fbpx
Вхід

Шовкуненку - 135, або Про три виставки та одну картину

Рекомендовані Власне, подарований малюнок - індустріальний пейзаж Олексія Шовкуненка Фото Онеги Халікової. Власне, подарований малюнок - індустріальний пейзаж Олексія Шовкуненка

У Херсонському художньому музеї 21 березня святкували 135-річчя від дня народження Олексія Шовкуненка - видатного українського художника та педагога, херсонця за народженням, ім'я якого наш музей носить з гордістю. Святкували, як і годиться, відкриттям виставки - і не одної. А музейна колекція робіт майстра несподівано для багатьох поповнилася у цей день ще одним твором.

Але про все по порядку. Ми вже якось звикли до того, що життя в художньому музеї насичене і жваве, виставок проходить сила-силенна. А останнім часом тут полюбляють створювати не окремі експозиції, а цілі виставкові проекти.

Цьогорічний виставковий проект присвячний саме Шовкуненку, і це нікого не здивувало: музейники завжди пам’ятають про творчість земляка, і навіть якщо не вдається зібрати його картини в окремій залі (бо виставок та ідей багато, а виставкових площ, на жаль, ні), то в експозиції завжди представлені хоча б окремі шедеври майстра. 135-річчя художника - гарний привід ще раз згадати про нього.

Виставковий проект року «Сонячна палітра Олексія Шовкуненка. Художник та його коло» поєднав три експозиції і охопив весь другий поверх: у великій залі - «Живопис Олексія Шовкуненка», у маленькій - «Графіка Олексія Шовкуненка», а на стінах коридора - «Твори учнів Олексія Шовкуненка» (імена відомі: Тамара Хітрова, Віктор Пузирьков, Ісаак Тартаковський, Григорій Васецький, Леонід Чичкан). Абсолютно всі твори - з колекції музею. Є на що подивитися, є чому здивуватися. Звісно, впадають в око великі полотна - просто неможливо не зупинитися, не замилуватися. Але за яскравими враженнями варто не пропустити найцікавішого: роботи ранніх років, херсонського та одеського періодів, створені ще до того, як художник почав працювати в стилі соцреалізму - тут можна побачити і вплив пітерських друзів-художників, і захоплення імпресіонізмом, і херсонські краєвиди сторічної давнини. Є роботи, які демонструються широкому загалу вперше. Є роботи з дивною долею. Цікавим є про що спитати.

А для директорки музею Аліни Доценко ця виставка дуже особиста. Із самим художником вона познайомитися не встигла, але щирі добрі дружні стосунки з його вдовою підтримувала завжди, і згадувала ті далекі часи, коли перебувала серед шедеврів у його квартирі - бо Олександра Василівна просто забороняла їй зупинятися в Києві в іншому місці.

На відкритті було багато людей, багато гостей та найголовніше - багато молоді, і це радує. Але звичний хід подій порушили наші депутати. Бо не просто вітали - словами, квітами. Вони подарували музею малюнок Олексія Шовкуненка, який придбали на аукціоні. Депутат облради Олександр Шумей захопив своїх колег та кількох депутатів міськради цією ідеєю - бо шедеври мають зберігатися в музеях. І все б нічого, але аукціон-то московський! І мало тут здобути лот онлайн, треба ще й гроші вчасно передати - в день аукціону. Суму пан Олександр не приховує: 64 депутати склалися по 220 грн. власних коштів. Тож всі формальності залагодили і подарунок презентували. Можна, звісно, згадати про вибори, про передвиборчий піар, але люди зробили добру справу, замовчувати яку не варто.

Подарований малюнок - індустріальний пейзаж, якими уславлений Олексій Шовкуненко. Саме за акварелі з серії «Дніпробуд» він здобув золоту медаль на паризькій міжнародній виставці «Мистецтво і техніка в сучасному житті» 1937 року. Індустріальних пейзажів Шовкуненка в нашому музеї небагато - майже всі вони в Києві, в Національному художньому музеї України. Але тепер є ще один.

Загалом, Херсонський художній музей пишається з того, що має одну з найбільших в Україні колекцію творів Олексія Шовкуненка, з 156 творів (цифру вже сміливо можна оновити до 157) в експозиції представлено 83 + 28 картин учнів. Виставка триватиме до травня, і відвідати її варто.

 

Біля морського пейзажу учня Шовкуненка Віктора Пузиркова

 

Олексій Шовкуненко. Квіткове господарство, 1919.
Це - Херсон 100 років тому.

Олексій Шовкуненко. Натюрморт-1.
Музейники навіть не сподівалися, що колись зможуть цей натюрморт презентувати глядачам. Але київськи реставратори створили справжнє диво.

Олексій Шовкуненко. Одеський порт, 1945.
Демонструється вперше

Олексій Шовкуненко. Портрет М.М. Фадєєвої, 1920.
Цю картину музей теж отримав у подарунок, і було це 12 років тому.

Олексій Шовкуненко. Уфа Дерево в снігу, 1942.
Демонструється вперше.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее