Вхід

Кожна третя – офіцер або сержант. Як служать 25 тисяч жінок в українській армії

В Україні 6 грудня відзначали День збройних сил. Армія радикально змінилася після анексії Криму і початку збройного конфлікту на Донбасі. А зараз службовці чоловіки і жінки отримали рівні права.

Олені Бельській 38 років, вона – офіцер ЗСУ з позивним «Київ», прийшла в армію в 2014 році. Зараз вона згадує найактивніші фази боїв на Донбасі.

«Мінометні дуелі. Сильно було. Було страшно, було дуже страшно. Коли ти бачиш дірку в спині свого навідника, 21-річного хлопця, значить, бачиш нирку через дірку в спині, це страшно».

Жінка каже, щоб побороти страх, вони разом із товаришами по службі придумали прості рецепти.

«Два класних варіанти. Перший – реготати, якщо стріляє артилерія і ми не дістаємо. А другий, якщо ми дістаємо, – стріляти. Коли адреналін, ти не відчуваєш взагалі нічого, не помічаєш», – говорить Олена.

Олена Бельська
Олена Бельська

Вдома – вона мати 13-річного сина, а тут, на передовій, нічим від товаришів по службі-чоловіків не відрізняється.

«Тебе ніхто не сприймає як жінку», – розповідає Олена. – Відеозвернення записували, привітання: «ось ми різного віку...». У мене дійсно батарея різного віку, різної статі, різні регіони. І ось, коли я говорю «різної статі», вони все: «Ха-ха-ха! Це якої ж ми статі?!» Вони взагалі забувають, що я у них тітонька».

Товариші по службі Олени Бельської кажуть – дискомфорту від того, що ними керує жінка, не відчувають. Потребу в армії в тих, кого раніше називали слабкою статтю, пояснюють по-філософськи.

«Складні часи породжують сильних людей. Як круговорот. Потім сильні люди роблять легкі часи. Легкі часи породжують слабких людей. А слабкі люди знову породжують складні часи», – розмірковує військовослужбовець Віталій.

Після анексії Росією Криму та початку збройного конфлікту на Донбасі в армію, нарівні з чоловіками, стали масово призиватися і жінки, каже офіцер юрвідділу Міноборони України Інна Заворотько. Зараз кількість жінок в армії значно зросла. Всього в Міністерстві оборони та Збройних силах працюють або проходять службу понад 55 тисяч жінок, понад 25 тисяч із них – військовослужбовці, з цих 25 тисяч кожна третя жінка – офіцер або сержант.

У цьому році на параді до Дня Незалежності по Хрещатику парадом вперше – окремо від чоловіків – пройшли жінки.

Жінки-військові на параді до Дня Незалежності України. Київ, 24 серпня 2018 року
Жінки-військові на параді до Дня Незалежності України. Київ, 24 серпня 2018 року

А в жовтні, в честь Дня захисника України, президент Петро Порошенко присвоює звання генерал-майора начальниці медслужби СБУ. Щоб отримати генеральські погони, спочатку потрібно отримати звання полковника. У Збройних силах України жінок-полковників на даний момент понад сімдесят.

Жінки-військові на марші з нагоди Дня захисника України. Львів, 14 жовтня 2018 року
Жінки-військові на марші з нагоди Дня захисника України. Львів, 14 жовтня 2018 року

Зараз в Україні для жінок розробляють форму спеціального крою, публічно говорять про рівні можливості, обговорюють питання жіночої дискримінації. Однак, каже Інна Заворотько, часто дискримінують і чоловіків.

«Фактично понад два роки була ситуація, коли жінки могли займати бойові посади і реально займали бойові посади. І в одному підрозділі проходили службу на посаду стрілка, наприклад, і жінка, і чоловік, які є військовослужбовцями. Але він заступав у добовий наряд, а вона – ні», – каже Інна Заворотько. Але закон про рівні права жінок і чоловіків в армії усуне ці відмінності.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее