Вхід

MKU

Дмитро Карпачов: "Якщо у вашому житті немає радості, то у вас депресія"

Дмитро Карпачов – відомий український телеведучий і психолог-практик розповів про депресію, як її виявити і як з нею боротися.

- Що таке депресія? Які її ознаки?

- Якщо не звертати уваги на фізіологію цього процесу, то депресія – це відсутність радості. Якщо вас в житті нічого не радує і це триває вже досить довго, то можна сказати, що ви перебуваєте в депресивному стані.

- Але депресія – це клінічне захворювання?

- Так, депресія – це клінічне захворювання, але ми ж не можемо зараз говорити про це, люди не можуть самі діагностувати клінічні захворювання. Однак потрібно розуміти наступне, якщо у вашому житті поганий настрій триває вже кілька тижнів, найімовірніше це не просто поганий настрій, а справжня депресія. Поганий настрій – це те, що може тривати вечір, пару днів, після якоїсь неприємної події. Якщо ж цей поганий настрій не може бути вами скоригований, то це говорить про те, що ви не здатні привнести в своє життя радість.

По суті, радість або смуток – це питання нашого сприйняття. Наприклад, я попрошу вас назвати п'ять недоліків онлайн-навчання, і ви їх назвете, якщо я попрошу вас назвати п'ять плюсів навчання, ви їх теж назвете, правда? Будь-яка подія, яка трапляється у вашому житті, сама по собі нейтральна. Це ви бачите в ній погане або хороше. І депресія – це нездатність бачити хороше. Коли ви повністю занурені в негатив та ігноруєте практично все, що відбувається у вашому житті. Припустимо, ви потрапили в аварію і у вас відірвало ногу. Так, це погано, але добре, що ви все-таки залишилися живі. Такий підхід дозволяє бути в тонусі. А якщо ми не здатні помічати хороше, то це говорить про депресивний стан. Щоб не розповідати фізіологію цього процесу, про непрацюючий серотонін, ось вам дуже простий діагноз: якщо у вашому житті немає радості, то у вас депресія.

- Але бувають різні стадії депресії...

- Є стадії, в рамках яких людина сама не в змозі впоратися, тому їй потрібно звертатися за допомогою. Якщо ми говоримо про депресію як діагноз, то вона лікується медикаментозно. Це не до психолога, а до психіатра, який призначить правильні таблетки, які допоможуть повернути себе в тонус. А вже потім повинні бути консультації з психологом, який роз'яснить вам причини такого стану. Бо зазвичай все відбувається "по наростаючій". Наприклад, 85% жінок не висипаються, перебуваючи в стані хронічної втоми. Якщо людина перебуває в стані фізіологічної втоми, то вона не може регулювати свої емоційні реакції.

- Втома може стати однією з причин депресії?

- Це один зі шляхів до депресії, якщо ви фізично втомилися, тому що депресія – це емоції. А емоції – це просто робота нашої ендокринної системи. Якщо ви тиждень спатимете по дві години, то ви впадете в депресію. Депресія може бути схожа на емоційне вигорання, на апатію, але це такі тонкі настройки, які на широке коло можна не виносити. Яка різниця що це у вас: психоемоційне вигоряння або депресія? Вам погано, і це головне, і треба, щоб вам було добре.

- Чи можемо ми говорити про те, що є люди більш-менш схильні до депресії? Наприклад, песимісти й оптимісти.

- Ми можемо говорити про те, що, меланхоліки, люди зі слабким типом нервової системи, більш схильні впадати в депресивний стан. Ми можемо говорити, що у холериків вхід в депресію теж може бути більш енергійним, але для цього потрібно, щоб людина розуміла тип своєї нервової системи. Якщо людина знає, що за типом темпераменту вона меланхолік, то ймовірність відчути депресію у неї вище, тому їй потрібно бути більш уважною до моментів, які виснажують.

А емоції як м'язи: перебуваючи у високому емоційному тонусі, коли відчуваємо досить тривалий час пікові емоції – незалежно від того, радісні вони або негативні – нервова система просто втомлюється, настає стан апатії, коли тебе нічого не радує і не надихає. Якби це були приємні емоції, тоді після стану апатії можна швидко прийти в тонус, оскільки післясмак залишиться. Якщо ж два дні скандалити з близькою людиною, то цей стан апатії може перерости в депресивний.

- Які перші кроки, якщо людина перебуває в депресії?

- Кроки досить прості. На жаль, на них мало хто погодиться. Тільки-но ви діагностуєте в собі психоемоційну втому, перше, що необхідно зробити, – це почати відпочивати. Робити те, що подобається: хочеш спати – лягай, відсипайся тощо. Потрібно наповнити своє життя приємностями, тому що депресія – це відсутність задоволення. Обов'язковими є піші прогулянки. Депресія – це симптом захворювання. Якщо у людини інфаркт, вона ж не піде на роботу. А депресія поступово входить в наше життя, і для декого вважається цілком нормальним станом. Потрібно розуміти, що ти важливіша, ніж твоя робота, тому що з роботи тебе звільнять, якщо побачать твій депресивний стан.

- Як піклуватися про себе, щоб попередити депресію?

- Радіти! Потрібно планувати не тільки нараду, не тільки закупівлі в супермаркеті, потрібно планувати відпочинок і задоволення. Кожної п'ятниці ввечері необхідно планувати задоволення на вихідні.

- Якщо у близької людини симптоми депресії, як знайти підхід і поговорити з нею про це?

- Витягнути її на приємне проведення часу. І коли стан людини покращиться, поговорити з нею, тому що в депресивному стані людині не хочеться нічого, в тому числі і розмовляти.

- Як умовити людину звернутися до психолога?

- У нас в країні немає культури психологічної допомоги, тому що всі думають, що можуть впоратися самостійно. Але ми стежимо за своєю фізичною гігієною, ми миємося, чистимо зуби, робимо манікюр тощо. А чому? Тому що в результаті нашого життя тіло зношується. Але ми не звертаємо увагу на результат емоційний, коли ми не змогли відповісти директору, вважаючи його самодуром. І це внутрішнє напруження всередині нас ми приносимо додому, далі ми насварили свою дитину і до цього додалося почуття провини...

Психотерапія – це емоційна гігієна, це приведення своїх емоцій і думок до ладу. Якщо ти помічаєш, що у тебе випала пломба – іди до стоматолога, якщо у тебе випала емоційна пломба – ти не можеш нормально радіти, тому потрібно звернутися до фахівця. Найкращий варіант – ходити до психолога не тоді, коли депресія, а до тієї миті. Не треба запускати ситуацію. Якщо ви відчуваєте прихід поганого настрою і не можете собі допомогти самі, тоді звертайтеся до фахівця.

- Що потрібно знати про депресію всім?

- Депресія – це як ГРВІ, вона скрізь і вона може трапитися з нами будь-якої миті. Але як і з ГРВІ, профілактика краще лікування. Потрібно загартовувати свій псіхоіммунітет, приймаючи вітаміни радості та задоволення.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее