Вхід

До мене прийшли з обшуком. Що робити? Інструкція від правозахисників

Рекомендовані До мене прийшли з обшуком. Що робити? Інструкція від правозахисників

З обшуком можуть прийти до кожного. Прийшли до вашої квартири чи в офіс, де ви працюєте, вчиняли ви чи ваша організація протиправні дії — неважливо. Це може бути як законний елемент розслідування кримінальної справи, так і заангажовані дії правоохоронців. Також можуть обшукати ваш автомобіль, іншу власність або нерухомість. Але в усіх випадках алгоритм дій слідчих буде однаковим, і ваші методи захисту своїх прав так само мають бути універсальними.

ДЗВІНОК У ДВЕРІ, СЛІДЧІ ПОВІДОМЛЯЮТЬ ПРО УХВАЛУ СУДУ НА ПРОВЕДЕННЯ ОБШУКУ. ВПУСТИТИ?

Тут не слід бути безпечним. Спершу потрібно запитати імена слідчих, з якого вони відділку і які є підстави для обшуку. Якщо їх відповіді не викликають підозр, у вас є два сценарії для подальших дій. Найкращий — подзвонити адвокату, якщо він у вас є, і ввічливо попросити слідчих дочекатись його приїзду. Вони можуть на це не погодитись, тоді доведеться впустити. Але перед цим намагайтесь максимально затягнути час, даючи адвокату можливість приїхати якнайближче до початку проведення обшуку.

Якщо адвоката немає — дзвоніть усім, хто може вас підтримати в цій ситуації. Якщо у вас зйомна квартира, так і кажіть: це орендоване помешкання, буду дзвонити власнику. Потім, під час проведення слідчих дій, вам можуть заборонити робити дзвінки. Далі — вимкніть телефон, якщо він дає доступ до важливої інформації, а також комп'ютери. Тільки після цього відкривайте двері. Розраховувати на те, що слідчі підуть, якщо ви не відкриєте двері, не варто — це може трактуватись як перешкоджання слідчим діям і вони матимуть право ваші двері виламати.

З ЧОГО РОЗПОЧИНАЄТЬСЯ ОБШУК? ЯК ДО НЬОГО ПІДГОТУВАТИСЬ?

Завчасно до проведення обшуку не можна підготуватися, якщо тільки у вас не було попередньої інсайдерської інформації про нього. Проведення процесуальних дій відбувається з 6:00 до 22:00, але приходять з обшуком зазвичай рано вранці, коли ніхто не очікує. Дуже рідко обшук може проводитись раніше або пізніше визначених годин — на основі постанови слідчого, коли докази злочину треба зібрати по гарячих слідах. У такому випадку суд протягом 24 годин повинен перевірити законність як постанови, так і проведення слідчих дій.

Коли ви впустили слідчих у помешкання, вони мають представитись, зачитати ваші права і обов'язково вручити вам ухвалу суду. Уважно прочитайте її. Вона повинна бути винесена конкретним суддею, який зазначає, кому саме надається дозвіл на проведення слідчих дій. Часто буває, що в ухвалі зазначений один слідчий, а приходить інший. Переконайтесь, чи ті самі особи стоять перед вами, попросіть їхні документи. Також обов'язково перевірте, чи ваша адреса зазначена в ухвалі і чи не завершився строк дії цієї ухвали. Тільки після цього слідчі можуть розпочинати обшук.

СЛІДЧІ ПЕРЕВЕРТАЮТЬ ВСЕ ДОГОРИ НОГАМИ ТА ВИЛУЧАТЬ МАЙНО — ЯК РЕАГУВАТИ?

Слідчі можуть вивертати все, що вважатимуть за потрібне, прискіпливо перевіряти кожен аркуш паперу, але вони не мають права шкодити майно і розкривати обставини приватного життя. В ухвалі суду повинно бути зазначено, у зв'язку з яким кримінальним провадженням проводиться обшук і які саме предмети або інформацію вони шукають. Ви можете заперечувати проти вилучення того, що не зазначено в ухвалі суду. Якщо все одно вилучають — фіксуйте це, в подальшому зможете оскаржити повернення речей. Також зауважте, що на обшук безпосередньо вас повинна бути окрема ухвала.

Вас можуть попросити надати певні документи або предмети, які можуть бути доказами злочину. Аргументуватимуть тим, що в разі надання всього необхідного обшуку не буде. Але допомагати слідчим ви не зобов'язані: знайдуть у вас предмети, або ви самі їх віддасте — жодної різниці. Вашою метою є захистити свої права, все інше — завдання слідчих.

Часто під час обшуку підлягають вилученню всі електронні носії інформації. Як вже було зазначено, до того, як слідчі зайшли у помешкання, варто усе повимикати. Надавати паролі від пристроїв ви не зобов'язані. Перед вилученням ви можете просити скопіювати інформацію, але тоді пароль доведеться розкрити. Як тут діяти, вирішувати вам. Якщо вам відмовлять — можете зазначити це потім у протоколі, бо це є порушенням.

ПРОТОКОЛ — ЩО ТУДИ ТРЕБА ВПИСУВАТИ?

Усі порушення з боку слідчих, які ви зафіксували. Протокол складається після завершення слідчих дій, але не відкладайте фіксування правопорушень до цього моменту і записуйте все в блокнот. Також від сьогодні запрацював закон, згідно з яким обов'язковою є відеофіксація обшуку правоохоронцями. У разі його відсутності — зазначте це у протоколі.  

Фіксуйте все, не потрібно сподіватися на свою пам'ять. Обшук може тривати й цілу добу, навіть півтори. У подальшому ви зможете викласти всі зауваження щодо необґрунтованих слідчих дій. Для їх визначення не потрібні спеціальні знання, просто записуйте все, що вам не подобається. Потім суд вирішить, чи були в тих чи інших випадках скоєні правопорушення.

Звертайте увагу на правильність складання протоколу. В ньому повинна бути зазначена правильна дата, час і місце обшуку, увесь хід процесуальних дій і вилучені речі. Також повинні бути зазначені правильні імена слідчих і дані про понятих, з місцем їх проживання. Усі порожні графи мають бути закреслені, аби у них не записали потім нічого зайвого. Обов'язково вимагайте копії протоколу та ухвали суду. В разі відмови спробуйте сфотографувати протокол, для збереження первісного вигляду документу. Після складання протоколу обшук завершується.

ЯК ЗМІНИТИ ПОНЯТИХ? ХТО ЩЕ МОЖЕ ПРИХОДИТИ ЗІ СЛІДЧИМИ?

Зазвичай слідчі відразу приходять з понятими. Їх повинно бути двоє. Якщо ви їм не довіряєте, у вас є право робити клопотання про відвід. Тоді слідчі будуть шукати нових, ними можуть стати ваші сусіди. То ж про всяк випадок товаришуйте з сусідами, саме вони колись можуть стати вашими понятими. Трапляється і так, що окрім слідчих і понятих до помешкання заходять й інші люди. В ухвалі суду зазначається, хто саме може проводити обшук, то ж ваше право вимагати, щоб присутніми були тільки уповноважені особи, а всі інші вийшли. Якщо вам відмовляють — зафіксуйте присутність сторонніх людей у протоколі.

Під час проведення обшуку не допускайте, щоб поняті і слідчі розходились по різних кімнатах, всі повинні знаходитись в одному місці. Вимагайте проводити обшук у кімнатах почергово і тільки у вашій присутності. І ще один важливий момент: якщо слідчі провели обшук, склали протокол і пішли — повторно вони без вашої згоди заходити до помешкання не можуть. Ухвала суду діє тільки один раз. Щоб провести додаткові процесуальні дії — потрібна нова.

Обшук — це завжди стрес. Найголовніше, що ви можете зробити — зберігати спокій і слідувати вищенаведеним порадам. Поводьте себе достойно. Якщо ви своїми запереченнями змогли запобігти неналежним процесуальним діям — чудово. Але занадто активно заважати слідчим не варто, покладуть обличчям на підлогу. Просто зафіксовуйте всі порушення. Сподіваємось, вам ніколи не доведеться дізнатись, що таке обшук, особисто.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее