Logo
Версія для друку

Скадовчани досі чекають реакції Президента

Рекомендовані Голова Скадовської районної державної адміністрації Віктор Турик. Голова Скадовської районної державної адміністрації Віктор Турик.

Депутати Скадовської районної ради вже втретє звернулися до Петра Порошенка з проханням звільнити з посади голову райдержадміністрації Віктора Турика.

Нагадаємо, конфлікт між главою адміністрації та депутатами почав розгоратися з першого дня його призначення, з 8 вересня 2015 року.

До того часу Віктор Турик працював головлікарем районної лікарні і, за словами скадовчан, слав у Міністерство охорони здоров’я  «дуті» звіти про успіхи своєї діяльності, Таким чином Турик нібито намагався «притягнути» з МОЗ гроші в район на медичні реформи. З цією ж метою він поїхав напередодні призначення в Київ. А повернувся -  якимось дивом  - уже главою держадміністрації району. Відразу після цього вступив до  БПП, однак не знайшов підтримки ні серед  соратників по партії , ні в інших депутатів. Утім, як кажуть, навіть і не намагався цього зробити, поводився,  як «господар усього і вся» і при цьому виявляв глибоке незнання (а, може, просто ігнорував) законодавства.

На сесії Скадовської районної ради 9 грудня 2016 року депутати звинуватили Віктора Турика в перевищенні повноважень, втручанні в роботу органу місцевого самоврядування і офіційно висловили недовіру голові райдержадміністрації. У таємному голосуванні брали участь 31 депутат (загальний склад - 34 депутати), з яких: за - 25, проти - 3, утрималися - 3. Тобто, недовіру підтримали більше, ніж 2/3 депутатів, як того вимагає законодавство.

Рішення сесії одразу направили до Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, голів Херсонської обласної ради та Херсонської обласної державної адміністрації як підставу для підписання Указу про відсторонення з посади голови Скадовської РДА.

«Міцний пеньок»

Віктор Турик намагався оскаржити свою поразку в суді. Доводив, що депутати райради не дотрималися процедур при винесенні питання на розгляд. До того ж їх  рішення є незаконним, оскільки розглядалося   без заслуховування його звіту - як голови районної державної адміністрації. Однак програв і першу, і другу інстанції. Одеський апеляційний адміністративний суд 15 червня минулого року підтвердив законність цього рішення сесії Скадовської райради.  

Депутати знову звернулися з листом до   державних органів і керівництва країни з проханням позбавити повноважень Віктора Турика.  Однак з того часу минуло більш, ніж півроку (з моменту висловлення недовіри ще більше - два роки!), але Віктор Турик і досі керує райдержадміністрацією.

Отже, за дорученням депутатського корпусу голова Скадовської районної ради Олег Старенький втретє, уже  21 лютого цього року, звернувся до Президента з листом «Про нагальну необхідність розгляду питання щодо відставки голови Скадовської районної державної адміністрації Турика В.А.».

Крім нагадування про рішення сесії, Олег Старенький вказує на нові порушення головою райдержадміністрації вимог законодавства. Зокрема, про «надання посадовою особою Туриком В.А. завідомо неправдивої інформації як до Херсонської обласної державної адміністрації, так і до правоохоронних органів. Це робиться для приховування вини тимчасово виконуючого обов’язки головного лікаря КЗ «Скадовська ЦРЛ» Присяжнюк Т.Ю. та головного бухгалтера лікарні Турик Д.С.(яка є дружиною голови Скадовської районної державної адміністрації)». І тепер функціонування райлікарні  - під загрозою.  

До речі, найголовніші фінансові проблеми лікувального закладу виникли ще в ту пору, коли його головним лікарем був саме  Віктор Турик. У першу чергу, це майже сімсот тисяч гривень компенсації матеріальної  шкоди за лікування та інвалідність людині, яку збила «швидка допомога» лікарні. По-друге - це збитки аптеки, яку відкрив на території лікарні Віктор Турик та згодом передав її на баланс району. Тепер із районного бюджету треба виплатити за ліки, що аптека брала під реалізацію, та зарплатні борги її працівникам.

До того ж Віктор Турик ще й намагався обдурити своїх земляків, депутатів райради, звітуючи про свою роботу за 2016 рік. Олег Старенький вказує у листі до Петра Порошенка, що заслуховували звіт голови РДА на  сесії 28 липня 2017 року, і в звіті також викладена неправдива інформація про виконання ним делегованих повноважень. Отже, роботу голови Скадовської райдержадміністрації визнано незадовільною.

Також наводяться непоодинокі приклади того, як глава РДА продовжує й далі ігнорувати свої  посадові обов’язки. Наприклад, із березня 2017 року на розгляд депутатських комісій не подавався  перелік об’єктів соціальної сфери, які потребують першочергового ремонту та поліпшення матеріальної бази. Хоча з даного питання райрада  неодноразово направляла листи до райдержадміністрації. На розгляд сесій своєчасно не надано соціальні проекти, тому зараз під загрозою  фінансування та реалізація заходів у галузях освіти, спорту, житлового кредитування, зайнятості населення, мобілізаційної роботи та реалізації в районі Конвенції ООН про права дитини.

Скадовська райдержадміністрація під  керівництвом Віктора Турика самоусунулася від участі в обласних та державних програмах, які б могли покращити економічні показники та матеріально-технічний стан об’єктів соцкультпобуту.

І знадобилося 11 місяців звернень від депутатів, щоб,  нарешті, сім’ям військовослужбовців та учасникам добровольчих формувань, які загинули (померли) та безвісті зникли під час проведення антитерористичної операції на Сході України, почали виплачувати разову матеріальну допомогу. Хоча це питання  голова РДА в компетенції вирішити сам, без усіляких  нагадувань .

Та це - лише частка аргументів, наведених у третьому листі депутатів до Президента з проханням звільнити, нарешті, з посади Віктора Турика. Але у відповідь - знову  мовчанка.

«Безстрокова» людина Президента

Зараз у країні відбуваються значні зміни в повноваженнях місцевих органів самоврядування. Але процес децентралізації ніяк не вплинув на процедури  щодо відставки представників влади від Президента за ініціативою депутатів відповідних рад.

З одного боку, депутати можуть  зняти  і голову місцевих органів самоврядування,   і керівника місцевої адміністрації, призначеного Президентом. Це, як пояснює керівниця громадської приймальні Благодійної організації Фонд милосердя та здоров'я Олена Старюк, гарантується Конституцією. Також, згідно з законодавством, в обох випадках майже однакові процедури підготовки голосування з даного питання і достатньо, щоб недовіру висловили 2/3 депутатів. Однак наслідки такого депутатського рішення для голови, наприклад, сільради і голови райдержадміністрації суттєво різняться.

Отже, згідно зі статтею 79.  Закону України «Про місцеве самоврядування»,  повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються негайно, з дня прийняття рішення відповідною радою. Наприклад, як це відбулося, зокрема, в Розо-люксембурзькій громаді Каховського району. Йдеться про колишню голову сільської ради Наталію Морозову. Останньою краплею для депутатів стало те, що вона замість виконання своїх обов'язків «підробляла» продавщицею за прилавком із пивом.  Отже, на сесії 25 липня минулого року більш ніж 2/3 місцевих обранців, а якщо бути точним - 8 з 12-ти проголосували за дострокове припинення її повноважень.

Цікаво, що Наталія Сергіївна ще деякий час вважала себе «сільським головою» і навіть на другий день після сесії видала розпорядження про призупинення «сенсаційного» рішення. Але це не допомогло. Тепер головою  Розолюксембурзької сільради працює керуюча справами виконкому Світлана Рудник.

Але - зовсім інша справа, коли депутати висловлюють недовіру «людині Президента».

З одного боку, в пункті 8 статті 9 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» чітко сказано, що «повноваження голів    місцевих    державних     адміністрацій припиняються Президентом України у разі висловлення   недовіри   двома   третинами   від  складу відповідної  ради». Утім, з другого боку, термінів, коли це має статися, тобто коли Президент підпише, зокрема,  Указ про відставку Віктора Турика, законодавством взагалі не передбачено.

Отже, якщо Президент знову  не почує депутатів, у скадовчан залишається єдиний засіб - звернутися до адміністративного суду та оскаржити бездіяльність Петра Порошенка.

P.S. Публікація підготовлена в рамках проекту «Права людини і місцева демократія» за фінансової підтримки Національного Фонду на підтримку демократії (NED). Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров'я».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Національного Фонду на підтримку демократії.

P.P.S. Безоплатну юридичну консультацію можна отримати в Громадській приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я» за адресою: м. Херсон, вул. Б. Мозолевського (колишня Фрунзе), 2, оф. 19. Особистий прийом: вівторок з 10.00 до 15.00. Тел. (0552) 49 60 03, (066) 790 90 21.

2012-2015 © Газета "Вгору". Всі права захищені. Використання матеріалів газети «Вгору» схвалюється, посилання та гіперпосилання на наше видання ОБОВ'ЯЗКОВЕ