fbpx
Вхід

У Верховій Раді може бути чотири опозиційні фракції

Верховна Рада має почати роботу не пізніше 5 вересня. Хто потрапить в коаліцію до "Слуги народу", а хто стане опозицію і як 4 фракції ділитимуть цей статус Gazeta.ua розповідає політолог Володимир Фесенко.

- Хто стане опозицією?

- Опозицією будуть усі ті, хто не увійде в парламентську більшість. Але єдиної не буде. Вона буде різна: конструктивна, антизеленська, при чому різнополярна — з одного боку Медведчук з його фракцією, а з іншого - Порошенко.

- У нас немає закону про опозицію. Яким би він мав бути?

- Закону про опозицію немає в більшості європейських країн. Це дуже легко сформулювати для держав з двопартійною системою. В Україні про нього завжди згадує опозиція на початку роботи нової Верховної Ради або під час кризової ситуації з владою. Цей документ вже 15 років обговорюють. І проекти були, пропозиції, але зараз це неможливо – у нас різна опозиція. От як зараз розуміти — що опозиція? Коли є і ОПЗЖ Медведчука, є партія Порошенка, можливо в опозиції буде "Батьківщина" і навіть "Голос", якщо не піде в коаліцію.

- А як визначити, хто з них справжня опозиція?

- Не можна використовувати термін "справжня" й "несправжня опозиція". З погляду формальних умов опозиція - це ті, хто не у правлячій коаліції чи більшості. І немає її першого, другого сорту. Ви не зможете це в законі прописати. Тому я не бачу сенсу в цьому документі, оскільки немає механізму справедливого розділу посад, функцій між різними парламентськими силами. Ще одна нездоланна проблема — це проросійські сили, як ОПЗЖ. Якщо ви пропишете розподіл посад, а вони потраплять до проросійських сил — що з цим будете робити? Зараз у регламенті не записаний розподіл комітетів між коаліцією і опозицією. У нас була неформальна традиція віддавати опозиції деякі посади в комітетах. У 2014 році фактично відійшли від цього. Тоді не дали, тому що "Опозиційний блок" і Майдан був нещодавно. І зараз буде сприйнято дуже і дуже критично, якщо віддавати ці посади проросійській силі. З цих причин у нас неможливо використати цю ідею із законом. Вона викличе шалений спротив.

- Тоді як розподілять посади у парламенті?

- Казати зараз про посади — це теж саме, що гадати на кавовій гущі. Інформація щодо цього з'явиться ближче до 24 серпня. Або коли почне працювати президія нової Верховної Ради. Єдине, що наважусь спрогнозувати: "Опозиційна платформа – За життя" вишле Медведчука або на посаду другого віце-спікера, або на якусь іншу. Наприклад, керівника одного з комітетів. Проти цього буде шалений спротив, як від громадськості, так і в парламенті, тому він нічого не отримає.

- Зараз починають говорити, що Медведчук може стати спікером. Таке можливо?

- Це абсолютна дурня, про яку я чую не перший рік. ОПЗЖ буде у глухому опозиційному гетто. Ні на що вони впливати не будуть і спікера не отримають. Спікером буде Дмитро Разумков (керівник партії "Слуга народу". – gazeta.ua), це абсолютно реально і логічно.

- Які реформи в парламенті зараз назріли?

- Та реформа, яку почали голосувати за часів головування Андрія Парубія і яку не реалізували. Її готували спільно з комісією Європейського парламенту. Там багато пропозицій щодо недопущення законодавчого спаму, врегулювання законодавчого процесу й інше. Пропозиції є, вони ще два роки тому з'явилися, але майже нічого з них не реалізували. До цієї реформи треба повернутися. Але є й нагальні потреби. Ідеться про боротьбу з порушенням депутатами дисципліни. Має бути покарання, коли вони не відвідують засідання Верховної Ради. Але це потребує внесення змін до Конституції. За кнопкодавство треба карати. Я не прихильник популярної ідеї — відкликання депутатів. Тому що немає й не може бути чіткого й справедливого механізму.

- Є частина партій, які набрали більше 2% голосів. Чи будуть вони мати якийсь вплив? Чи можуть стати опозицією до теперішньої Верховної Ради?

- Можуть, безумовно. От як впливають націоналісти? Від "Нацкорпусу", окрім Білецького нікого не було в парламенті, але вони впливали. Усе залежить від партій, від їхньої активності. Якщо потім та партія отримає більшість в тих чи інших органах місцевого самоврядування, можуть з них впливати. Можуть контролювати окремі регіони. Як "Укроп" контролював, наприклад, Волинь. Або Труханов і його партія фактично контролювали Одесу. От вам приклад, коли можуть впливати позапарламентські партії на місцевому рівні.

- Ті, що набрали більше 2 % також мають право і на державне фінансування.

- Позитив у тому, що фінансування їм сприятиме, якщо кошти використають правильно. От я думаю, що варто попрацювати над законом, щоб політсили правильно витрачали кошти. На партійне будівництво, а не на рекламу. Нам треба думати над обмеженням партійної реклами, тому що зараз це спосіб олігархічного маніпулювання громадською думкою. Це не сприяє розвитку демократії. Можу припустити, що нас очікує серйозна дискусія щодо державного фінансування політичних партії Медведчука, "Опоблоку", партії Шарія. І тому не здивуюся, якщо з'явиться така ініціатива про скасування, обмеження, чи зміну критеріїв фінансування. Також припускаю, що за появою референдумів, це буде однією з тем. Якщо її винесуть на розгляд українців, більшість проголосують проти.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее