Вхід

MKU

Як змінились проблеми переселенців за п'ять років

Рекомендовані Як змінились проблеми переселенців за п'ять років

Пенсія, паспорт, житло та ліки – найголовніші теми, що хвилюють переселенців в Україні.

Про це Gazeta.ua розповідає Віолета Артемчук, керівник "гарячої лінії" громадської організації "Донбас СОС".

"З 2014-го в нашій громадській організації працює "гаряча лінія" для переселенців. Саме завдяки їй ми бачимо, що хвилює людей. Для нас це як термометр, що вимірює температуру, – розповідає Віолета. – Проте ми не гуманітарний фонд, можемо тільки допомогти інформацією. Але деякі випадки супроводжуємо, якщо дуже чіпляє ситуація".

Перші звернення переселенців були присвячені проблемам евакуації та гуманітарній допомозі

Перші звернення переселенців були присвячені проблемам евакуації та гуманітарній допомозі

2014-го отримували звернення від людей із питання про те, як виїхати у безпечне місце. Активісти організації розроблювали маршрути евакуації людей із "гарячих точок". Також переселенцям була необхідна гуманітарна допомога. Часто у людей не було найпростіших побутових речей – білизни, ковдр і подушок, посуду, теплого одягу.

Нові питання виникли, коли ввели поняття лінії розмежування, поставили пункти пропуску та запустили пропускну систему. Паралельно поступово зменшуються запити на гуманітарну допомогу. Якщо 2015-го її потребувало близько 30-35% переселенців, то 2019-го - близько 10%. І більшості треба ліки.

Кожного місяця звертається близько 2000 людей

Кожного місяця звертається близько 2000 людей

"Телефонують переселенці, яким важко оплачувати дороге лікування та оренду квартири. Наприклад, телефонував чоловік, який захворів і цікавився, чи є державні програми допомоги. Зараз він отримує 442 гривні "переселенських", їх недостатньо, аби покрити оренду та сплатити комунальні послуги, – зазначає Віолета. – Кількість звернень збільшується, коли якісь нові закони чи постанови приймає держава".

Експертка розповідає, що зараз бачать дві найбільші проблеми. По-перше, пенсії можуть отримувати тільки ті пенсіонери-переселенці, які оформили довідку внутрішньо переміщеної особи. Якщо її немає, пенсію не виплачують. Вона нібито накопичується боргом і після закінчення війни її виплатять. Також довідку можуть скасувати, якщо людина не проживає за адресою, за якою зареєстрована.

24% звернень були з окупованих територій.

24% звернень були з окупованих територій.

По-друге, збільшилось кількість звернень щодо видачі та обміну українських паспортів. Проблема виникає з підтвердженням прописки на непідконтрольних територіях. Офіційно не можуть прописати чи виписати на таких територіях. Документи без прописки не дають. Людей без реєстрації можуть оштрафувати і немає механізму розв'язання цієї проблеми.

"Звернулась жінка з непідконтрольної території. Її син у 5 років пережив обстріли і почав заїкатись. Вона знайшла санаторій у Дніпрі, де є програма реабілітації після таких травм. Попросила нас допомогти влаштувати туди дитину. У закладі були готові взяти на реабілітацію, але за умови оформлення офіційного статусу переселенця, – розповідає Віолета. – Але у жінки не було жодних знайомих у місті, де можна було б зареєструватись. Ми допомогли вирішити ситуацію. Зараз закінчується зміна, сподіваємось, лікування допоможе". 

Згідно з аналізом отриманих звернень за серпень, гуманітарні проблеми та питання з житлом ідуть на другий план, хоча досі залишаються нагальними.

"Запам'ятався випадок із чоловіком, який живе на непідконтрольній території та дивився українське телебачення через супутникову антену. Для нього це єдиний місточок, що пов'язує з Україною. Розповідав, коли на Новий рік бачив, як діти співали гімн України, плакав. Проте зараз вводять цифрове телебачення і треба придбати супутниковий тюнер. Але його можуть просто не пропустити військові, бо немає серед списку дозволених речей. І тепер багато людей не зможуть дивитись українські новини, виникає ще один бар'єр".

Телефон "гарячої лінії" громадської організації "Донбас СОС": 0 800 309 110. Кожного місяця до них звертаються близько 2 тис. людей. Минулого місяця 24% звернень були з окупованих територій.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее