Вхід

«Річард ІІІ» у версії театру Франка: хто страшніший за генія зла?

Рекомендовані «Річард ІІІ» у версії театру Франка: хто страшніший за генія зла? Всі фото Ігоря Бойченка

Шекспірівський «Річард ІІІ» вже більше чотирьох століть не дає спокою - ані режисерам, ані акторам, ані глядачам. Театр Франка не є винятком, і два роки тому створив свого «Річарда ІІІ», до якого доклали руку знані грузинські митці - режисер Автанділ Варсімашвілі та художник Міроні Швелідзе. Прихильники «Мельпомени Таврії» вже мали змогу побачити виставу на минулорічному фестивалі. А в рамках гастролей 11 та 13 липня театр Франка знов занурив херсонців у світ середньовічччя - темний та кровожерливий.

Отже, вистава про Річарда ІІІ - але не того короля Англії, якого історики називають талановитим правителем і мужнім воїном. А ще кажуть, що тієї нескінченої низки злочинів, яка привела його до влади, Річард за плечима не має. Більш того, насправді він не був кульгавим горбанем, яким його змальовують, хоча і мав фізичні вади. Але залишимо історичну правду історикам, бо у центрі нашої уваги - демонізований образ Річарда ІІІ (як часто наступники прагнуть очорнити попередників - і не тільки в часи середньовіччя!), уособлення жорстокості та підступності. Саме цей образ генія зла і увічнив Шекспір - безжальна, кровожерлива, цинічна, віроломна, обтяжена багатьма вбивствами потвора.

Ну що, готові опинитися у середньовіччі? Рушаймо! Пітьма і кров крокують поруч. Криваве сонце (чи то місяць - бо здається, що всі чорні справи мають робитися вночі), чорні шати, бризки крові, що ллються з келихів на стіну, королівський трон, який скоріше нагадує стілець для тортур - або електричний стілець, бо всі, хто мають на нього право, вбиті. І цей довгий поміст «з шухлядками», що постійно змінює своє призначення - від королівського бенкетного столу до камери в Тауері або домовини... І привиди, що виникають кошмарах вбивці.

А ось і той, хто руйнує цей світ - Річард ІІІ (просто неймовірний Богдан Бенюк). Його фізичне каліцтво в очі не кидається: і горб не так щоб і помітний, і кульгавість не дуже впадає в око. На першому плані - каліцтво моральне, помножене на досконале мистецтво цинічної маніпуляції. Він не жахає, він не впадає в лиходійський пафос - але час від часу стає по-справжньому страшно. Бо він, як ляльковод, завжди домагається від оточуючих саме того, до чого прагне. Він нагло бреше, він переконує навіть свого ворога, він чужими руками позбавляє життя тих, хто стоїть на його шляху, - включно з малими дітьми.

І починаєш думати про природу влади та її вплив на людей. Порівнюєш психологію тирану з психологією маніяку. Набуваєш впевненості в тому, що автори вистави створили її як попередження бути пильними, щоб не допустити до влади нікчему з душевним каліцтвом і хворобливими амбіціями (бо дехто такого зараз вже має).

Але насправді, зовсім не Річард є головним злом. Так, він страшний, але ж вбивства, підлість, ницість - то ж справа рук тих, хто йому допомагає, хто привів його до трону - з відданості, за гроші, за владу, за обіцянки, врешті-решт...

І наостанок: а ви впевнені, що опинилися у середньовіччі? Бо ж так сучасно виглядають і тотальна брехня (чорний піар), і тема державної зради, і навіть роботу передвиборчих штабів можна побачити - дарма що події відбуваються в Англії XV століття! І знов виявляється, що немає нічого сучаснішого за класику...

«Річарда ІІІ» подивитися було варто і корисно - нехай вистава досить довга як для сучасного глядача. Але є чудовий шекспирівський текст, стильні костюми, красновомне оформлення сцени, цікава гра зі світлом і, як завжди, - бездоганна гра. Акторський склад справді зірковий: Остап Ступка, Олексій Богданович, Анжеліка Савченко, Тетяна Міхіна, Олександр Печериця, Олексій Зубков, Олег Стальчук, Тетяна Шляхова і багато інших - актори, яких херсонці завжди щиро любили і яких полюбили за час гастролей.

Шкода лише, що гастролі добігають кінця...

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее