Вхід

MKU

Податок для айтішників: що придумали в Кабміні

Рекомендовані Податок для айтішників: що придумали в Кабміні

За останні кілька років в Україні неодноразово робилися спроби змінити оподаткування для однієї з найбільш високооплачуваних і численних професій – IT.

Днями глава Державної податкової служби Сергій Верланов запропонував черговий варіант оподаткування айтішників. На відміну від попередніх, цей варіант буде добровільним. Сайт "Сьогодні" розбирався, у чому його переваги і "слизькі місця".

Податок на IT для IT

Як повідомляли новини "Сьогодні", 4 вересня прем'єр-міністр Олексій Гончарук анонсував створення Фонду розвитку людського капіталу для підтримки IT-галузі – Фонду IT Creative.

Кошти цього фонду планують направити на освітні цілі, щоб збільшити армію айтішників в Україні. А наповнювати фонд планують за допомогою нового податку, який введуть для працівників IT-сфери.

Нововведення стосується тих, хто працює в IT-сфері як фізична особа-підприємець (ФОП) або хто перейде в таку групу платників податків. Зараз айтішники-ФОП працюють в основному як ФОП третьої групи, тобто "спрощенці". З податків вони платять тільки 5% свого доходу і мінімальний єдиний соціальний внесок (22% від мінімальної зарплати). В уряді пропонують створити спеціально для айтішників нову групу ФОП – п'яту. Передбачається, що ФОП цієї групи повинні будуть платити 5% єдиного податку, 1,5% військового збору, ЄСВ з двох мінімальних зарплат, та ще й новий податок, який буде називатися "збір на розвиток людського капіталу". Планується, що в перший рік після введення цього збору – в 2020 році – його розмір становитиме 1%, кожний наступний рік ставка буде збільшуватися на 1% і до 2024 року виросте до 5%. У презентації Кабміну зазначалося, що 5% -вий збір потрібно буде платити до 2029 року. Що буде з ним після цього, не повідомлялося.

Навіщо потрібен "креативний фонд"

Як вже говорилося, спроби підвищити податкове навантаження для айтішників робилися за останнім часом неодноразово. Ще в лютому Міністерство соцполітики оприлюднило проект закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо посилення захисту прав працівників і протидії використання незадекларованої праці". По суті, це була спроба "вивести на чисту воду" роботодавців, які не хочуть платити величезні податки на штатних співробітників, а тому вимагають від них оформитися ФОП, хоча люди фактично працюють в офісі як наймані співробітники. У разі доведення факту трудових відносин для таких роботодавців світили б чималі штрафи, а також підвищені податкові витрати.

Цей законопроект викликав обурення в бізнес-середовищі, і в першу чергу в IT, де така форма зниження витрат широко поширена. Як розповів віце-президент Асоціації IT-Ukraine з правових питань Дмитро Овчаренко, після появи проекту Мінсоцполітики був розроблений альтернативний законопроект - за участю професійної громадськості. У цьому законопроекті містилися багато з тих норм, які запропоновані зараз урядом.

"Ті пропозиції, які зараз озвучили в уряді, дуже схожі на ті, які пропонували ми і які викладені в законопроекті, зареєстрованому у Верховній Раді ще в лютому цього року. У його розробці брав участь і я. Зараз, я бачу, уряд узяв наші напрацювання, але запропонував трохи іншу модель. Зокрема, нова ідея від Олексій Гончарука і його команди, яка мені особисто дуже подобається, – це створення Фонду розвитку людського капіталу", – каже Дмитро Овчаренко.

Як говорив прем'єр Олексій Гончарук, за гроші фонду планується ліквідувати дефіцит кадрів в галузі.

"Однією з проблем, яка стримує сьогодні розвиток ІТ-галузі, є нестача кадрів. Галузь росте на 25-30 тисяч фахівців щорічно, а університети випускають лише 16 000 студентів. Саме тому ми ініціюємо створення Фонду IT Creative. Фонду розвитку людського капіталу, який буде виховувати нових кваліфікованих фахівців для галузі", – сказав прем'єр.

За його словами, гроші з Фонду розвитку людського капіталу підуть на фінансування трьох напрямків: створення нових кампусів і курсів для IT-спеціалістів, фінансування стипендій студентів українських вузів і на гранти для молодих вчених. В уряді розраховують, що це дозволить через 10 років збільшити експорт галузі з 3 млрд до 10 млрд доларів, а кількість працівників в галузі зросте з 165 тис. до 650 тис. осіб.

"Найбільша проблема в Україні – це те, що 100 тисяч наших дітей щорічно виїжджають за кордон за вищою освітою. Багато з них, очевидно, там же будуть шукати роботу, таким чином, Україна втрачає свій потенціал. Цей фонд, якщо я правильно зрозумів ідею, повинен акумулювати відрахування від IT-ФОП, і ці гроші будуть йти на розвиток освіти у нас. Традиційна освіта у нас не відповідає запитам часу. Потрібно реформувати всю систему. Але фонд не ставить перед собою таке завдання. За допомогою коштів фонду будуть створені ринкові стимули, щоб талановиті молоді люди залишалися в Україні. Наприклад, будуть обрані 10 вузів, які готують IT-фахівців краще за інших, і фонд буде платити стипендії їх викладачам, щоб ті не покидали університет і не йшли в бізнес. Стипендії кращим студентам. Пропонувати гранти, за які вузи зроблять свої навчальні програми кращими, інноваційнішими. Мені сподобалася ідея, що представники IT зможуть самі розподіляти кошти цього фонду на ті речі, які вони вважають найбільш важливими. Думаю, що це дуже хороша спроба змінити ситуацію з нашою освітою і втратою нашої молоді. Але що мені поки не подобається – що цей фонд передбачається зробити державним. Я б більше довіряв приватному фонду, де менша ймовірність корупції та зарегульованості", – коментує ідею створення "креативного фонду" Дмитро Овчаренко.

Тест на соціальну відповідальність або початок ревізії Трудового кодексу?

Але повернемося до податків. Говорячи про нову, 5-у групу ФОП, Сергій Верланов заявив, що такий варіант оподаткування дасть більше гарантій і переваг. Проте в наявності – посилення податкового навантаження. У чому ж переваги?

"Поки ми не бачили відповідного законопроекту. А те, що ми бачили, виглядає абсурдно. Вони кажуть айтішникам: ви можете залишатися на старій системі оподаткування, а можете доплачувати додаткові податки. Якщо вони хочуть збільшити податки для IT, це можна зрозуміти. Але це потрібно чітко сформулювати", – каже економічний експерт-аналітик Борис Кушнірук.

Дмитро Овчаренко пояснює спроби змінити оподаткування для IT-сфери бажанням зменшити податковий розрив між юридичними особами та ФОП, які працюють в одній і тій же сфері.

"Наскільки я розумію, п'ята група більше пропонується для тих ФОП, які працюють не як фрілансери, вдома, а приходять на роботу в офіс, мають відрядження і відпустки, як у штатних співробітників. Для штатного співробітника податкові відрахування – його особисто і роботодавця – складають в сумі 41,5%. У порівнянні з ФОП, які платять лише 5% єдиного податку та ЄСВ, – це дуже великий розрив. І він створює напругу. Після появи нової податкової групи для IT розрив стане меншим. Не буде ризику перекваліфікації трудових відносин, і саме на цьому наголосив Олексій Гончарук", – каже Дмитро Овчаренко.

Про це ж говорила і народний депутат Кіра Рудик (фракція "Голос"), перший заступник голови комітету ВР з питань цифрових трансформацій.

"Всі, хто дійсно працює як ФОП, стартаперів та т.п. – можуть лишатися на 3-й групі і платити 5%. Ті, хто працює фактично в компанії, але насправді оформлений як ФОП, переходить в 5-у групу, платить збільшений податок, додаткові кошти спрямовуються до фонду розвитку IT ... Не буде ризику прихованих трудових відносин (це критично для великих компаній)", – написала вона в Facebook.

З іншого боку, Дмитро Овчаренко підкреслює, що IT-галузь в Україні змогла піднятися саме завдяки мінімальному оподаткуванню.

"Цей ринок знаходиться в дуже жорсткій конкуренції. "Якщо подивимося на інші країни, там податки для IT мінімальні. У Польщі, наприклад, сумарно 30%, в Білорусі – 9%, а в деяких країнах перші 5 років взагалі податки близько нуля. Істотно змінити податкове навантаження – це для нас означає втратити індустрію. Тому що тоді люди виїдуть за кордон. Але все-таки зараз робиться спроба послідовного підвищення. Що стосується введення військового збору для ФОП, то з огляду на, що наша країна знаходиться в стані війни, я думаю, це правильна ідея. Люди, які працюють в компаніях, платять цей збір. А ФОП – ні ... Що ж стосується збільшення ЄСВ і введення спеціального збору – я думаю, це початок публічної дискусії про таке підвищення. Наскільки ФОП будуть мотивовані розвивати профільну освіту через такий фонд. Дійсно, платити підвищені податки – це не вигода. Але якщо гроші будуть направлятися на таку чудову мету – це може послужити мотивацією", – каже він.

Одним словом, пропозиція добровільно переходити на нову групу оподаткування і добровільно платити більше податків виглядає як заклик до соціальної відповідальності. Економічних переваг в цьому поки не видно ніяких.

"Дійсно, це буде прояв соціальної відповідальності. Це спроба ринкового впливу на нашу традиційну систему освіти", – вважає Дмитро Овчаренко.

Деякі експерти вже відзначили, що плани щодо підвищення податків для IT контрастують із заявами президента Володимира Зеленського, що звучали в червні на зустрічі з бізнесом. Зокрема, він говорив про те, що айтішників спробують на деякий час взагалі звільнити від податків.

Разом з тим, цілком можливо, що зміна оподаткування для IT – перші кроки щодо ревізії всієї податкової системи, що стосується трудових відносин.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее