, це вже за кошти мешканців села».

Свободівці хочуть зробити із занедбаного сільського клубу сучасний центр дозвілля. Як розповіла Інна Сусла, потім зала буде здаватися в оренду й ці гроші йтимуть на подальший розвиток клубу.   

Незабаром буде чим похвалитися і в селі Заградівка цієї ж громади, де також мешканці отримали гроші на свій проект. Спеціаліст по зв’язках з громадськістю Діна  Сковородко розповіла, що дізнавшись у минулому році про бюджет участі, заградівці одразу «загорілися».

«Одразу хотілося побудувати паркан біля дитячого майданчику, але на його будівництво потрібна дуже велика сума. Тому  на обговоренні вирішили зробити паркову зону біля дитячого майданчика в центрі культурно-освітнього осередку. Ми плануємо встановити в центрі, де у нас об’єднується  ФАП, дитячий майданчик, будинок культури і дитячий садок, лавочки та урни для сміття», - розповіла Діна Сковородко.

Уже в травні все це буде закуплено за рахунок бюджету громади й встановлено самими заградівцями.

Розвиток освіти та чиста вода в Баштанці

Ще один позитивний досвід впровадження бюджету участі у наших сусідів – у Баштанській ОТГ на Миколаївщині. На конкурс у 2017 році було подано аж 33 проекти на  суму 1 561 130 гривень. За підсумками голосування перемогли 11 проектів (загальна сума яких 527 393 гривні. Цікаво, що більша частина проектів стосувалася спорту (8%), на другому місті за популярністю енергозбереження, комунальне господарство, освіта.

Баштанська школа №2. Тут навчається більше 490 дітей. Фото взято з сайту doba.te.ua

У Баштанській ОТГ вже реалізовано 5 проектів, решта в процесі.

Головний спеціаліст відділу енергоменеджменту, муніципальних ініціатив та інвестицій громади Тетяна Кунпан розповіла про  впровадження бюджету участі:

«Ми розповсюдили в ЗМІ інформацію про те, що стартував такий конкурс. Деякі люди самостійно завантажували проекти в електронну форму, дехто приходив у відділ інвестицій міської ради й запитував, як це зробити, з чого розпочати. де взяти бланки і потім приходили на консультації. Проекти писали як учителі шкіл, представники громадських організацій, так і прості мешканці. Була одна пенсіонерка, яка приходила і постійно просила нас підказати. Людина хотіла, щоб її проект схвалили, хоча була абсолютно необізнана».

За словами спеціаліста, більшість людей вирішували свої нагальні питання. Наприклад, у селі Новоєгорівка подали та виграли проект з ремонту класу  математики в місцевій школі, придбання технічного обладнання. Багато проектів стосувалося встановлення дитячих майданчиків. У селі Новоіванівка виграли проект на реставрацію занедбаної криниці. А відколи її відремонтували й почистили, люди можуть користуватися гарною питною водою.

«Мені дуже сподобався проект про встановлення велопарковок, але, на жаль, він не набрав великої кількості голосів, хоча це один з найцікавіших і незвичайних проектів», - поділилася Тетяна Кунпан.

Ми спитали у неї, що ж необхідно робити для того, щоб  проект виграв у конкурсі. Й отримали коротку інструкцію.

  1. Спочатку необхідно написати й подати проект.
  2. Потім треба активно попрацювати, щоб люди проголосували за цей проект, це найголовніше, бо бюджет участі – це конкурс і, щоб його виграти, необхідно поінформувати людей про проект. Чим більше людей проголосує, тим більше шансів, що проект виграє.

Як бачимо, механізм доволі простий, але ефективний. Головне, що він «включає» мешканців ОТГ, дає їм можливість втілювати власні ідеї, розвиватися, робити щось для громади та розуміти, що в селі зміни на краще можливі. І вони починаються з кожного з них.

P.S. Публікація підготовлена в рамках проекту «Права людини і місцева демократія» за фінансової підтримки Національного Фонду на підтримку демократії (NED). Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров'я».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Національного Фонду на підтримку демократії.

P.P.S. Безоплатну юридичну консультацію можна отримати в Громадській приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я» за адресою: м. Херсон, вул. Б. Мозолевського (колишня Фрунзе), 2, оф. 19. Особистий прийом: вівторок з 10.00 до 15.00. Тел. (0552) 49 60 03, (066) 790 90 21.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее