Вхід

MKU

Охоронні зони вежі Вітовта - затверджено!

Рекомендовані Охоронні зони вежі Вітовта - затверджено! Фото з архіву «Вгору»

Міністерство культури України затвердило охоронні зони пам’ятки національного значення Дозорна (оглядова) башта, яка розташована на березі Каховського водосховища у селищі Веселе Бериславського району.

Нагадаємо, ця споруда доволі довго значилася пам’ятником архітектури обласного значення 19 століття (часів князя Трубецького) і була на обліку як Дозорна (оглядова) башта. Але за таємних обставин у 2003 році її зняли з обліку. Це з’ясувалося, коли представники приватного акціонерного товариства «Укргідроенерго» почали активно лобіювати будівництво Каховської ГЕС-2. Обласна влада надала замовникам будівництва офіційний документ, що вежа не має ніякої цінності.

Тобто, фактично її дозволили зруйнувати. Бо згідно з проектом будівництва Каховської ГЕС-2, вежа опиниться в самісінькому центрі майбутнього котловану. А якщо навколо неї будуть охоронні зони, будівельники не зможуть там безборонно рити та копати. Тож на  одних вагах опинилися інтереси «якоїсь споруди» - та будівництво вартістю 13,47 млрд. гривень.

Втім, 2017 року башта  враз постарішала на сторіччя. Вчені взяли проби розчину, що скріплює камені біля її підніжжя, і перші ж результати дослідження підтвердили - його склад ідентичний  цементу, яким користувалися на території Великого князівства Литовського за часів князя Вітовта. Отже, Дозорній (оглядовій) башті насправді - десь 700 років. Відкриття стало сенсаційним не тільки для нашої країни, а й  для литовських вчених, краєзнавців, туристів. «Вежа Вітовта» на Херсонщині стала популярною для міжнародних експедицій та відвідувачів.

Але знадобилося дуже багато зусиль (навіть дійшло до звернень за допомогою до керівництва Литовської Республіки та її представників в Україні), щоб цю спадщину визнали нашим національним надбанням та встановили, нарешті, охоронні зони.

Керівниця новокаховської організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Тетяна Євсєєва підготувала проект  охоронних меж та зон Дозорної (оглядової) башти ще у 2017 році. Але головний архітектор області Григорій Ходін «футболив» ці документи під різними вигаданими приводами.

Лише після численних публікацій та звернень Григорій Ходін надіслав документацію для визначення меж і режимів використання зон охорони об’єкта національної культурної спадщини Дозорна (оглядова) башта у селищі Веселе Бериславського району Херсонської області  Міністерству культури України для розгляду та погодження.

Нарешті, нещодавно, як нам стало відомо, охоронні зони історичної пам’ятки у Міністерстві остаточно погоджено та затверджено, сталося це 20 серпня.

На час підготовки публікації, на сайті Мінкульту відповідний наказ ще не було обнародувано:

Але ця інформація стала відома від розробниці проектної документації, керівниці новокаховської організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Тетяни Євсєєвої.

Документи:

Отже, вітаємо всіх захисників історичної спадщини з перемогою! Редакція «Вгору» дуже пишається, що теж внесла свій вклад у збереження унікальної споруди. 

P.S. Виготовлення цього матеріалу в рамках проекту «Місцева демократія» стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее