fbpx
Вхід

«Катинь: Правда і Пам'ять» - злочини не можна забувати

Рекомендовані «Катинь: Правда і Пам'ять» -  злочини не можна забувати Всі фото Онеги Халікової

Молитва, хвилина мовчання, свідчення страшних злочинів... У Херсонському обласному художньому музеї ім.Олексія Шовкуненка 11 квітня відбулося офіційне відкриття чергової виставки - Міжнародний історико-освітній фотопроект «Катинь: Правда і Пам'ять», присвячений 80-річчю початку Другої світової війни та 80-річчю Катинського злочину.

Виставка зібрала багато офіційних гостей, представників місцевої влади, членів польської громади міста та молодь.

Херсон - не перше українське місто, що приймає цю експозицію, створену на основі архівних матеріалів та фотодокументів польськими Музеєм Традиції Незалежності та Товариством «Катинська родина» з міста Лодзь. Вона вже побувала в Київі, Харкові, Одесі, Миколаєві. За ініціативи Генерального Консульства Республіки Польща в Одесі, вона приїхала і до Херсона і до середини травня оселилася в стінах художнього музею.

«Катинь»  для поляків  є символом жахіття. Майже 22 тисячі польських громадян, еліта нації (офіцери воєнного часу, а в цивільному житті адвокати, науковці, журналісти, інженери, лікарі, учителі...) були без суду та слідства таємно страчені органами НКВС навесні 1940-го - і це тільки офіційні цифри! Назва села Катинь Смоленської області (Російська Федерація), поблизу якого відбувалися розстріли, стала узагальненою назвою воєнного злочину, скоєного радянською владою. Та насправді Катинь була не єдиною.

«Катинський злочин - це і Старобільск, і Осташків, і Харків, й інші місця, - уточнює Генеральний Консул Республіки Польща в Одесі пан Анджей Шмідтке. - Ми умовно так називаємо весь комплекс злочинів радянської влади». І хоча пан консул українською вільно ще не розмовляє, тільки вчить мову, але вживає саме українське слово «злочин». І вважає, що пам’ять про ці страшні події важлива як застереження для нащадків - таке не повинно повторитися. Тим більше, що сталінський режим так і залишився безкарним, не засудженим Історією.

Але місця радянських злочинів не обмежуються тими, про які сказав пан консул. Серед переліку «катиней» згадується і Херсон. Але... Але документів немає, могили загублені, імена залишаються невідомими. Хіба що достеменно відомо про загибель у херсонській тюрмі НКВС навесні 1941 року Маріуша Заруського, про діяльність якого одним словом і не скажеш - польський громадський діяч, бригадний генерал польської армії, художник, поет і письменник, мандрівник, спортсмен. Саме про нього і нагадала на відкритті виставки директорка херсонського художнього музею Аліна Доценко.

А співробітник консульства Мацей Тибурций докладно розповів про трагедію з самого її початку - з підписання Пакту Молотова - Ріббентропа та наступу Червоної Армії на Польщу 17 вересня 1939 року, про деякі подробиці злочину, про намагання радянської влади перекласти свою провину на гітлерівський режим, про 50-річне замовчування - про все це свідчать експонати.

Співробітник консульства Мацей Тибурций.

Творчу родзинку заходу додав чарівний вокал народної артистки України Наталі Лелеко - звучала і «Аве Марія», а представники херсонської влади в один голос казали про важливість цієї експозиції та про сильні враження, які вона залишає.

На виставці можна побачити листи, сімейні фотографії загиблих, фотокопії документів, страшні матеріали розкопок місць масових поховань.

А на питання, чи є наміри показати виставку в Росії, пан Консул відповів: «Якщо буде така можливість - так. Нехай люди в Росії теж дізнаються про цю історію. Після трагічної смерті Леха Качинського та падіння літака в 2010 році багато хто дізнався про Катинь, про Смоленськ, але потім ця тема, на жаль, знову закрилася. Можливо, що в Росії теж про це знатимуть».

Про ці злочини потрібно знати і нам. І тим, хто тільки навчається - музей запрошує школярів і вчителів. І тим, хто просто цікавиться історією. І особливо тим, хто не цікавиться і «застряг» у рамках шкільної програми з історії радянських часів. Бо такі нелюдські злочини не можна забувати і замовчувати.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее