Вхід

Майже тонну риби iз зони вiдчуження готували до реалiзацiї в супермаркетах

Рекомендовані Майже тонну риби iз зони вiдчуження готували до реалiзацiї в супермаркетах

Пiд час рейду в Чорнобильськiй зонi за участю природоохоронних та правоохоронних органiв затримано браконьєрiв, якi труїли газом рибу в Прип'ятi. У них виявили спецiальнi балони i 800 кiлограмiв риби в мiшках. 

Притiм браконьєри мали й пакет усiх потрiбних документiв, за якими риба мала б потрапили до супермаркетiв, а звiдти -- на наш стiл.

"Ми просто обiмлiли, побачивши, що дiється в Чорнобильськiй зонi, -- розповiдає газеті "Експрес" Олександр Чистяков, голова Асоцiацiї рибалок України. -- Рiчкою рухалася велика бiла пляма: це була мертва риба, яка пливла догори пузом. Щоб з'ясувати причину її загибелi, пiднялися за течiєю, де й виявили браконьєрiв, котрi газом труїли рибу...

Ви навiть не уявляєте масштабiв рибного браконьєрства у зонi! Там створено справжнi браконьєрськi бригади, вони мають катери, електровудки, сiтки, газ. Є чiтка iнфраструктура: хтось ловить рибу, хтось її в'ялить, хтось вивозить на продаж. Трафiк "брудної" риби на ринки в останнi роки набагато збiльшився.

Тож виловлена у великих масштабах риба йде в нашi магазини -- скажiмо, цю "партiю" готували для столичних супермаркетiв. Проте коропи, лящi та iншi лускатi, поза сумнiвом, надходять i до крамниць у регiонах, де контролю майже немає!"

Нинiшнiй випадок не перший: так, кiлька мiсяцiв тому в Чорнобильськiй зонi вже затримували бригаду з 11 браконьєрiв, у яких вилучили майже пiвтори тонни риби. Ще шiсть осiб, котрi потрапили до рук iнспекторiв, намагалися вивезти з тiєї ж зони 940 кiлограмiв риби.

Як же радiоактивнi "дари рiчок" потрапляють у нашi магазини та на базари?

-- Невже магазини приймають радiоактивну рибу без перевiрки?

-- Браконьєри, яких ми спiймали, мали пакет пiдроблених документiв та довiдок вiд рiзних iнстанцiй -- ветслужби, санепiдстанцiї, а також накладнi. Такий пакет документiв можна легко придбати на будь-якому ринку за 30 -- 50 гривень, -- каже Олександр Чистяков, голова Асоцiацiї рибалок України. -- Ось чому ми вже багато рокiв вимагаємо, щоб запровадили сертифiкат походження риби -- документ, який свiдчить про легальнiсть товару i без якого неможливо буде продати жодного "хвоста" риби, -- але комусь це просто невигiдно. У нас у країнi споживач не може дiзнатися достовiрну iнформацiю про походження рибного товару, який купує.

-- А де саме в Чорнобильськiй зонi ловлять рибу i яку саме?

-- Як правило, це рiчки Прип'ять i Уж, поблизу мiста Чорнобиля, сiл Оташiв, Новосiлки, Паришiв, Ладижичi, Теремцi. А риба в зонi водиться та сама, що i в iнших українських водоймах. Ловлять ляща, судака, сазана, коропа, щуку й сома, а в каналах мелiоративних систем -- карася. Водойму -- охолоджувач ЧАЕС -- рибалки оминають через високий рiвень забрудненостi риби радiонуклiдами (цезiєм i стронцiєм), проте це якщо для себе, а на продаж можуть ловити й там.

-- Але ж вона радiоактивна?!

-- Як i навколишня природа в зонi вiдчуження, тварини, у тому числi й риба, також радiоактивнi. Цезiй-137, хiмiчно подiбний до калiю, накопичується в їхнiх м'язах. Стронцiй-90, який схожий на кальцiй, збирається в кiстках, -- каже Олег Михалко, кандидат технiчних наук, спiвробiтник Iнституту прикладних проблем фiзики i бiофiзики.-- Найбруднiша риба в замкнутих водоймах -- озерах Глибоке, Азбучин, Далеке. Не менш брудна риба в ставку -- охолоджувачi ЧАЕС. А перевищення гранично допустимих рiвнiв радiонуклiдiв у рибi рiчки Прип'ять становить 3 -- 10 разiв!

-- Чим загрожує споживання такої рибки?

-- Зокрема, з радiоактивних елементiв риба здатна накопичувати радiоактивний йод, а також цезiй-137 та стронцiй-90, -- каже Владислав Сластiн, експерт iз харчової безпеки. -- Наприклад, радiоактивний йод витiсняє звичайний йод зi щитоподiбної залози, що призводить до аутоiмунних хвороб, онконедуг. А цезiй та стронцiй накопичуються у печiнцi, нирках, кiстках, м'язах.

У багатьох країнах, зокрема Бiлорусi, прийнято норми радiологiчної безпеки продуктiв. У нас досi дiють медико-бiологiчнi вимоги якостi продовольчих продуктiв, переважно звертаючи увагу на мiкробiологiчнi критерiї безпеки.

-- Який же вихiд iз ситуацiї ви бачите?

-- По-перше, за використання отруйних, вибухонебезпечних речовин або електровудки, що масово винищують рибу, слiд запровадити кримiнальну вiдповiдальнiсть, -- зазначає О. Чистяков.

-- По-друге, треба посилити контроль у зонi вiдчуження. Чорнобильська зона стала такою собi державою в державi. Щоб здiйснити рейд, природоохоронцям потрiбно замовляти перепустку за мiсяць. Це ж нонсенс!

Додам також -- i заявляю це з усiєю вiдповiдальнiстю -- окремi представники правоохоронної системи "кришують" браконьєрiв, тому масштаби незаконного вилову риби в Українi (й у Чорнобильськiй зонi зокрема) катастрофiчнi. Нинi, власне кажучи, всi водойми країни обплутанi браконьєрськими сiтками. Для порiвняння: у 1991 роцi було затримано 19 000 рибних браконьєрiв, а в 2016-му -- 116 000!

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Публікації

Новости Херсона: самые свежие, важные, главные и актуальные события за сегодня (неделю, день, час). Аналитика и расследования. Онлайн портал «Вгору»

Новости Херсона – это то, что мы делаем лучше всех! Главная ценность любой новостной информации – ее свежеть и актуальность. Именно поэтому газета «Вгору» предлагает только самые свежие новости от первоисточников!
Наши журналисты постоянно находятся в поисках актуальных тем и событий для жизни города и области, поэтому, помимо рубрик «новости сегодня», «новости за день» и «новости за час», мы ведем аналитическую колонку «Главные и важные события за неделю».
Ведь читателям не всегда хочется просто следить за последними Херсонскими вестями онлайн, но и проанализировать серьезные аналитические материалы, где проблематика разкрывается более широко и присутствует авторский взгяд на происходящее.
Благодаря разделению статей по категориям, каждый легко может найти те херсонские новости, которые его интересуют. Вся информация разбита на следующие группы:
• Власть • Реформы • Расследования • Криминал • Культура • Здоровье • Спорт

Например, для любителей острых ощущений есть криминальные новости Херсона. Здесь информация с оперативных сводок правоохранительных органов, о раскрытии преступлений, дорожно-транспортные происшествия, незаконные действия людей в погонах и многое другое.

Об отношениях государства и народа, чиновников и простых людей можно узнать из разделов политика и экономика. Здесь размещаются статьи о политической жизни Херсонщины. Освещается работа мэрии, депутатов, городского и областного советов и других органов государственной власти: какие вопросы рассматривались, какие сделаны выводы и приняты решения. Комментируется деятельность различных политических партий и сил. Обсуждаются также события и мероприятия, посвященные работе предприятий города и области, сельскому хозяйству и другим сферам промышленности и экономики.

Сторонникам здорового образа жизни предлагается ознакомиться с новостями спорта и туризма. А можно почитать, что нового происходит в сферах здравоохранения и экологии в соответствующих разделах. Ведь многих интересует, как государство беспокоится о здоровье граждан.
И, конечно же, наш портал не обошел стороной культурную жизнь города. В соответствующем разделе можно ознакомиться с новостями херсонщины в области культуры и искусства, узнать обо всех проходивших или предстоящих мероприятиях, концертах, фестивалях.
Мы поставили цель – оперативно и достоверно освещать постоянным читателям и гостям нашего интернет издания всё, что происходит в Херсоне и херсонской области. Мы хотим, чтобы никто, покидая страницы сайта, не оставался равнодушным к проблемам города и области в политике и экономике, в здравоохранении и образовании, в культуре и экологии. Чтобы мог искренне порадоваться успехам и достижениям херсонцев в социальной сфере, в бизнесе и спорте. И просто, пребывая в курсе событий, мог идти в ногу со временем.
Подробнее