Вхід

Експеримент в Дніпрі: права затриманих захищатиме електронна система

За ініціативи правозахисників в Україні буде впроваджена система електронної фіксації дій, що відбуваються із затриманими особами в ізоляторах тимчасового тримання, Custody Records.

Найближчим часом система в тестовому режимі буде впроваджена в Дніпровському ІТТ, повідомляє Експертний центр з прав людини.

Згідно з інформацією центру, завдяки системі Custody Records всі відомості про затриманого відтепер будуть в електронній базі. Потрапляючи в ІТТ, людина зможе поскаржитися на порушення її прав під час затримання і щодо інциденту розпочнеться перевірка. Відповідні органи зможуть подивитися, що відбувається в камері ІТТ з будь-якої точки України, а сам затриманий може зв’язатися через мікрофон у камері з черговим.

При ефективному впровадженні, така система захистить затриманих від неправомірних дій поліцейських, а також убезпечить самих правоохоронців від безпідставних звинувачень.

Над впровадженням системи в українських ІТТ працюють правозахисники з Експертного центру з прав людини, Української фундації правової допомоги та Управління забезпечення прав людини при Нацполіції (УЗПЛ).

"Ми маємо достатньо великий досвід моніторингу діяльності ІТТ, однак в межах цієї ініціативи ми подивилися на ІТТ з іншої точки зору. Ми покроково пройшли шлях затриманої особи, проаналізували, скільки часу іде на її реєстрацію, скільки журналів ведеться, де можливі зловживання. В результаті були розроблені пропозиції щодо того, як з одного боку спростити процес оформлення затриманого, а з іншого – убезпечити його/її від можливих порушень з боку правоохоронців. Під це нове бачення було придбане й необхідне обладнання для ізолятору: сучасні відеокамери, комп’ютерна техніка для працівників тощо", – розповів керівник ЕЦПЛ Юрій Бєлоусов.

Система Custody Records передбачає, що в ізоляторах буде окрема посада – сustody officer (інспектор з дотримання прав людини). Він вводитиме в електронну базу всю інформацію, яка стосується затриманої особи: умови затримання, всі слідчі дії, стан здоров’я, надання медичної допомоги, консультації з адвокатом. Все це фіксуватиметься в єдиній електронній базі, що дозволяє швидко отримати будь-який документ щодо затриманого в будь-який час.

Крім того, команда розробників системи Custody  в Україні вважає необхідним зобов’язати працівників проводити первинне інтерв’ю з затриманою особою. Коли людина потрапляє до ізолятора, її питають, чи є у неї скарги на стан здоров’я, оглядають тілесні ушкодження, але ніхто не питає, що з нею відбувалось до потрапляння в ІТТ: як з нею поводились працівники поліції, чи мали особа доступ до адвоката, лікаря тощо.

"В ізолятор люди потрапляють вже після райвідділу, де вони спілкувалися з оперативними працівниками та слідчими. Саме в перші години спілкування найчастіше й відбуваються порушення прав затриманого. Людину можуть не реєструвати, бити, не допускати адвоката, намагатися отримати свідчення незаконним шляхом. Вже після цього складається протокол і людина потрапляє в ізолятор. За нашим досвідом, в самих ізоляторах наразі порушень майже не відбувається. І тут ми хочемо трохи розширити роль ізолятора. Ми хочемо, щоб саме на етапі поміщення в ІТТ, у базу заносилась інформація про те, як поводились з затриманою особою правоохоронці, починаючи з її затримання на вулиці", – наголошує Юрій Бєлоусов.

Інформація має записуватися зі слів затриманої особи. Сustody officer не перевіряє цю інформацію, але він має зафіксувати можливі порушення, які потім має перевірити прокуратура.

Інспектори працюватимуть цілодобово по дві людини. В ізоляторі має бути вісім таких працівників, які виходитимуть позмінно.

Custody Records також передбачає відеофіксацію всього, що відбувається в ІТТ: практично вся установа буде обладнана відеотехнікою. В тому числі записуватиметься первинне інтерв’ю з затриманим.

Окремі працівники ізолятора через систему відеонагляду будуть стежити за безпекою осіб, які перебувають в камерах. У випадку виявлення загрози їхньому життю та здоров’ю, працівники вживатимуть відповідні заходи.

Якщо під час інтерв’ю людина скаржиться, а це не вбивається в електронну базу, на відео це буде видно. Така система дозволяє захистити саму затриману особу від можливих зловживань, а також працівників поліції від неправдивих звинувачень в їхній бік.

Самі камери є антивандальними, тобто їх не можна пошкодити. Відеофіксатори, які будуть стояти в камерних приміщеннях, можуть знімати в абсолютній темряві. Зараз в камерах цілодобово горить світло. Нове технічне оснащення дозволить затриманим спати в темряві.

Відео записуватиметься, лише коли в камері є рух. Якщо люди просто спатимуть, відео не писатиметься, але щойно хтось махне рукою або зайде в приміщення – почнеться запис. Це дозволить економити величезний обсяг пам’яті на носіях.

Управління забезпечення прав людини при Національній поліції матиме дистанційний доступ до всіх відеокамер будь-якого ізолятора України. Вони цілодобово можуть подивитися, що відбувається в тому чи іншому ІТТ.

Відеокамери обладнані вбудованим мікрофоном та динаміком, що дає можливість зворотнього зв’язку. Так, затримана особа може прямо в камеру звернутись з питанням або проханням безпосередньо до чергового.

"Експеримент, який відбувається на базі Дніпровського ІТТ є вирішальним для української практики правозастосування в умовах ізоляторів. Йдеться не стільки про устаткування новим обладнанням, скільки про зміну функцій і повноважень ІТТ для прийняття рішень щодо фіксації свідчень і негайного реагування на будь-які факти порушення прав людини. Тепер ізолятор, в якому запущено в дію систему Custody Records – це безпечне місце, за що відповідають нові інспектори з дотримання прав людини", – зазначає директор Української фундації правової допомоги Микола Сіома.

Передбачається, що систему протестують та вдосконалять в Дніпровському ІТТ, а потім поширять на решту ізоляторів, яких в Україні буде близько 150. Керівництво Нацполіції таку ідею підтримує. Втім, це неможливо без навчання нових працівників.

Так, 27 – 30 вересня в Дніпрі пройшов тренінг для кандидатів, відібраних для навчання на посаду інспекторів. Також в заході взяли участь інші працівники Дніпровського ізолятора, представники керівництва області, які відповідають за діяльність ІТТ в Дніпропетровській області. Також були запрошені начальники інших ізоляторів в Дніпропетровській області, аби вони дізнались про систему Custody Records і знали, що згодом відбуватиметься в їхніх установах. Тренінг також відвідав уповноважений голови Нацполіції з прав людини в Дніпропетровській області.

Одна з ідей щодо подальшого розвитку системи навчання майбутніх інспекторів полягає у створені тренінгового центру на базі Дніпровського ізолятора. Перші керівники та працівники ІТТ, які пройдуть навчання, згодом зможуть самі бути тренерами та навчати майбутніх інспекторів з дотримання прав людини.

Надалі пропонується ввести посаду інспектора в кожному райвідділі, аби вибудувати цілісну систему Custody Records в діяльності Нацполіції.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее