Вхід

Сильна держава для людей: досвід Ізраїлю

Рекомендовані Ізраїльтяни зі своїми національними прапорами йдуть до Західної стіни у Старому Єрусалимі, Ізраїль, 24 травня 2017 року Ізраїльтяни зі своїми національними прапорами йдуть до Західної стіни у Старому Єрусалимі, Ізраїль, 24 травня 2017 року

Як побудувати сильну державу, але не забувати про права людини? Чому метою сильної держави є люди та як протистояти сильнішому ворогу за допомогою інновацій?

На ці питання Громадського відповідають Ден Мерідор, директор ізраїльської ради зовнішніх відносин, та Яаков Амідрор, генерал-майор, голова ради нацбезпеки Ізраїлю. Вони розповіли про досвід Ізраїлю та пояснили, в чому він може бути цікавий та корисний українцям. Публікуємо основні тези цих розмов.

«Як побудувати міцну державу в умовах конфлікту: досвід Ізраїлю»

Головною цінністю держави є люди

Коли ми говоримо про сильну державу, про побудову сильної держави, не варто забувати, що головною метою цього є не держава, а люди. Це непросто, адже коли країна стоїть перед загрозою — військовою, економічною чи будь-якою іншою — завжди є спокуса сказати, що держава є найголовнішою цінністю.

Держава є дійсно важливою, адже ми боролися за те, щоб її мати, нам ніхто її не давав, Україна так само боролася за державу.

Водночас, якщо ви кажете, що саме держава є найвищою цінністю і забуваєте про людей, то ви також забуваєте, що людям потрібно давати свободу — економічну свободу, свободу думки, свободу висловлювання, свободу вільно використовувати свої можливості.

Тим самим ви позбавляєте їх можливості використовувати їхні таланти, здатність до інновацій та підприємництва — всього, що дає можливість побудувати сильну економіку. Адже економіку будує не держава, держава повинна займатися інфраструктурою — дорогами, залізницею тощо. Але решта має бути в приватній власності, в руках людей. Тому я вірю в людей. Важливим уроком має бути розуміння того, що ми, як держава, служимо людям, а не люди служать нам.

Директор ізраїльської ради зовнішніх справ, віце-прем’єр-міністр країни (2009-2013 рр.) Ден Мерідор під час інтерв'ю Громадському 

Фото: Громадське

Про патріотизм і права людини

Я особисто боровся за Ізраїль, і всі мої четверо дітей служили в ізраїльській армії, але я ні на мить не забуваю, що держава та суспільство існують для індивіда. Ми будуємо державу та суспільство для індивідів, а не навпаки.

Я вважаю себе патріотичною людиною, але це не означає, що в Ізраїлі я захищатиму лише євреїв, але не арабів. Двадцять відсотків населення Ізраїлю — це араби, і вони повинні мати абсолютно рівні права, рівний доступ до судів, інфраструктури, системи освіти. Я вважаю, що їхні громади мають право вчити дітей своєю мовою та говорити своєю мовою.

Патріотизм є важливим, і мене може зворушувати мій прапор, я можу любити мою країну й мову. Але водночас я знаю, що є й інші люди, і треба розуміти, що в державі живуть не лише люди, схожі на мене — в державі можуть жити інші групи людей. Цим людям треба давати якомога більше свободи.  

Інновації та оборона: інтерв'ю з ізраїльським генералом

Як протистояти ворогу, який має кількісну перевагу?

Ізраїлю доводиться мати справу з декількома асиметріями. Найскладнішим є те, що ми маленька країна, оточена величезною територією, де живуть люди, які не люблять Ізраїль. У нашій маленькій країні мешкає 8,5 мільйонів людей, з них 6 мільйонів євреїв, придатних для військової служби.

Тому від самого початку ми розуміли, що немає жодної іншої альтернативи, щоб протистояти сотням мільйонів арабів, які потенційно могли бути нашими ворогами. Коли ви маєте справу з таким співвідношенням військових сил, одразу виникає питанння, а як можна протистояти кількісній перевазі?

Звісно, в нас є обов’язкова військова служба для всіх громадян, а також система резерву. Люди прикріплені до військових частин і доступні для будь-яких військових потреб. Але ми швидко зрозуміли, що цього недостатньо. Тому технологія стає одним із засобів подолання асиметрії сил. Від самого початку ми дуже багато інвестували в технології, в унікальні ізраїльські спроможності, які б компенсували нестачу людей. Отже, поштовхом до інновацій стали потреби оборонного сектору, які ми могли задовольнити лише унікальними технічними рішеннями. 

Генерал-майор, голова ради нацбезпеки Ізраїлю (2011-2013 рр.) Яаков Амідрор під час інтерв'ю Громадському 

Фото: Громадське

Давати можливості та не критикувати за невдачі

Частиною нашої культури є те, що ми даємо молодим людям можливості, можливість пробувати. Якщо вони програють, ніхто не скаржиться. Важливою є атмосфера, в якій люди знають, що вони можуть тестувати, випробовувати власні ідеї, а за ними прийдуть інші, хто намагатиметься втілити ці ідеї в життя.

У разі невдачі, молоді люди знають, що їх ніхто не осудить. Ця атмосфера властива нашій культурі.

Наша система освіти є менш жорсткою і формальною. Ми дозволяємо молоді казати, що вони насправді думають, ми дозволяємо їм сперечатися, не погоджуватися з учителями.

Коли молодь приходить в армію і ми даємо їй можливості та відповідальність, вони розуміють, що відповідають за обороноздатність власної країни. І тоді ці молоді люди починають творити дива.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее